افزایش تاثیرگذاری هنر از طریق اجرای تئاتر تعاملی در جده

افزایش تاثیرگذاری هنر از طریق اجرای تئاتر تعاملی در جده

نمایشنامه «بیت الدهالیزی» راوی داستان های درام تاریخی شهر
شنبه, 29 ژوئن, 2019 - 19:00

گردشگران و بازدیدکنندگان از موسم جده با تجربه جدید تئاتر تعاملی در «بیت الدهالیزی» در بخش قدیمی شهر جده روبرو هستند. تم این تئاتر برگرفته از فرهنگ و میراث شهر است.

تئآتر در یکی از خانه های قدیمی شهر اجرا می شود. این خانه بیش از دویست سال پیش ساخته شده و الان به محل اجرای تئاتر «بیت الدهالیزی» تبدیل شده تا مخاطبانش را به ایفای نقش مهمانان خانواده الدهالیزی تشویق کند. برگزارکنندگان تئاتر بدین وسیله در صدد شکستن دیوار بین واقعیت و خیال هستند. رویدادهای دراماتیک درباره ماجراجویی های این خانواده تا اندازه ای هاله اسرارآمیز این خانواده را شفاف می کند.

نمایشنامه ۴۵ دقیقه تا یک ساعت طول می کشد و ۴۴ صحنه دارد. در هر صحنه یک دوره تاریخی با دکوراسیون و رنگ ها و طراحی خاص آن دوره به نمایش گذاشته می شود. نواف النصار طراح صحنه به الشرق الاوسط گفت «این تئاتر یک محصول مشترک با همکاری تاد نیمز کارگردان آمریکایی برای طراحی صحنه بیت الدهالیزی است. این تئاتر تعاملی به منظور گسترش دامنه و مفهوم هنر و ایجاد تحول در ارتباط بین هنرمندان و مخاطبان از رابطه تاثیر و تاثیر پذیری به تعامل برگزار می شود».

النصار افزود «این اولین تئاتر تعاملی در جده است. البته اینگونه تئاترها پیشتر در آمریکا شناخته شدند و به اروپا رسیدند و تاثیر ژرفی بر مخاطبانش داشتند». او خاطر نشان کرد «هدف از اجرای نمایشنامه تعاملی این است که مخاطبان بتوانند در دوره زمانی خاصی زندگی کنند. آنها از طریق یک داستان که جلوی آنها بازگو می شوند از حال به گذشته سفر می کنند».

النصار گفت «تئاتر تعاملی فرصتی در اختیار مخاطبان قرار می دهد تا از طریق ارتباط نزدیک با شخصیت های داستان بتوانند تصویر واقعی از جامعه ای که آن را ندیده اند ترسیم کنند. کلیه ویژگی ها جامعه گذشته از طریق رویدادهای این تئاتر بازتولید می شود». سناریوی «بیت الدهالیزی» را خانم دکتر لمیاء باعشن نوشته است. او در صدد معرفی تئاتر تعاملی به مخاطبان است تا اینکه به عنوان بخشی از توسعه فرهنگی جامعه تبدیل شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای