دیدار ولیعهد سعودی با ترامپ و پوتین در حاشیه اجلاس گروه 20

دیدار ولیعهد سعودی با ترامپ و پوتین در حاشیه اجلاس گروه 20

از سپاسگذاری از تلاش‌های سعودی برای مبارزه با تروریسم تا حمایت از میزبانی از اجلاس بعدی
شنبه, 29 ژوئن, 2019 - 19:00

شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز، ولیعهد، نایب رئیس شورای وزیران و وزیر دفاع سعودی در حاشیه نشست گروه بیست در شهر اوزاکای ژاپن با دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا و ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه دیدار کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، رئیس‌جمهوری آمریکا در آغاز این دیدار دوستی با شاهزاده بن سلمان را مایه افتخار خود دانست و دستاوردهای بزرگ سعودی به ویژه در راستای مبارزه با تروریسم و خشکاندن منابع آن را قابل تمجید خواند.

ترامپ همچنین ضمن اشاره به روابط بازرگانی، اقتصادی و نظامی میان آمریکا و سعودی، این روابط را عالی توصیف کرد.

 ترامپ خطاب به بن سلمان گفت: «همه جهان سپاسگزار تلاش‌های سعودی برای مبارزه با تروریسم است».

رئیس‌جمهوری آمریکا افزود: «تلاش قابل توجهی در این زمینه انجام دادید… همه پول‌هایی که به گروه‌هایی که دوستشان نداریم ارسال می‌شد، متوقف شد. من بسیار قدردان این موضوع هستم. همه جهان آنچه سعودی در زمینه مبارزه با تروریسم و تامین‌کنندگان مالی آن انجام داد را ارج می‌نهد».

ولیعهد سعودی نیز در مقابل از احساسات رئیس‌جمهوری آمریکا تشکر و قدردانی کرد و گفت: ما تلاش می‌کنیم برای توسعه کشورمان بهترین کار را آنجا دهیم، و تحقق این مهم زمان بر است، هرچند در سال‌های کمِ گذشته کارهایی صورت گرفته اما به کار بیشتر نیاز داریم.

وی افزود: ما در همراهی با رئیس‌جمهور کار کردیم و طی آن در سطوح مختلف سیاسی، نظامی، اقتصادی دستاوردهای بزرگی داشتیم، من معتقدم که این امر در رشد تولید ناخالص داخلی و در ایجاد شغل و امنیت در هر دو کشور کمک خواهد کرد، و امیدوار به کار بیشتر هستیم.

سپس طرفین، دربارهٔ روابط تاریخی دوستانه میان سعودی و آمریکا صحبت و هماهنگی مشترک در مورد قضایا و تحولات منطقه ای و موضع‌گیری دو کشور در قبال این مسایل را بررسی کردند.

در همین رابطه، کاخ سفید بامداد شنبه ۲۹ ژوئن با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا و شاهزاده محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی دربارهٔ افزایش رفتار «ستیزه‌جویانه» ایران بحث و گفتگو کردند.

در این بیانیه آمده‌است، ترامپ و محمد بن سلمان متعهد به حفظ پایداری قیمت نفت همزمان با ادامه رفتار «ستیزه جویانه» ایران شدند.

بنا بر این بیانیه، ترامپ و محمد بن سلمان همچنین نقش سعودی در تضمین پایداری خاورمیانه را مورد بررسی قرار دادند.

در بیانیه‌ای که پس از این دیدار از سوی کاخ سفید صادر کرد بر نقش پادشاهی عربی سعودی در استمرار ثابت خاورمیانه تأکید شد.

در همین راستا، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه پس از دیدار با شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی در حاشیه نشست اجلاس سران گروه ۲۰، گفت که از گفتگو و تبادل نظر با ولی‌عهد سعودی دربارهٔ بازارهای انرژی خوشحال است.

رئیس‌جمهوری روسیه همچنین از ولی‌عهد سعودی برای دعوت به سفر به سعودی، پیش از اجلاس سران کشورهای عضو و غیرعضو اوپک در ماه پیش رو، تشکر کرد.

پوتین همچنین گفت که کشورش از ریاست سعودی بر گروه ۲۰ حمایت می‌کند؛ ولیعهد سعودی نیز در این دیدار، سلام خادم حرمین شریفین را به رئیس‌جمهوری روسیه و دعوت ایشان از وی برای بازدید از سعودی را ابلاغ کرد.

وی روابط سعودی-روسی در ظرف چند سال اخیر به دلیل پیشرفت چشمگیر در زمینه‌های مختلف به ویژه سیاسی، اقتصادی، نظامی و امنیتی را ستودنی خواند.

شاهزاده محمد بن سلمان، همچنین اضافه کرد که دو کشور پیرامون موضوعات زیادی برای تأمین منافع مشترک کار می‌کنند. وی برای موفقیت این تلاش‌ها ابراز امیدواری کرد.

گفتنی است که دو طرف در این دیدار به بررسی زمینه‌های هماهنگی مشترک به ویژه موضوعات متعلق به تبادل تجاری و سرمایه‌گذاری پرداخته و بر اهمیت استمرار همکاری در زمینه نفت، تأکید کردند.

در اجلاس ۲ روزه سران گروه ۲۰ که در اوزاکای ژاپن برگزار شد، موضوعات مهمی چون تجارت، تنش‌های ژئوپلیتیکی و خطراتی که در پی تغییرات آب و هوایی جهان را تهدید می‌کند، در جدول فعالیت‌های این اجلاس مورد بحث و بررسی قرار گیرند.

 ولی‌عهد و وزیر دفاع پادشاهی عربی سعودی نیز بارها در دیدارها، سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های خود بر مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی تأکید کرده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای