​۹ زخمی در پی حمله حوثی‌ها به فرودگاه أبها؛ امارات و بحرین محکوم کردند

​۹ زخمی در پی حمله حوثی‌ها به فرودگاه أبها؛ امارات و بحرین محکوم کردند

سه شنبه, 2 ژوئيه, 2019 - 10:30

سرهنگ ستاد ترکی المالکی سخنگوی رسمی نیروهای ائتلاف مدافع دولت قانونی یمن اعلام کرد «در ساعت ۱۲ و ۳۵ دقیقه بامداد روز سه‌شنبه شبه‌نظامیان تروریست حوثی مورد حمایت ایران به فرودگاه بین‌المللی أبها حمله کردند؛ این در حالی است که روزانه هزاران مسافر غیرنظامی از شهروندان و افراد مقیم از کشورهای مختلف از این فرودگاه استفاده می‌کنند».

به گزارش الشرق الاوسط، سرهنگ ترکی المالکی، در این ارتباط افزود «در این حمله وحشیانه ۹ غیرنظامی (۸ نفر شهروند و یک هندی) مجروح شدند. وضعیت مجروحان اطمینان بخش است و همه آنها جهت درمان به بیمارستان‌های تخصصی منتقل شدند».

حساب کاربری فرودگاه بین‌المللی ابها نیز در توییتی تأکید کرد که فرودگاه آبها با تمام توان فعالیت طبیعی خود را از سر گرفت و حرکت هوایی در این فرودگاه به‌طور عادی در جریان است.

سخنگوی ائتلاف عربی در ادامه افزود: شورشیان حوثی به اقدامات غیراخلاقی خود جهت هدف قرار دادن غیرنظامیان و مناطق غیرنظامی که به موجب قانون بین‌المللی انسانی و قواعد عرفی مناطق حمایت شده محسوب می‌شوند، ادامه می‌دهند.

وی توضیح داد که شورشیان حوثی مسئولیت کامل حمله به مناطق غیرنظامی و غیرنظامیان را که از سوی قانون بین‌المللی انسانی حمایت می‌شوند، بر عهده گرفتند و هدف قرار دادن برنامه‌ریزی شده غیر نظامیان و مناطق غیرنظامی می‌تواند در حد جنایت جنگی برسد.

سخنگوی ائتلاف عربی اضافه کرد: ادامه این اقدامات تروریستی با استفاده از توانایی‌های پیشرفته، دست داشتن رژیم ایران در حمایت از تروریست‌های حوثی و ادامه نقض قطعنامه‌های ذی‌ربط شورای امنیت سازمان ملل متحد از جمله قطعنامه‌های شماره ۲۲۱۶ و ۲۲۳۱ را ثابت می‌کند.

سرهنگ المالکی همچنین تأکید کرد که فرماندهی نیروهای مشترک ائتلاف در برابر این اقدامات تروریستی و تعرض‌های غیراخلاقی تروریست‌های حوثی، به اقدامات قاطع خود برای مقابله با اقدامات تروریستی و جهت حمایت از غیرنظامیان و مناطق غیرنظامی ادامه می‌دهد و عناصری مسئول برنامه‌ریزی و اجرای این حمله تروریستی مطابق قانون بین‌المللی انسانی و قواعد عرفی آن، مجازات خواهند شد.

در همین رابطه، وزارت خارجه امارات امروز سه شنبه در بیانیه ای حمله تروریستی شبه نظامیان حوثی به فرودگاه بین‌المللی آبها را به شدت محکوم و آن را مغایر با قوانین و عرف بین‌المللی توصیف کرد.

ابوظبی همچنین این اقدام را نشانه ای جدید برای رفتارهای غیراخلاقی و رویکردهای دشمنانه و تروریستی شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران برای برهم زدن امنیت و ثبات منطقه عنوان کرد.

از سوی دیگر، وزارت خارجه بحرین این حمله را به شدت محکوم کرد و بار دیگر بر موضع بحرین مبنی بر حمایت از تلاش‌های پادشاهی عربی سعودی برای تقویت امنیت و صلح در منطقه و مقابله با تروریسم منطقه و بین‌المللی تأکید کرد.

منامه همچنین ضمن اعلام همبستگی با سعودی، بر ضرورت افزایش تلاش‌های بین‌المللی برای مقابله با اقدامات شبه نظامیان تروریست مورد حمایت ایران به منظور برهم زدن امنیت و ثبات منطقه و جهان تأکید کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای