پايان مهلت ٦٠ روزه ايران به اروپا؛ مرحله دوم نقض برجام آغاز شد

پايان مهلت ٦٠ روزه ايران به اروپا؛ مرحله دوم نقض برجام آغاز شد

ایران بازهم برای مذاکره با آمریکا شرط گذاشت
یکشنبه, 7 ژوئيه, 2019 - 07:45

علی ربیعی سخنگوی دولت ایران، عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت خارجه و همچنین بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی این کشور صبح امروز یکشنبه ۱۶ تیر در یک نشست خبری اقدامات جدید در راستای نقض توافق هسته ای را اعلام کردند. 

به گزارش الشرق الاوسط، در این نشست عباس عراقچی معاون وزارت خارجه ایران گفته است: ظریف وزیر خارجه امروز نامه‌ای به موگرینی مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا ارسال می‌کند و درباره روند کاهش تعهدات برجامی اطلاع می‌دهد. 

به گفته وی، کاهش تعهد برای حفظ برجام است نه برای نقض برجام. بعد از این گام، وارد مرحله سوم می‌شویم. کسی نباید در تصمیم ایران تردید کند.

عراقچی ادامه داد: اگر اروپایی‌ها از طریق اینستکس یا غیر از آن توانسته بودند انتظارات ما را برآورده کنند ما امروز گام دوم را برنمی‌داشتیم. آن‌ها به ویژه‌در موضوع فروش نفت و بازگرداندن پول آن‌ گام لازم را برنداشتند.

او افزود: اینستکس تا زمانی که منافع اقتصادی برای ایران نداشته باشد قابل قبول نیست.

این دیپلمات ایرانی اضافه کرد: اگر کشورهای باقی مانده در برجام نتوانند راکتور اراک را به زمان‌بندی پیش‌بینی شده برگردانند ما به برنامه قبلی برای توسعه اراک برمی‌گردیم.

معاون وزارت خارجه ایران در ادامه گفت: این که اروپایی‌ها نتوانسته‌اند هنوز خواسته‌های ما را از برجام برآورده کنند به این معنی نیست که رایزنی وجود نداشته باشد. ایده این است که آمریکایی ها هم در صورت نیاز در گفتگوهای ما حضور پیدا کنند. حضور آمریکا در گفتگوها مانعی ندارد.

عراقچی گفته است: آمریکا به شرط برداشتن تحریم‌ها می‌تواند در گفتگوهای ما با چهار به علاوه یک حضور داشته باشد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای