مصر: زندان برای ۶ نفر در پرونده جاسوسی برای ایران

مصر: زندان برای ۶ نفر در پرونده جاسوسی برای ایران

این محکومان اقدام به جذب و سازماندهی شهروندان و اعزام آن‌ها به ایران برای گزینش از سوی سپاه کرده‌اند
دوشنبه, 8 ژوئيه, 2019 - 15:30

دادگاه جنایی عالی امنیت دولت مصر طی حکمی پنج نفر را به اتهام جاسوسی برای ایران و تلاش برای ضربه زدن به ارتش و مواضع سیاسی و منافع ملی مصر به حبس ابد (25 سال) و یک نفر را به حبس ۱۵ ساله محکوم کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، دادگاه کیفری قاهره و دادگاه عالی امنیت کشور، حکم حبس ۱۵ سال و پرداخت جریمه ۵۰۰ هزار پوند مصر را در حق علاء معوض علی معوض عبید، حسن درباغی معروف به «حاج حسن»، محمد حسن مکاری مشهور به «ابوحسین»، حمیده انصاری، محسن کریمی و حسین شفیعی صادر کرد.

به جز علاء معوض حسین معوض، دیگر محکومان فراری هستند و حکم غیابی در حق آن‌ها صادر شده‌است.

بنا بر این گزارش، تحقیقات نشان می‌دهد که متهمان از سال ۲۰۱۲ تا آوریل ۲۰۱۶؛ برای ایران جاسوس می‌کردند.

بر این مبنا، متهم نخست با دیگر متهمان از جمله مسئول پرونده مصر در سپاه پاسداران، برای همکاری با ایران از راه دادن اطلاعاتی دربارهٔ اوضاع داخلی مصر، کمک به جذب و سازماندهی افراد و تشکیل گروهی وابسته به ایران که نفوذی سیاسی و نظامی داخل مصر ایجاد کند، به توافق رسید.

بنا بر تحقیقات، متهمان اقدام به تهیه گزارش‌هایی حاوی اطلاعاتی دربارهٔ اواضاع داخلی مصر، جذب و سازماندهی شهروندان و اعزام آن‌ها به ایران برای گزینش از سوی سپاه پاسداران کردند.

 در همین راستا، متهم اول از متهم دوم ۷۰ هزار دلار دریافت کرد تا ماموریت‌های محوله را اجرا کند.

تحقیقات نشان می‌دهد که متهمان دوم تا ششم، از راه توافق و کمک، با متهم اول در زمینه جاسوسی همکاری کردند و به او پول لازم را برای فعالیت فرستادند.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای