​تازه‌ترین واکنش‌ها به تحریم‌های آمریکا علیه سه تن از رهبران «حزب‌الله»

​تازه‌ترین واکنش‌ها به تحریم‌های آمریکا علیه سه تن از رهبران «حزب‌الله»

ماراتون پمپئو با مقامات لبنان
چهارشنبه, 10 ژوئيه, 2019 - 15:15

دولت آمریکا سه تن از رهبران حزب‌الله که ۲ تن از آنان نمایندگان حزب‌الله در مجلس لبنان هستند را به ظن سوءاستفاده از پست و مقام برای تقویت اهداف گروه شبه‌نظامی حزب‌الله مورد حمایت ایران و «تقویت فعالیت‌های خبیث ایران»، در فهرست تحریم‌های خود قرار داده‌است. این اقدام که برای فشار حداکثری علیه ایران و متحدانش صورت می‌گیرد، واکنش‌هایی را به همراه داشته‌است.

به گزارش الشرق الاوسط، تحریم‌های آمریکایی، امین شری نماینده حزب‌الله، محمد رعد رئیس فراکسیون وفاداری به مقاومت «کتله الوفاء للمقاومه» در مجلس این کشور و وفیق صفا، مسئول یگان ارتباطات و هماهنگی در دستگاه امنیتی حزب‌الله را شامل می‌شود.

واشینگتن از دولت لبنان خواست تا ارتباط خود با اعضای حزب‌الله را قطع کند. واشینگتن همچنین مکانیسمی آمریکایی را تعریف کرده تا از رسیدن کمک‌های انجام شده به لبنان، به دست حزب‌الله ممانعت کند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در این‌باره بیان کرد: «دولت لبنان باید دریابد که ایالات متحده هیچ‌گاه از (کنترل) اعضای حزب‌الله چشم نخواهد پوشید.. نباید میان اعضای سیاسی و نظامی حزب‌الله فرق گذاشت».

وزارت خزانه‌داری آمریکا این ۳ عضو را به تلاش برای تأمین مالی شبه‌نظامیان حزب‌الله متهم ساخت.

توییتر «سفارت مجازی ایالات متحده در ایران» هم خبر تحریم این سه عضو حزب‌الله لبنان را منتشر کرده‌است. در این توییتر آمده‌است که «وزارت خزانه‌داری آمریکا نام سه عضو حزب‌الله لبنان و نزدیک به قاسم سلیمانی را به فهرست تحریم‌ها علیه تروریسم افزود. نام این افراد محمد حسن رعد، وفیق صفا، و امین شری است.»

این اولین باری است که آمریکا نمایندگانی از حزب‌الله که آن را سازمانی «تروریستی» خوانده، هدف قرار می‌دهد.

دولت آمریکا سال گذشته با خروج از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ مجدداً روند اعمال تحریم‌ها علیه ایران را از سر گرفته و اخیراً آن را تشدید کرده‌است.

در همین راستا به منظور ممانعت از تأمین مالی «تروریسم» توسط تهران و کاستن از نفوذ منطقه‌ای این کشور تشکیلات مرتبط با ایران نظیر حزب‌الله لبنان، سپاه پاسداران ایران و سپاه قدس را در فهرست سازمان‌های «تروریستی» قرار داده و تحریم‌های شدیدی را علیه آنها اعمال کرده‌است.

آمریکا از سال ۲۰۱۷ تا کنون ۵۰ عضو و نهاد مرتبط با حزب‌الله لبنان را به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرده‌است.

در این میان، مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا، روز چهارشنبه ۱۰ ژوئیه گفت تحریم‌هایی که کشورش علیه حزب‌الله لبنان وضع کرده، بخشی از تلاش‌های ایالات متحده برای مقابله با نفوذ فاسد این گروه در لبنان است.

پمپئو در صفحه توئیترش از همپیمانان آمریکا خواست همه حزب‌الله لبنان، شامل بخش‌های سیاسی و نظامی آن را در فهرست تروریسم درج کنند.

سعد الحریری نخست‌وزیری لبنان نیز در واکنش به تحریم شماری از نمایندگان حزب‌الله گفت: «تحریم‌های [آمریکا] علیه حزب‌الله بیانگر رویکرد جدید [واشینگتن] است ولی این تحریم‌ها هرگز بر پارلمان و فعالیت‌های ما در شورای وزیران (کابینه) تأثیری نخواهد داشت».

به گفته او به‌زودی در مورد تحریم‌های آمریکا علیه حزب‌الله موضع خواهیم گرفت و مناسب با شرایط با آنها تعامل خواهیم کرد.

میشل عون رئیس‌جمهوری لبنان نیز اظهار کرد، این اقدام آمریکا که در فواصل زمانی مختلف تکرار می‌شود با مواضع پیشین این کشور مبنی بر تأکید بر پایبندی لبنان و بخش بانکی آن به توافقنامه‌های بین‌المللی مرتبط با پولشویی و جلوگیری از استفاده پول در حملات تروریستی یا سایر اقداماتی که مشمول مجازات قانون بین‌المللی است در تعارض می‌باشد.

وی تأکید کرد، لبنان از متوسل شدن آمریکا به چنین اقداماتی به ویژه علیه دو نماینده منتخب متأسف است و این موضوع را با مسئولان ذیربط آمریکا پیگیری می‌کند تا اقدام لازم را در این خصوص انجام دهد.

نبیه بری رئیس پارلمان لبنان، آن‌ها را «تجاوز علیه کل کشور» و غیر منطقی توصیف کرد.

بری که یکی از حامیان و متحدان حزب‌الله در پارلمان لبنان است، این تحریم‌ها را همچنین حمله به دموکراسی لبنان عنوان کرد.

بسیاری از کشورهای عرب در سال ۲۰۱۷ حزب‌الله لبنان را به عنوان یک گروه تروریستی قلمداد کردند. این گروه همچنین از سوی اسرائیل و ایالات متحده آمریکا در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار گرفته‌است، حال آنکه اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۳، تنها شاخه نظامی حزب‌الله را در ردیف گروه‌های تروریستی قرار داده‌است.

قطعنامه سال ۲۰۰۴ شورای امنیت خواستار خلع سلاح گروه‌های شبه‌نظامی لبنان شده و توافق طائف نیز به جنگ داخلی ۱۵ ساله در لبنان پایان داد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای