سازمان ملل حوثی‌ها را به شکنجه بازداشت‌شدگان متهم کرد

سازمان ملل حوثی‌ها را به شکنجه بازداشت‌شدگان متهم کرد

لندن اعدام مخالفان شبه‌نظامی حوثی را محکوم کرد.. پارلمان یمن احکام اعدام را «قتل خارج از قانون» توصیف کرد
شنبه, 13 ژوئيه, 2019 - 12:30

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه ۲۱ تیرماه با ابراز نگرانی از حکم اعدام برای ۳۰ فعال سیاسی در منطقه تحت کنترل حوثی‌ها، از این شورشیان یمنی خواست احکام اعدام را بازبینی و لغو کنند.

به گزارش الشرق الاوسط، راوینا شامداسانی سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل با ابراز نگرانی از حکم اعدام برای ۳۰ نفر از بازداشتی‌ها در منطقه تحت کنترل شبه نظامیان حوثی، خواهان لغو این حکم و محاکمه مجدد آنها شد.

وی که در یک نشست خبری در ژنو سخن می‌گفت، با اشاره به اینکه بیشتر این اعدام‌ها خودسرانه و غیرقانونی است، افزود: اطلاعات موثقی دربارهٔ شکنجه این افراد که اکثراً عضو حزب مخالف اصلاح هستند، وجود دارد. آنان در هیچ مرحله ای از محاکمه خود فرصت و امکان دفاع از خود را نیافته‌اند.

رویترز از قول شامداسانی نقل کرده‌است: هر گونه صدور حکم با اهداف سیاسی مردود است و در محاکمه‌ها باید استانداردهای دادرسی عادلانه بین‌المللی به‌طور کامل اجرا شود.

یک دادگاه شورشیان حوثی روز سه‌شنبه ۹ ژوئیه/ هجدهم تیر، ۳۰ مرد را به اتهام جاسوسی به اعدام محکوم کرده‌است اما سازمان ملل می‌گوید بسیاری از این افراد طی سه سال گذشته شکنجه شده‌اند و بازداشت آنها نیز با انگیزه‌های سیاسی بوده‌است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع قضائی در صنعا گزارش کرده‌است بیشتر محکومان به اعدام، دانشگاهیان، دانشجویان، فعالان سندیکایی، همچنین واعظان و سیاستمداران مرتبط با حزب یمنی «اصلاح» هستند که یک حزب اسلامگرای مورد پشتیبانی دولت عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری یمن است.

اظهارات شامداسانی یک روز پس از بیانیه سفارت بریتانیا در یمن منتشر شده که در آن اعدام مخالفان شبه نظامی حوثی محکوم شده‌است.

این سفارت در توییتر خود آورده‌است که با این احکام علیه فعالان سیاسی مخالف است زیرا حوثی‌ها یک دولت مشروع و قانونی نیست.

دولت یمن نیز این احکام علیه شهروندان بی گناه و محاکمه‌ها را صوری و مغایر با توافق استوکهولم توصیف کرد.

پارلمان یمن احکام اعدام را «قتل خارج از قانون» توصیف کرد و از مارتین گریفتس فرستاده سازمان ملل خواست تا به تعهدات خود در این باره عمل کند.

در یمن، ایران از حوثی‌های یمن حمایت می‌کند. جنگ داخلی موجب مرگ ده‌ها هزار نفر شده‌است.

از زمان آغاز درگیری در یمن، تاکنون دادگاه‌های تحت سیطره شورشی‌های حوثی برای افراد بسیاری به اتهام جاسوسی حکم اعدام صادر کرده‌اند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای