فولکس قورباغه‌ای در ۸۰ سالگی به موزه رفت

فولکس قورباغه‌ای در ۸۰ سالگی به موزه رفت

خداحافظی با بیتل خاطره‌انگیز
شنبه, 13 ژوئيه, 2019 - 12:30
در اواخر دهه ۳۰ میلادی، به دستور هیتلر ماشین بیتل یا سوسک ساخته شد

سرانجام بیتل به عنوان یکی از محبوب‌ترین خودروهای جهان به پایان خط رسید و سفر خود را پایان داد. در سال‌های اخیر فولکس واگن از هر ترفند برای جذب مخاطبان این خودرو استفاده کرد، اما حضور پررنگ کراس‌اوورها و suvها رکود فروش این خودرو را رقم زد.

به گزارش الشرق الاوسط، آخرین محصول تولیدی فولکس‌واگن روز چهارشنبه از خط تولید "پوئبلاًی مکزیکو سیتی خارج شد. خبری که احتمالاً برای طرفداران دنیای خودرو ناراحت‌کننده خواهد بود.

مقامات فولکس‌واگن پیشتر در مصاحبه‌های گوناگون، شروع عصر الکتریکی‌ها و افت فروش قورباغه‌ای‌ها را دلیل حذف فیزیکی "بیتل" عنوان کردند. اما فروش ۱۵ هزار دستگاه از بیتل در دنیایی که محبوبیت شاسی‌بلندها را به رسمیت شناخته برای خودروساز آلمانی تیر خلاص برای حذف فیزیکی "خودروی مردم" محسوب شد. با این وجود فولکس‌واگنی‌ها از ارائه خودرویی شبیه بیتل با موتور الکتریکی خبر دادند.

در اوایل دهه ۳۰ میلادی، هیتلر دستور داد تا "خودرویی برای مردم" ساخته شود. دستور وی خطاب به "فردیناند پورشه" -که بعدها کمپانی خودروهای اسپورت خود را تأسیس کرد- ابلاغ شد. مدل‌های اولیه آقای"پورشه" در ابتدا موفق به جلب نظر "هیتلر" نشد. اما سرانجام مدل "کفتر" چشمان رهبر دیکتاتور آلمان را گرفت. "کفتر" به معنای "سوسک" است.

سرانجام اولین بیتل جهان در سال ۱۹۳۸ تولید شد و در سال ۱۹۷۲ میزان تولید آن از مرز ۱۵ میلیون دستگاه گذشت. این میزان بیش از تقاضای مطرح شده برای محبوب‌ترین مدل خودروی کارخانه "فورد" بود.

آمریکایی‌ها در دهه ۶۰ بیتل را پذیرفتند. در آن زمان هیپی ها در محبوبیت این خودرو نقش داشتند. در آن سال ۴۰۰ هزار بیتل در آمریکا فروخته شد. در کمتر از چند سال بیتل‌ها ۵ درصد سهم بازار را از آن خود کردند. در جهان نیز فروش بیتل به ۱٫۳ میلیون دستگاه رسید.

دو دهه بعد، تولید خودرو از مرز ۲۱ میلیون دستگاه گذشت. اما اینک تعداد این خودروها کاهش نشان می‌دهد.

آخرین نسخه بیتل از کارخانه پوئبلای مکزیکو به موزه فولکس‌واگن این شهر خواهد رفت و به مجموعه تاریخی فولکس‌واگن آمریکا می‌پیوندد. این کارخانه به جای بیتل، تولید یک suv کامپکت را در دستور کار خود قرار می‌دهد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای