​دعوت ریاض از دوحه برای هموارساختن ادای مناسک حج برای قطری‌ها

​دعوت ریاض از دوحه برای هموارساختن ادای مناسک حج برای قطری‌ها

یکشنبه, 14 ژوئيه, 2019 - 20:30

وزارت حج و عمره سعودی، مقامات مسئول دولت قطر را به تسهیل امور متعلق به قدوم شهروندان قطری به حرمین شریفین برای انجام مناسک حج فراخواند و خواهان برداشتن موانعی شد که حکومت قطر برای منع قطری‌ها از انجام این فریضه اِعمال کرده‌است.

به گزارش الشرق الاوسط، وزارت حج و عمره سعودی با صدور بیانیه ای بر اهتمام دولت خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز، نسبت به بکارگیری همه امکانات جهت تسهیل قدوم حجاج و معتمرین از قطر همانند تمامی مسلمانانی که برای انجام حج و عمره وارد سرزمین حرمین می‌شوند، تأکید کرد.

وزارت حج و عمره در این بیانیه تمامی ادعاهای وزارت اوقاف و امور اسلامی قطر مبنی بر اینکه حکومت سعودی در مقابل شهروندان قطری و مقیمان این کشور که قصد انجام حج دارند موانع ایجاد می‌کند و به کاروان‌های حج قطری اجازه ورود به خاک سعودی را نمی‌دهد، را رد کرد و این گونه ادعاها را عاری از حقیقت دانست.

وزارت حج و عمره پیش از این برای تسهیل قدوم حجاج و معتمرین از قطر لینک‌های الکترونیکی ویژه ای را راه اندازی کرد که از طریق این لینک‌ها امکان رزرو اقامتگاه و بستن قرارداد با شرکت‌ها جهت دستیابی به خدمات مورد علاقه برای حجاج و معتمرین قطری را فراهم کرد و آنها می‌توانند به جز خطوط هواپیمایی قطر با استفاده از هر خطوط هواپیمایی دیگر وارد سعودی شوند، اما حکومت قطر از دسترسی شهروندان قطری و مقیمان این کشور به این لینک‌ها جلوگیری کرده‌است.

این وزارتخانه در عین حال تأکید کرد که سعودی هرگونه تلاش برای سیاسی سازی مراسم حج را مردود دانسته و ربط دادن مواضع سیاسی میان دو کشور به امور حج را محکوم می‌کند.

در پایان بیانیهٔ وزارت حج و عمره سعودی بار دیگر به استقبال مستمر از برادران قطری برای انجام مناسک حج و عمره و استمرار تقدیم تسهیلات به آنها در این راستا، تأکید شده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای