خواسته تهران از اروپایی‌ها: فشار به واشنگتن برای رفع تحریم‌ها

خواسته تهران از اروپایی‌ها: فشار به واشنگتن برای رفع تحریم‌ها

ظریف: آمریکا با آتش بازی می‌کند
سه شنبه, 16 ژوئيه, 2019 - 14:00

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور ایران از کشورهای اروپایی خواست تا برای رفع تحریم‌ها علیه ایران به ایالات متحده آمریکا فشار بیاورند.

 به گزارش الشرق الاوسط، جهانگیری امروز سه شنبه گفت: «اروپایی‌ها باید به جای این که با ما جلسه بگذارند و بگویند که به برجام بازگردید، به آمریکایی‌ها بگویند که از تحریم‌های ظالمانه خود علیه ایران دست بردارند».

وی افزود: «در شرایط فعلی و با توجه به اتفاقاتی که در سطح منطقه و دنیا در حال وقوع است طرف‌های مقابل ایران در برجام راهی جزو پایبندی به تعهدات خود ندارند و بر اساس برجام هیچ تحریمی نباید علیه ایران وجود داشته باشد».

رسانه‌های محلی ایران از قول جهانگیری نقل کردند: «بازگشت ایران به برجام کار بسیار ساده‌ای است، اگر ایران اراده کند ظرف چند سال می‌تواند همه تعهدات خود را اجرا نماید، اما این مسئله به اقدامات طرف مقابل بستگی دارد».

همزمان علی خامنه‌ای رهبر ایران به نقل از محمدجواد ظریف وزیر خارجه این کشور اعلام کرد که اروپا به ۱۱ تعهد خود دربارهٔ برجام «عمل نکرده‌است».

وی اضافه کرد: «ما به آن تعهدات و چیزی بالاتر از آن عمل کردیم. حالا که ما شروع به کاهش دادن تعهدات کردیم، آنها می‌آیند جلو. خب پُرروها! شما که به ۱۱ تعهدتان عمل نکردید؛ حالا ما تازه شروع کردیم به کم کردن تعهدات و این فرایند قطعاً ادامه پیدا خواهد کرد.»

در مقابل، فدریکا موگرینی پس از پایان جلسه خود با وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، دربارهٔ برجام گفت: «بسیاری از کشورهایی که مخالف برجام بودند، امروز از ایران می‌خواهند آن را کاملاً اجرا کند.»

موگرینی تأیید کرد که توافق هسته‌ای ایران حالش خوب نیست اما همچنان زنده است.

از سوی دیگر، محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در گفت‌وگویی با شبکه خبری «سی‌بی‌اس» رویکرد آمریکا در منطقه را «بازی با آتش» خوانده‌است.

ظریف در پاسخ به نقض تعهدات برجام گفت: البته ظرف چند ساعت معکوس خواهد شد. ما علاقه‌ای به ساخت سلاح هسته‌ای نداریم. اگر این گونه بود مدت‌ها پیش این کار را کرده بودیم.

محمد جواد ظریف شامگاه یک‌شنبه به‌وقت ایران، برای شرکت در نشست شورای اقتصادی اجتماعی ملل متحد وارد نیویورک شد. پیشتر گزارش‌هایی در خصوص تحریم وزیر امور خارجه ایران توسط واشنگتن مطرح شده بود، اما روز گذشته اعلام شد که وزیر خارجه آمریکا اجازه صدور روادید برای محمد جواد ظریف را داده‌است.

روز گذشته مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه با واشنگتن پست گفته بود، وقتی دیپلمات‌های آمریکایی اجازه ندارند به تهران بروند، ما هم دلیلی برای گشت و گذار آزادانه دیپلمات‌های ایرانی در نیویورک نمی‌بینیم.

مایک پومپئو در ادامه محمد جواد ظریف را متهم کرده‌است که از آزادی‌های موجود در آمریکا برای نشر تبلیغات «مخرب» استفاده می‌کند.

در این میان، فرحان حق یک سخنگوی سازمان ملل روز دوشنبه ۲۴ تیرماه نسبت به اعمال محدودیت برای سفر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در شهر نیویورک ابراز نگرانی کرده‌است.

فرحان حق می‌گوید، سازمان ملل با نمایندگی‌های آمریکا و ایران در تماس است و نگرانی خود را در این زمینه با ایالات متحده، میزبان سازمان ملل مطرح کرده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای