المعلمی: زمان آن فرا رسیده‌است تا اشغالگری حوثی‌ها پایان یابد

المعلمی: زمان آن فرا رسیده‌است تا اشغالگری حوثی‌ها پایان یابد

نماینده سعودی «نگرانی» ریاض و کشورهای عربی از اقدامات و تهدیدهای ایران را به اطلاع گوتیرش رساندند
یکشنبه, 21 ژوئيه, 2019 - 14:15

عبدالله المعلمی نماینده دائم سعودی در سازمان ملل متحد ضمن ابراز «نگرانی» ریاض و کشورهای عربی از اقدامات و تهدیدهای ایران در خلیج و جنگ نیابتی آن در یمن، لبنان و مناطق دیگر در خاورمیانه تأکید کرد زمان آن فرا رسیده‌است تا اشغال قدرت و مراکز حکومتی یمن توسط حوثی‌ها طبق قطعنامه ۲۲۱۶ پایان یابد.

به گزارش الشرق الاوسط، اظهارات المعلمی در گفت‌وگوی مطبوعاتی در مقر سازمان ملل در نیویورک پس از پایان جلسه شورای امنیت در خصوص جنگ یمن با حضور نمایندگان اتحادیه عرب، یمن، امارات و بحرین مطرح شد.

نماینده دائم سعودی گفت که سفرای کشورهای عربی مستقر در سازمان ملل روز پنجشنبه در دیدار با آنتونیو گوترش دبیرکل این سازمان یک نسخه از مصوبات نشست فوق‌العاده اتحادیه عرب در مکه دربارهٔ رفتار و اقدامات ایران به واسطه به‌کارگیری وکلای خود در یمن و لبنان و دیگر نقاط منطقه و دست داشتن مستقیم تهران در حوادث اخیر در خلیج عربی و خلیج عمان را تحویل وی دادند.

المعلمی اعلام کرد که ما نگرانی و هشدار کشورهای عربی به ادامه رفتار کنونی ایران به عنوان عامل برهم زننده صلح نه تنها در منطقه خلیج عربی بلکه در همه منطقه باب المندب و دریای سرخ را به گوش دبیرکل سازمان ملل متحد رساندیم.

وی افزود که دبیرکل سازمان ملل در دیدار ضمن درک اوضاع و قدردانی از مطرح کردن این موارد به ما گفت که در دیدار با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران، نگرانی کشورهایمان را در قبال سیاسیت‌های تهران در منطقه به اطلاع وی خواهد رساند.

وی همچنین از مواضع کشورش در قبال اظهارات روز گذشته مارک لوکوک معاون دبیرکل سازمان ملل دربارهٔ ارایه کمک‌های مالی به یمن توسط سعودی و امارات گفت: با این اظهارات مخالف هستم و ریاض در سال جاری میلادی بیش از ۴۰۰ میلیون دلار و از آغاز جنگ تاکنون بیش از ۱۵ میلیارد دلار به صورت مستقیم به یمن کمک رسانده و از این حیث بزرگترین کشور کمک کننده به یمن به‌شمار می‌آید.

وی در پاسخ به سؤالی دربارهٔ میزان آمادگی دیپلماتیک کشورش برای تعامل با ایران گفت: این موضوع نیازمند زمینه‌های مشترک است. روابط دیپلماتیک باید منطبق بر قانون بین‌الملل که بر عدم دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر تأکید می‌کند، باشد. اگر این زمینه مشترک فراهم شود مانعی برای برقراری تماس وجود نخواهد داشت.

 وی گفت که تماس‌هایی با تهران از طریق اجلاس کنفرانس سران کشورهای اسلامی در مکه مکرمه که ماه ژوئن گذشته برگزار شد، صورت گرفته‌است.

المعلمی دربارهٔ امیدواری فرستاده سازمان ملل به یمن به راه حل سیاسی و اینکه سعودی به دنبال جنگ با ایران در یمن است اظهار کرد: «سعودی خواهان جنگ با ایران نیست. نه در یمن و نه در هیچ کشوری دیگر. زمان آن فرا رسیده‌است تا اشغال قدرت و مراکز حکومتی یمن توسط حوثی‌ها طبق قطعنامه ۲۲۱۶ پایان یابد.»


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای