​بریتانیا خواستار آزادی نفتکش و تشکیل ناوگان اروپایی برای مقابله با ایران شد

​بریتانیا خواستار آزادی نفتکش و تشکیل ناوگان اروپایی برای مقابله با ایران شد

وزیر خارجه عمان شنبه به ایران می‌رود
دوشنبه, 22 ژوئيه, 2019 - 22:15

جلسه کبرا (کمیته اضطراری دولت بریتانیا)، دوشنبه ۲۲ ژوییه (۳۱ تیر) دربارهٔ توقیف نفتکش این کشور توسط ایران، به ریاست ترزا می نخست‌وزیر بریتانیا برگزار شد و وزرا و مقام‌های ارشد بریتانیایی دربارهٔ افزایش امنیت دریایی در تنگه هرمز گفتگو کردند.

به گزارش الشرق الاوسط، در این جلسه گفته شده با توجه به حجم بالای تردد در امنیت تنگه هرمز، همراهی نفتکش‌ها با ناوهای نظامی امکان‌پذیر نیست؛ این در حالی است که مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا گفته‌است بریتانیا باید خودش محافظت از نفتکش‌هایش را بر عهده بگیرد.

در همین راستا، وزیر خارجه بریتانیا اقدام ایران در توقیف نفتکش بریتانیایی را «راهزنی دریایی دولتی» خواند و با اشاره به تلاش‌های لندن برای راه‌اندازی ناوگان اتحادیه اروپا با هدف محافظت از ناوبری امن در منطقه گفت: ایران اگر به همین مسیر خطرناک ادامه بدهد، شاهد حضور پررنگ‌تر نظامی در منطقه خواهد بود.

اظهارات جرمی هانت روز دوشنبه ۳۱ تیر، در جریان گزارش دولت بریتانیا به پارلمان این کشور دربارهٔ تحولات مربوط به توقیف نفتکش «استنا ایمپرو» ایراد می‌شد.

پیش از نشست پارلمان، کمیته اضطراری دولت بریتانیا موسوم به کمیته کبرا، به ریاست ترزا می بار دیگر برای رسیدگی به موضوع توقیف این نفتکش تشکیل جلسه داده بود.

هانت در جلسه پارلمان با تأکید بر اینکه «مطابق قوانین بین‌الملل، ایران حق ورود به نفتکش بریتانیایی را نداشت و بنابراین این اقدام، یک راهزنی دولتی بود» گفت: «ایران اگر به همین مسیر خطرناک ادامه بدهد، باید بپذیرد که هزینه آن حضور نظامی بزرگ‌تر غرب در آب‌های نزدیک به سواحلش خواهد بود».

به گفته وزیر خارجه بریتانیا، لندن به دنبال راه‌اندازی ناوگانی به رهبری اتحادیه اروپا «برای محافظت از ناوبری امن و تأمین امنیت خدمه و بار کشتی‌ها در این منطقه حیاتی» است.

وزیر خارجه بریتانیا همچنین در سخنانش مقایسه توقیف دو نفتکش ایران و بریتانیا را «کاملاً نابه جا» دانست و گفت: «اقدام غیرقانونی ایران به هیچ وجه قابل مقایسه با اجرای تحریم‌های اتحادیه اروپا نیست».

در جریان گزارش دولت بریتانیا به پارلمان این کشور، شماری از نمایندگان پارلمان نیز از اقدام ایران به شدت انتقاد کردند.

همزمان، سخنگوی دفتر نخست‌وزیری بریتانیا خواستار آزادی فوری نفتکش توقیف شده در خلیج و خدمه آن شد.

این سخنگو مجدداً تأکید کرد که توقیف نفتکش این کشور در آبهای خلیج غیرقانونی بوده‌است.

از سوی دیگر، وزارت خارجه عمان اعلام کرده که یوسف بن علوی وزیر خارجه این کشور روز شنبه آینده به منظور رایزنی با مقام‌های ایرانی به تهران سفر می‌کند.

بر اساس گزارش وزارت خارجه عمان، این سفر در چارچوب روابط دو جانبه میان مسقط و تهران و به منظور رایزنی مستمر میان طرفین به ویژه دربارهٔ تحولات اخیر منطقه انجام می‌شود.

پیش از آن، عمان روز یکشنبه خواستار حل اختلافات میان کشورهای مرتبط با موضوع نفتکش‌ها شد.

مسقط با اشاره به اینکه از ایران می‌خواهد نفتکش توقیف شده بریتانیا را آزاد کند، خواستار حل اختلافات از طریق دیپلماتیک شد.

عمان همچنین گفته که به رفت و آمد کشتی‌ها در تنگه هرمز توجه دارد.

مسقط تأکید کرده که تنگه هرمز نباید مورد تعرض قرار بگیرد چرا که بر دریانوردی تأثیرگذار خواهد بود.

توقیف کشتی بریتانیایی توسط سپاه در روز جمعه، تنش‌ها میان ایران و بریتانیا را تشدید بخشیده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای