موافقت فرانسه، ایتالیا و دانمارک با طرح بریتانیا در تنگه هرمز

موافقت فرانسه، ایتالیا و دانمارک با طرح بریتانیا در تنگه هرمز

تلاش اروپا برای تشکیل «سامانه دیده‌بانی ناوگان دریایی» در خلیج
چهارشنبه, 24 ژوئيه, 2019 - 12:00

ژان ایو لودریان وزیر امور خارجهٔ فرانسه، اعلام کرد که این کشور همراه با دو طرف اروپائی دیگر برجام برپائی یک سامانهٔ نظارت و دیده‌بانیِ امنیت دریائی در خلیج را تدارک می‌بیند. همزمان یک مقام بلندپایه اتحادیه اروپا از موافقت فرانسه، ایتالیا و دانمارک از طرح تشکیل ناوگان اروپایی برای تأمین امنیت کشتیرانی در خلیج و تنگه هرمز خبر داد.

به گزارش الشرق الاوسط، وزیر امور خارجهٔ فرانسه روز سه شنبه ۲۳ ژوئیه/ اول مرداد، در برابر مجلس ملی فرانسه گفته‌است کشورش با بریتانیا و آلمان برای بهبود امنیت در خلیج همکاری می‌کند؛ اما از اعلام حمایت از درخواست بریتانیا برای تشکیل یک نیروی دریایی به منظور تأمین امنیت کشتیرانی در منطقه خودداری کرد.

به گزارش رویترز، ژان ایو لو دریان، به قانونگذاران گفت که کاهش تنش‌ها امری ضروری است.

این اظهارات چند روز پس از آن که نیروهای ایرانی یک نفتکش که با پرچم بریتانیا در حرکت بود را در تنگه هرمز توقیف کردند، مطرح می‌شود.

در همین راستا وزیر امور خارجهٔ فرانسه در پاریس با عباس عراقچی فرستادهٔ ویژهٔ حسن روحانی دیدار کرد و بر ضرورت «بازگشت ایران به تعهدات خود در برجام» تأکید کرد. او از سوی دیگر ایران نیز که در پی خروج آمریکا از توافق اتمی وین برای حفظ آن دست به دامان طرفین اروپائی زده‌است، اینک با «رفتارهای مغایر با قواعد و عُرف بین‌الملل» خود، از ناخرسند ساختن آنان پرهیزی ندارد.

در موضوعی مرتبط، خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه اول مرداد در گزارشی اختصاصی خبر داد که فرانسه، ایتالیا، دانمارک «موافقت اولیه» خود را برای حمایت از طرح بریتانیا در زمینه ایجاد ناوگان اروپایی به منظور پشتیبانی از ناوبری امن در منطقه خلیج اعلام کرده‌اند.

یک دیپلمات اروپایی به خبرگزاری رویترز گفته که «تشکیل این ناوگان برای تضمین آزادی حمل‌ونقل است و به کارزار فشار حداکثری بر ایران که توسط دولت ترامپ پیگیری می‌شود، ارتباطی ندارد».

مقام‌های بریتانیا که پیگیر تشکیل چنین ناوگانی بوده‌اند، به دنبال مشارکت نیروهای دریایی و هوایی کشورهای ایتالیا، آلمان، اسپانیا و فرانسه در این طرح هستند.

یک دیپلمات آلمانی به خبرگزاری رویترز گفته‌است که هایکو ماس وزیر خارجه آلمان با وزیران خارجه بریتانیا و فرانسه در زمینه تأمین امنیت دریایی گفت‌وگو کرده‌است.

علاوه بر این کشورها، هلند هم در حال ارزیابی پیشنهاد بریتانیاست و کشورهایی چون سوئد و لهستان هم برای پیوستن به این ناوگان ابراز علاقه کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز در دیداری که میان نمایندگان کشورهای مختلف اروپایی در بروکسل برگزار شد، بریتانیا پیشنهاد داد تا در این طرح علاوه بر کشتی‌های جنگی، جنگنده‌ها نیز حضور داشته باشند. بر اساس این گزارش فرانسه، ایتالیا و اسپانیا کشورهایی خواهند بود که در بخش پشتیبانی هوایی شرکت خواهند کرد.

این طرح روز دوشنبه از سوی جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا مطرح شده بود.

هدف از تشکیل این ناوگان، تضمین رفت‌وآمد مطمئن کشتی‌ها از تنگه هرمز اعلام شده‌است.

جرمی هانت، از تلاش‌های لندن برای راه‌اندازی ناوگان اتحادیه اروپا با هدف محافظت از ناوبری امن در منطقه خبر داده بود.

واکنش وی به توقیف نفتکش بریتانیایی «استنا ایمپرو» است که سپاه پاسداران روز ۲۸ تیرماه در آب‌های بین‌المللی عمان توقیف کرد.

لندن این اقدام را «غیرقابل قبول و غیرقانونی» خوانده‌است.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای