​بریتانیا ارسال واسطه برای میانجیگری به ایران را تکذیب کرد

​بریتانیا ارسال واسطه برای میانجیگری به ایران را تکذیب کرد

روحانی: حاضر نیستیم به اسم مذاکره کنار میز تسلیم بنشینیم
چهارشنبه, 24 ژوئيه, 2019 - 12:15

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع بریتانیایی نوشت لندن هیچ واسطه ای برای میانجیگری به ایران نفرستاده‌است. این خبر درحالی مخابره شده‌است که پبش از این یک مقام مسئول ایرانی خبر داده بود که لندن برای میانجیگری در مورد توقیف کشتی بریتانیایی واسطه ای به تهران فرستاده‌است.

به گزارش الشرق الاوسط، این منبع همچنین گفته‌است: «اطلاعی از ارسال هرگونه نمایندگانی به عنوان واسطه یا میانجیگر به ایران نداریم».

محمد محمدی گلپایگانی رئیس دفتر رهبر ایران امروز با لحنی تمسخرآمیز به دخالت‌های بریتانیا در امور ایران در دوره استعمار اشاره کرده بود.

خبرگزاری تسنیم از قول او گفته بود: «کشوری که زمانی در ایران وزیر و وکیل تعیین می‌کرد، کارش به جایی رسیده که واسطه می‌فرستند و خواهش می‌کنند کشتی را آزاد کنید».

او اطلاعات بیشتری دربارهٔ این «واسطه» نداده‌است.

تنش میان ایران و بریتانیا پس از توقیف نفتکش بریتانیایی «استینا ایمپیرو» توسط ایران در روز جمعه گذشته به اوج خود رسیده‌است.

در همین رابطه، حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران، چهارشنبه دوم مرداد در جلسهٔ هیئت دولت گفت که حکومت ایران مدافع مذاکرهٔ عادلانه و منصفانه است، اما، «حاضر نیست به اسم مذاکره کنار میز تسلیم بنشیند.»

حسن روحانی گفته‌است اگر برخی از کشورهای اروپایی از «اقدامات خلاف» خود از جمله توقیف کشتی متعلق به ایران در جبل طارق دست بردارند ایران پاسخ متناسبی به آن‌ها خواهد داد.

او در همین حال گفت اگر در فرصت ۶۰ روزه بعدی اروپا دست به اقدامی در جهت حفظ برجام نزند، ایران گام سوم کاهش تعهدات برجامی خود را به‌اجرا خواهد گذاشت.

روحانی بار دیگر تأکید کرده‌است که کاهش تعهدات تهران به برجام موقتی است و چنانچه طرف‌های مقابل به تعهدات خود عمل کنند رژیم ایران نیز کاهش تعهداتش را نسبت به این توافق متوقف می‌کند.

قرار است یکشنبه بیست و هشتم ژوئیه کشورهای اروپایی امضاکنندهٔ برجام به اضافهٔ چین و روسیه در وین با نمایندگان تهران برای «نجات» برجام با یکدیگر ملاقات و گفتگو کنند. این نشست که به ریاست اروپا برگزار خواهد شد مسائل مربوط به اجرای همه جانبهٔ این توافق را بررسی خواهد کرد.

روحانی در ادامه تأکید کرد: «البته در این زمینه کشورهایی هم واسطه هستند و مکاتبات و تماس‌هایی در حال انجام است و همه بدانند که هرگز فرصت مذاکره را از دست نخواهیم داد.»

از سوی دیگر، شرکت استینا بالک، مالک نفتکش توقیف شده بریتانیایی در ایران گفته‌است که برای اولین بار از زمان توقیف این کشتی در روز جمعه گذشته توانسته با خدمه آن تماس مستقیم برقرار کند.

این شرکت روز چهارشنبه ۲۴ ژوییه (دوم مرداد) در بیانیه‌ای اعلام کرد که در این تماس که سه‌شنبه شب برقرار شده، ناخدای کشتی گفته‌است که خدمه همه سالم هستند و «همکاری خوبی با نفرات ایرانی حاضر در کشتی دارند.»

بریتانیا ۱۳ تیر / ۴ ژوئیه نفتکش «گریس ۱» متعلق به ایران را که در حال انتقال دو میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه نفت خام به بندر «بانیاس» در سوریه بود، به دلیل دور زدن تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه توقیف کرد.

دادگاه عالی جبل‌طارق ۲۸ تیر / ۱۹ ژوئیه توقیف نفتکش «گریس ۱» را تا ۸ شهریور / ۳۰ اوت سال جاری تمدید کرد.

روز جمعه ۲۸ تیر (۱۹ ژوییه) چهار قایق سپاه پاسداران به همراه یک هلی‌کوپتر، این نفتکش را که با پرچم بریتانیا و ۲۳ خدمه در حال عبور از تنگه هرمز بود، توقیف کردند.

ایران می‌گوید این نفتکش به دلیل «رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی» توقیف شده، اما بریتانیا این اتهام را رد کرده و اقدام ایران را تلافی‌جویانه خوانده‌است.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای