وزیر انرژی سعودی: واردکنندگان نفت خود امنیت نفتکش‌هایشان را تأمین کنند

وزیر انرژی سعودی: واردکنندگان نفت خود امنیت نفتکش‌هایشان را تأمین کنند

تداوم مذاکرات آرامکو برای خرید سهم در فعالیت پالایش ریلاینس
جمعه, 26 ژوئيه, 2019 - 22:15

خالد الفالح وزیر انرژی سعودی روز پنجشنبه (۲۵ جولای) گفت سعودی -بزرگ‌ترین کشور صادرکننده نفت در جهان- از واردکنندگان نفت خواست تا خود امنیت نفتکش‌هایشان را در تنگه هرمز تأمین کنند.

به گزارش الشرق الاوسط به نقل از رویترز الفالح بعد از دیدار با دارمندرا پرادان وزیر نفت هند افزود «بعد از گفتگو با جناب وزیر پرادان توافق کردیم که هند نیز باید در تأمین امنیت کشتیرانی آزاد در گذرگاه‌های آبی و مسیر تردد انرژی در جهان سهیم باشد».

حدود ۲۰ درصد نفت جهان روزانه از تنگه هرمز عبور می‌کند. به دنبال توقیف نفتکش استنا امپرو توسط سپاه در تنگه هرمز نگرانی‌ها دربارهٔ توقف حمل و نقل نفت در تنگه هرمز افزایش یافته‌است. این نفتکش با پرچم بریتانیا در این تنگه در حرکت بوده‌است. این اقدام ایران گویا در واکنش به توقیف یک نفتکش ایرانی توسط نیروی دریایی بریتانیا انجام شده.

وزارت دفاع بریتانیا از قصد این کشور برای اسکورت کشتی‌های دارای پرچم بریتانیا در تنگه هرمز خبر داد. هدف از این اقدام حفظ آزادی کشتیرانی به دنبال توقیف نفتکش توسط ایران اعلام شده‌است.

یک سخنگوی دولت بریتانیا در بیانیه ای اعلام کرد «نیروهای رویال مارینز وظیفه اسکورت کشتی‌ها با پرچم این کشور در تنگه هرمز را به عهده دارند».

او افزود «آزادی تردد کشتی‌ها مسئله مهم برای نظام تجارت بین‌الملل و اقتصاد جهان است. ما تمام تلاش خود را برای حفظ امنیت کشتی‌ها انجام می‌دهیم».

خالد الفالح افزود «مذاکرات شرکت بزرگ نفتی سعودی (آرامکو) برای خرید سهم حداقلی در فعالیت پالایش و پتروشیمی شرکت هندی ریلاینس اینداستریز ادامه دارد».

الفالح به رویترز گفت «آرامکو و ریلاینس در حال مذاکره جدی هستند».

موکش آمبانی مرد ثروتمند آسیایی رئیس هیئت مدیره ریلاینس اینداستریز است.

ریلاینس اینداستریز بزرگ‌ترین مجتمع پالایش جهان با ظرفیت تولیدی ۱٫۴ میلیون بشکه در روز است.

شرکت حکومتی آرامکو بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت در جهان است. این شرکت به دنبال افزایش سرمایه‌گذاری در حوزه پالایش و پتروشیمی در راستای دسترسی به بازارهای جدید برای فروش محصولات خود در سایه کاهش تقاضای نفت در چند ماه اخیر است.

رویترز روز سه شنبه گفت که گفتگو بین دو شرکت به دلیل تمایل ریلاینس برای ارزیابی بیشتر متوقف شده‌است.

اما الفالح بعد از دیدار با همتای هندی خود در نیودلهی دربارهٔ دست یابی دو شرکت به توافق ابراز «خوش‌بینی» کرد. او افزود «مفاد توافق بعد از انعقاد آن اعلام می‌شود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای