عراق حساب‌ دو تن از فرماندهان «الحشد» را بلوکه کرد

عراق حساب‌ دو تن از فرماندهان «الحشد» را بلوکه کرد

طرفداران ایران برای فرار از تحریم‌ها پول‌های خود را به تهران منتقل کردند
جمعه, 26 ژوئيه, 2019 - 23:00

در حالی که بانک مرکزی عراق با صدور دستورالعملی از همه بانک‌های مجاز این کشور خواست اموال و حساب‌های افراد مشمول تحریم‌های وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا از جمله دو تن از فرماندهان «الحشد الشعبی» را بلوکه کند، برخی منابع اعلام کردند طرفداران ایران و شخصیت‌های در ارتباط با «سپاه پاسداران» برای در امان ماندن از تحریم‌ها پول خود را به این کشور منتقل کردند.

به گزارش الشرق الاوسط، «وعد قدو» و «ریان کلدانی» فرماندهان لشکر ۳۰ و ۵۰ شبه نظامیان الحشد الشعبی در نینوی عراق و همچنین دو مقام سابق عراقی به نام «نوفل العاکوب» و «احمد الجبوری» توسط بانک مرکزی عراق تحریم شده‌اند.

 وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه ۲۷ تیر در سلسله اقدامات خود در تحریم چهره‌های مرتبط با ایران این افراد را تحریم کرده بود.

 در همین رابطه سفارت ایالات متحده در بغداد هم تأکید کرد اقدامات واشینگتن علیه چهره‌هایی عراقی را که در فساد یا نقض حقوق بشر دست دارند ادامه خواهد داشت.

در دستورالعمل صادر شده از بانک مرکزی عراق، خطاب به همه بانک‌ها آمده‌است: «همه بانک‌ها باید اسامی موجود در فهرست تحریم‌های جهانی در تاریخ ۱۷/۰۷/۲۱۰۹ میلادی را مدنظر قرار داده و در صورتی که هر یک از اسامی مذکور تعامل مالی یا بانکی داشته باشند، حساب بانکی‌شان بلوکه شده و از دریافت دلار توسط این اشخاص ممانعت شود و حساب‌های بانکی و هرگونه اطلاعات مرتبط با این اسامی به اطلاع بانک مرکزی رسانده شود.»

در این میان، یک منبع آگاه به جریان‌های نزدیک به ایران در عراق به «الشرق الاوسط» می‌گوید: برخی از افراد نزدیک به ایران در روزهای اخیر برای در امان ماندن از تحریم‌های وزارت خزانه داری آمریکا، تلاش فراوانی برای انتقال بخشی از سرمایه‌گذاری‌ها و اموال خود به مناطق و بانک‌های سراسر ایران کرده‌اند.

این منبع که نخواست نامش فاش شود می‌افزاید: باتوجه به شرایط به وجود آمده، نگرانی و ترس بر شخصیت‌های طرفدار ایران که اموال زیادی از طریق فشار و باج خواهی ایران از نهادهای عراقی در قبال طرح‌های صوری دریافت کرده‌اند، مستولی شده‌است. این افراد از راه قاچاق گسترده سوخت در نینوی و بصره به پول زیادی دست یافته‌اند.

به گفته این منبع، این افراد به خوبی می‌دانند که دیر یا زود تحریم‌های آمریکایی آنها را در برخواهد گرفت و ایران تنها جای امن برای آنهاست بنابراین از راه زمینی و به صورت دستی این مبالغ را به ایران منتقل می‌کنند.

عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق در نخستین اقدام پس از تصمیم وزارت خزانه‌داری آمریکا در تحریم چهار شخصیت عراقی، دستور داد لشکر ۳۰ وابسته به حشدالشعبی که فرماندهی آن را «وعد قدو» برعهده دارد از منطقه سهل نینوی خارج شده و به منطقه الجزیره در غرب این استان نقل مکان دهند.

اما منابع آگاه اعلام کرده‌اند که لشکر ۳۰ حشد الشعبی به فرماندهی قدو با دستور عبدالمهدی مخالفت کرده و خواستار لغو این تصمیم شده‌است.

در همین رابطه، لشکر ۳۰ در کنفرانسی خبری اعلام کرد: «تحویل پرونده امنیتی به نیروهای عراقی در مناطق سهل نینوی، تبعات و پیامدهای مخاطره‌آمیزی خواهد داشت و ثبات این مناطق را مورد تهدید قرار خواهد داد.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای