سایه بیکاری بر سر فارغ التحصیلان در ترکیه

سایه بیکاری بر سر فارغ التحصیلان در ترکیه

آمار دولت توسط آمارهای رسمی تکذیب شد
دوشنبه, 29 ژوئيه, 2019 - 21:45
آمارهای رسمی از دو برابر شدن بیکاران در ترکیه در سال گذشته حکایت دارد (رویترز)
آنکارا: سعید عبد الرازق

مرکز آمار ترکیه اعلام کرد نام بیش از یک میلیون فارغ التحصیل در این کشور در فهرست موسسه کاریابی و استخدام قید نشده است.

گرچه این افراد حدود یک سال به دنبال کار می گردند اما هنوز به فرصت شغلی دسترسی ندارند.

مرکز آمار ترکیه افزود که این فهرست خانم های خانه دار یا کسانی که به دلایل خاصی دنبال کار نمی گردند را در بر نمی گیرد.

این آمار بر خلاف ارقام منتشر شده از سوی هیات منابع انسانی وابسته به دفتر ریاست جمهوری ترکیه است

. موسسه دوم اعلام کرده بود که فارغ التحصیلان رشته های گوناگون پس از حدود ۵ تا ۶ ماه  یعنی حداکثر در عرض یک سال کار پیدا می کنند.

موسسه کاریابی و استخدام ترکیه افزود «نام ۶۶۴ هزار نفر از فارغ التحصیلان در فهرست اتحادیه اصناف کارگران وجود دارد. ۲۵ درصد این افراد دستکم در ۸ تا ۱۲ ماه گذشته بیکار بودند».

این نهاد ترکیه در گزارش ماه جولای درباره نرخ بیکاری در ماه ژوئن گفت «نرخ بیکاری ۱۲.۳۵٪ است.

جمعیت بیکاران ثبت شده در این موسسه به رقم بی سابقه ای در ژوئن یعنی ۴ میلیون و ۴۱۷ هزار و ۸۱۴ نفر رسیده است. این بیشترین تعداد فارغ التحصیلان بیکاران در ترکیه تا کنون است».

نرخ بیکاری در ترکیه در ماه ژوئن با افزایش ۶۸.۵ درصدی نسبت به سال گذشته به دو میلیون و ۶۲۱ هزار و ۵۶۵ نفر رسید. این بدین معناست که بیکاران حدود یک میلیون و ۷۹۶ هزار نفر بیشتر شدند.

طبق آمارهای موسسه کاریابی و استخدام جمعیت بیکاران در ماه مه ۴ میلیون و ۸۴ هزار و ۹۵۱ نفر بوده که ۳۳۳ هزار نفر یا ۸.۱ درصد در عرض یکماه به این جمعیت اضافه شده است.

بر اساس آخرین آمارها، بیش از یک میلیون نفر در ترکیه کار خود را از دست دادند و این افراد هم به جمعیت بیکاران ۴.۵ میلیون نفری اضافه می شوند.

نرخ بیکاری در ترکیه از ماه آگوست پارسال به دلیل بحران افت ارزش لیر رو به رشد بوده است. البته ارزش لیر در اوایل سال جاری میلادی ۱۴.۷ درصد افزایش داشت.

اما بیش از ۱۵ هزار شرکت ورشکسته شده و سرمایه های خارجی و داخلی به خارج منتقل شدند. اقتصاد ترکیه در اواخر پارسال ۳ درصد کوچک تر شد و این کشور برای اولین بار بعد از ۲۰۰۹ وارد مرحله رکود اقتصادی شد.

اقتصاد ترکیه در چهارماهه نخست سال جاری ۲.۶ درصد کوچک تر شد.

کمال قلیچدار اوغلو رییس حزب جمهوریخواه خلق -بزرگ ترین حزب اپوزیسیون ترکیه- روز جمعه (۲۶ جولای) گفت جمعیت بیکاران دو برابر آمارهای رسمی بوده و به ۸.۵ میلیون نفر می رسد. 

قلیچدار اوغلو از احزاب سیاسی خواست تا با همکاری یکدیگر در راستای «برچیدن رژیم تک نفره» بکوشند.

او گفت «اردوغان از طریق این رژیم همه اختیارات قوه قانونگذاری و اجرایی و قضاییه را در اختیار گرفته و باید برای تشکیل نظام مقتدر و دموکرات کوشید».

او افزود «این اقدام می تواند منجر به بهبودی شرایط اقتصادی شود».

در مقابل، رخسار پکجان وزیر تجارت ترکیه گفت «حکومت در پی افزایش صادرات کالا و خدمات تا ۳۳۲ میلیارد دلار در ۲۰۲۳ است».

ترکیه به دنبال دست یابی به چندین هدف تا ۲۰۲۳ است. صدمین سالگرد تاسیس جمهوری ترکیه در ۲۰۲۳ است. یکی از اهداف مورد نظر قرار گرفتن در فهرست ده قدرت اقتصادی جهان است.

ترکیه یک چشم انداز سیاسی و اقتصادی برای دست یابی به این هدف تنظیم کرده که از جمله آنها افزایش تولید ناخالص ملی تا یک تریلیون دلار در ۲۰۲۳ است.

اما شاخص های اقتصادی کنونی در ترکیه چندان امیدوار کننده نیست.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای