​موسم حج ۱۴۴۰هـ؛ آمادگی همه‌جانبه در سعودی

​موسم حج ۱۴۴۰هـ؛ آمادگی همه‌جانبه در سعودی

آخرین اقدامات بخش‌های دولتی و خصوصی برای موسم حج امسال
سه شنبه, 30 ژوئيه, 2019 - 09:30

نهادهای دولتی و بخش خصوصی سعودی ذیربط حج آماده‌سازی‌های لازم را برای ارائه خدمات به حجاج در موسم حج سال ۱۴۴۰ هجری قمری تکمیل و اجرای برنامه‌های خود را با پیگیری و نظارت شاهزاده خالد الفیصل مشاور خادم حرمین شریفین و امیر منطقه مکه مکرمه آغاز کرده‌اند.

به گزارش الشرق الاوسط، برنامه‌های تمامی نهادها براساس ارائه بهترین خدمات به کاروان‌های حجاج و تأمین آسایش و راحتی آنان از ابتدای رسیدن به مکه مکرمه تا لحظه خروج از سعودی متمرکز شده‌است.

شاهزاده خالد الفیصل در این باره تأکید کرد که سعودی با تمامی نهادهای دولتی و خصوصی خود همه توانایی‌ها و امکانات لازم را برای خدمت به حجاج و تأمین آسایش و راحتی آنان به کار گرفته و رهنمودهای خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود نیز بر ارائه بهترین خدمات به حجاج تأکید دارد.

در این میان، اداره کل گذرنامه با استفاده از دانشجویان با بیش از ۱۰ زبان دنیا، مانند: انگلیسی، اسپانیایی، اندونزیایی، ژاپنی، فارسی، اردو، ترکی و… در سالن‌های فرودگاه بین‌المللی ملک عبدالعزیز جده و فرودگاه بین‌المللی شاهزاده محمد بن عبدالعزیز مدینه منوره، برای تسهیل امور حجاج، ارتباط برقرار می‌کند.

اداره کل گذرنامه این تلاش‌ها را در چارچوب توسعه کار این اداره و بهبود بخشیدن در امور ارتباط با حجاج و زائران ارائه می‌دهد و همچنین تمام امکانات لازم را برای سرعت بخشیدن به اتمام اقدامات آنان در هنگام ورودشان به کار می‌برد.

از سوی دیگر، شرکت مدیر راه اندازی پروژه کنترل جمعیت انبوه در قطار مشاعر به سرپرستی هئیت توسعه در منطقه مکه مکرمه اعلام کرد: تعداد ۱۵ هزار و ۴۱۹ نفر کارمند در مراسم حج امسال پروژه کنترل جمعیت انبوه در قطار مشاعر را اداره می‌کنند.

این شرکت با اشاره به اینکه این کارمندان با در نظر گرفتن تجربه‌های قبلی انتخاب شده‌اند، توضیح داد: تعداد ۴ هزار و ۵۸۲ نفر واجدالشرایط بوده‌اند.

این تلاش‌ها جهت فراهم آوردن کارمندان جوان برای مراسم‌های فصلی است که مطابق با سن و توانایی آنان انتخاب شدند.

در همین راستا، وزارت بهداشت سعودی انواع آزمایشگاه‌ها و بانک‌های خون را در مشاعر مقدسه «منا و عرفات» آماده کرده‌است؛ ۸ آزمایشگاه خون و ۸ بانک خون مجهز به پیشرفته‌ترین امکانات جهانی و کادر پزشکان متخصص بومی آمادهٔ خدمات رسانی به میهمانان الهی در موسم حج امسال ۱۴۴۰ هـ هستند.

وزارت بهداشت اعلام کرده‌است که این آزمایشگاه‌ها در مشاعر منا و عرفات مشغول فعالیت خواهند بود و نتایج آزمایش‌ها را طی مدت بسیار اندکی ارائه خواهند کرد و کمیتهٔ آزمایشات و بانک‌های خون بر این فعالیت‌ها نظارت خواهند کرد.

در همین رابطه وزارت بهداشت کمیته‌ای ویژه برای نظارت بر آزمایشگاه‌ها و بانک‌های خون تأسیس کرده که بر روند فعالیت آزمایشگاه‌ها و بانک‌های خون نظارت و کلیهٔ آزمایش‌های خون‌های حاجیان را طبق جدول تعیین شده مورد بررسی قرار می‌دهند.

 این جدول شامل چند مرحله است؛ مرحلهٔ آمادگی زودهنگام برای حج، مرحلهٔ مجهز شدن و آمادگی پزشکی، مرحلهٔ فعالیت نیروهای شاغل، مرحلهٔ پایان و ثبت پیشنهادات و انتقادات برای بعد از حج.

بیمارستان‌های مشاعر مقدسه نیز کمپین‌های متعددی برای اهدای خون و تأمین نیازهای بانک خون قبل از رسیدن حاجیان راه‌اندازی کرده‌اند.

همچنین، شاهزاده سعود بن نایف بن عبدالعزیز آل سعود امیر منطقهٔ شرقی سعودی امروز در دفتر خود در دیوان امارت، مدیران نقاط مرزی را به‌حضور پذیرفته و از آمادگی‌های نهادهای مربوطه در مرزهای شرقی برای استقبال از حاجیان بیت الله الحرام اطلاع حاصل کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای