امارات: نشست ما با ایران دوره‌ای و درباره صیادی بود

امارات: نشست ما با ایران دوره‌ای و درباره صیادی بود

پنجشنبه, 1 اوت, 2019 - 09:00

امارات درباره ششمین نشست مشترک میان نیروی مرزبانی و گارد ساحلی امارات و ایران که دیروز در تهران برگزار شد، گفت: این نشست بنا به دستورکار آن، تنها به بررسی مسائل مربوط به صیادان پرداخته است.

به گزارش الشرق الاوسط به نقل از خبرگزاری رسمی امارات، محمد الزعابی مدیر اداره همکاری امنیتی بین‌المللی در وزارت خارجه 

در این باره اظهار کرد: «نشست تهران در تکمیل دیدارهای گذشته کمیته مشترک دو کشور برگزار شد، در این نشست به بررسی مسائلی از قبیل تخلف صیادان در مرزهای دریایی، حل و فصل پرونده صیادان متخلف در زمینه قوانین صیادی و مبارزه با قاچاق پرداخته شد که نشان‌دهنده اهتمام امارات به شهروندان خود از جمله صیادان است.»

الزعابی در پایان نسبت به نتایج نشست مذکور اظهار خرسندی کرد و بر اهمیت این نشست‌ها در سایه نیازها به عملیات‌های دریایی در مرزهای دو کشور تاکید کرد.

یک منبع خلیجی آگاه نیز به الشرق الاوسط گفته است که نشست‌های گارد ساحلی دوره‌ای، روتینی و ادامه‌دار است و مسئله‌ای جدیدی در آن رخ نداده است.

به گفته این منبع، ایرانی‌ها تلاش می‌کنند تا نسبت به ابعاد این نشست دوره‌ای برای دستیابی به خوراک رسانه‌ای پس از تنش‌های اخیر منطقه‌ای بزرگنمایی کنند.

اظهارات این منبع خلیجی پس از آن مطرح شد که خبرگزاری ایرانی مهر گزارش داده است، یک هیات هفت نفره از مقامات ارشد گارد ساحلی امارات متحده روز سه‌شنبه هشتم مرداد وارد تهران شدند تا در خصوص همکاری مرزی دو کشور، تردد اتباع و ترددهای غیر مجاز یا بدون اطلاع و تسهیل و تسریع تبادل اطلاعات طرفین با مقامات ایرانی رایزنی کنند.

خبرگزاری صداوسیمای ایران نیز نوشته است که از سال ۹۲ تاکنون شش دور نشست میان مقامات ارشد گارد ساحلی امارات و ایران انجام شده، موضوعی که مقام اماراتی نیز در گفت‌وگو با رویترز به آن اشاره کرده است.

اما خبرگزاری ایرنا گزارش داده است که از سال ۹۲ تاکنون، این برای اولین بار است که چنین سطحی از مذاکرات میان طرفین انجام می‌شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای