​منابع اسرائیلی: برنامه‌ریزی برای حملات علیه اهداف ایرانی در عراق

​منابع اسرائیلی: برنامه‌ریزی برای حملات علیه اهداف ایرانی در عراق

پنجشنبه, 1 اوت, 2019 - 23:30

علیرغم اینکه مسئولان اسرائیلی در قبال حملات هوایی به دو پایگاه الحشد الشعبی در عراق سکوت اختیار کرده‌اند اما برخی از نهادهای امنیتی ذیربط در تل آویو گفته‌اند «اهداف ایرانی در عراق را مورد حمله قرار خواهیم داد و سناریو سوریه در عراق تکرار خواهد شد».

به گزارش الشرق الاوسط، منبعی اسرائیلی با اعلام اینکه تل‌آویو برای انجام حملات علیه اهداف ایرانی در عراق در حال برنامه‌ریزی است، گفت: از زمان تصمیم آمریکا برای عقب‌نشینی از سوریه، اسرائیل فعالیت‌های خود را افزایش داد و چندین عملیات علیه شبه نظامیان ایرانی انجام داده‌است که مانع از برپایی پایگاه نظامی یا کارگاه‌های تولید اسلحه شده‌است.

منابع اسرائیلی همچنین به نتایج بررسی‌های سازمان ضداطلاعات ارتش اسرائیل موسوم به «امان» اشاره می‌کنند و می‌گویند «هدف از عملیات ۲۰۱۸ جلوگیری از تثبیت نظامی ایران در سوریه بود و باعث شد ایران چندین پایگاه در سوریه را تخلیه کند همچنین عملیات نظامی قاچاق سلاح توسط ایران را مختل کرد».

یک مقام مسئول امنیتی در گفتگو با روزنامه «یسرائیل هیوم» وابسته به بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل گفته‌است: «پافشاری ایران به تحقق هدف خود در نوسازی تسلیحات (حزب‌الله) و تقویت این گروه در مقابل اسرائیل، ما را به ناکام گذاشتن این طرح ایران مُصرتر می‌کند. از همین رو، آنچه در سوریه آغاز شده‌است (حملات هوایی) به عراق هم کشیده خواهد شد.»

وی تأکید کرد: «فرماندهان نظامی در قبال تحولات میدانی سکوت پیشه خواهند کرد. فعالیت مذکور سری بوده و خواهد ماند. ما مسئولیت این حملات را برعهده نخواهیم گرفت، طوری رفتار خواهیم کرد که میدان فعالیت وسیع‌تری داشته باشیم اما خود را در افزایش تنش‌های نامطلوب، درگیر نخواهیم کرد.»


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای