زنان سعودی بدون اجازه قیم به سفر خارجی می روند

زنان سعودی بدون اجازه قیم به سفر خارجی می روند

اصلاحات شامل سفر و اشتغال و ثبت احوال و حضانت فرزند می شود
جمعه, 2 اوت, 2019 - 13:45
زنان سعودی در بازاری در ریاض (الشرق الأوسط)

یکسال پس از اعطای حق رانندگی زنان در سعودی خبرهایی روز پنجشنبه (اول آگوست) درباره اصلاحات حکومتی در حوزه سفر و کار و بیمه اجتماعی زنان منتشر شده است.

طبق اصلاحات جدید زنان می توانند شخصا برای دریافت گذرنامه اقدام کنند و به اجازه قیم نیاز ندارند.

ماده ۹۱ قانون ثبت احوال نیز تغییر کرد. طبق تغییرات اعمال شده «پدر یا مادر سرپرست فرزندان زیر ۱۸ سال به شمار می روند». 

اصلاحات حوزه کار و اشتغال موجب افزایش حضور زنان شده است. ماده سوم قانون ثبت احوال نیز دستخوش تغییر شد. این ماده می گوید «کار حق شهروندان است. همه شهروندان باید بدون تبعیض جنسیتی و معلولیت و سنی یا دیگر موارد در محل کار یا استخدام کار کنند».

خانم لبنا الانصاری عضو شورای مشورتی سعودی گفت «پایه این اصلاحات آگاهی زنان است. زنان بعد از این اصلاحات باید شایستگی خود را ثابت کنند. آنها قبلا نیز از این شایستگی برخوردار بودند اما حالا وقت آن رسیده که در فرآیند توسعه سهیم باشند و به عنوان موتور محرکه اصلی این فرآیند نقش آفرینی کنند و در معرض تبعیض جنسیتی قرار نگیرند».

الانصاری افزود «این حکم حکومتی و تصمیم های تاریخی دیگر مثل حق رانندگی زنان نشان می دهد که زنان در یک دوره طلایی زندگی می کنند و موانع را یکی پس از دیگری پشت سر گذاشته تا به حقوقی که از آن محروم بودند دست پیدا کنند. زنان باید امروز نشان دهند که از عهده سرپرستی خودشان و میهن و خانواده شان برمی آیند».

خانم دکتر هیا المنیع عضو سابق شورای مشورتی به الشرق الاوسط گفت «این اصلاحات در حوزه سفر به منظور توانمندسازی پایدار زنان انجام شده است. اصلاحات یاد شده شایستگی زنان را ثابت کرد و این نکته بسیار مهمی است که موانع موجود بر سر مشارکت زنان در برنامه تحول ملی را از میان برمی دارد».

او افزود «زنان با تغییر قوانین و اصلاح نظام های تبعیض آمیز و دست یابی به حقوق خود به عنوان شهروند درجه یک توانمند می شوند».

او یادآور شد «اصلاح قوانین به سود زنان نه تنها نتایج سازنده ای برای خود زنان دارد بلکه دامنه آن به خانواده و به کل جامعه سرایت می کند. جنبه حقوقی این اصلاحات را نیز باید مد نظر گرفت. این اصلاحات برای دست یابی زنان به کلیه حقوق و همسو با سیستم حکومتی و سیاست خارجی سعودی است».

زنان بعد از انتشار یک حکم حکومتی در سال ۲۰۱۸ به حق رانندگی دست یافتند. بانوان سعودی برای رفتن به سرکار یا ثبت نام در دانشگاه یا انجام عمل جراحی نیاز به اجازه قیم ندارند.

زنان برای اولین بار به استادیوم های ورزشی رفتند. جایگاه های ویژه ای برای خانواده ها و بانوان در ورزشگاه ها در نظر گرفته شده است. زنان در چندین دهه گذشته حق ورود به ورزشگاه ها را نداشتند. 

این اصلاحات بیانگر تلاش مقام های حکومتی کشور برای دست یابی به اهداف سند چشم انداز ۲۰۳۰ از جمله افزایش مشارکت زنان در بازار کار است. حضور زنان در بازار کار از ۲۲ به ۳۰ درصد افزایش یافته است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای