تهیه نان با مایه خمیر ۴۵۰۰ ساله دوره فراعنه توسط یک شهروند آمریکایی

تهیه نان با مایه خمیر ۴۵۰۰ ساله دوره فراعنه توسط یک شهروند آمریکایی

شنبه, 10 اوت, 2019 - 15:15
ظروف سفال دوره فراعنه که خمیر سفالگری قدیمی از روی آنها برداشته شده است

سیموس بلکلی طراح آمریکایی کنسول ایکس باکس موفق به پخت نان با استفاده از باقیمانده خمیر ۴۵۰۰ ساله دوره مصر باستان زیر نظر دانشمندان شد.
سیموس بلکلی خبر پخت این نان را در صفحه توییترش اعلام و چند عکس از نحوه درآوردن مایه خمیر از ظروف سفالی دوره فراعنه منتشر کرد.
این ظروف سفالی متعلق به موزه هنرهای زیبا در بوستون هستند. بلکلی از این خمیر برای پخت نان استفاده کرد.
بلکلی مدت طولانی به دنبال پخت نانی بود که در آن تخمیر صورت می گیرد. او به دنبال اثبات این مساله بود که نان تخمیری قدیمی ترین الگوی پخت نان در جهان است.
او در این راستا با دکتر ریچارد بومن شیمی دان در دانشگاه آیووا همکاری کرد.
بلکلی در کنار خمیر جدا شده از ظروف سفالی فرعونی از همان مواد اولیه آن دوره برای تهیه خمیر (آب و روغن زیتون تصفیه نشده و جو ارگانیک و تاره و برخی غلات به جز گندم) استفاده کرد.
او به روزنامه لندن تایمز گفت «ما به دنبال این بودیم که خمیر را همانگونه که۴۵۰۰ سال پیش درست می کردند تولید کنیم».
دکتر ریچارد بومن درباره ساز و کار تفکیک خمیر از ظروف سفالی دوره فرعون گفت «ما از روش نمونه برداری مواد غیر گازی استفاده کردیم. ما با سرنگ مایعی در منافذ ظروف سفالی تزریق کردیم که منجر به فعال شدن خمیر موجود در آن از هزاران سال پیش می شود. سپس با یک پنبه استریل خمیر را از ظروف سفالی برمی داریم».
تفکیک میکروبات هایی که چندین هزار سال در آثار باستانی مصر زندگی می کنند طرح تازه ای نیست. پژوهشگران مصری در چندین مورد از این شیوه استفاده کردند.
استاد میکروبیولوژی آثار باستانی در دانشگاه قاهره دکتر مایسه منصور به الشرق الاوسط گفت «میکروب ها در فضای مناسب تکثیر پیدا می کنند. این تجربه را در خمیر نان دیدیم».
او خاطر نشان کرد «این تجربه به این دلیل ارزشمند است که ثابت کرد نحوه پخت نان در اغلب کشورهای جهان منشا فرعونی دارد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای