استقرار بیش از دو میلیون حاجی در عرفات

استقرار بیش از دو میلیون حاجی در عرفات

کعبه در روز عرفه رخت نو بر تن کرد
شنبه, 10 اوت, 2019 - 15:15

بیش از دو میلیون زایر روز شنبه ۹ ذوالحجه ۱۴۴۰ هجری برابر با ۱۰ اوت ۲۰۱۹ در مراسم عرفات که یکی از مناسک مهم حج به‌شمار می‌رود، شرکت کردند. از سوی دیگر، طبق آخرین آمار مقامات سعودی بیش از دو میلیون و ۴۸۷ هزار زائر برای ادای مناسک حج امسال وارد این کشور شدند.

به گزارش الشرق الاوسط، طبق مراسم، حج‌گزاران امروز شنبه به کوه عرفات رسیدند و فردا یکشنبه مراسم عید قربان را آغاز می‌کنند. مراسم رسمی حج امسال دیروز جمعه با رفتن زایران به مِنا آغاز شد.

حجاج بیت الله الحرام امروز شنبه نهم ذوالحجه برای ادای رکن اعظم حج در صحرای عرفات مستقر شدند، و در صحنه‌ای ایمانی و معنوی توأم با آرامش و خشوع از خداوند خواستند آن‌ها را مشمول رحمت و مغفرتش بگرداند.

در این میان، سازمان آمار کل سعودی اعلام کرد تعداد حجاج از خارج کشور و داخل که تا ساعت ۹ صبح امروز وارد مکه مکرمه شده‌اند به ۲ میلیون و ۴۸۷ هزار و ۱۶۰ نفر رسیده‌است.

به گفته این نهاد تعداد حجاج از خارج سعودی به یک میلیون و ۸۵۵ هزار و ۲۷ حاجی رسید و تعداد حجاج داخل به ۶۳۲ هزار و ۱۳۳ رسید. آمار تعداد نهایی حجاج نیز ساعت ۹ شب امروز اعلام خواهد شد.

در همین شاهزاده خالد الفیصل امیر منطقه مکه مکرمه در یک کنفرانس مطبوعاتی در منا گفت: «پروژه‌هایی که با مطالعات اولیه ترسیم شده بود همه به کمیسیون سلطنتی به سرپرستی ولیعهد در مکه و اماکن مقدس برای مطالعه ارسال شده‌اند».

شاهزاده خالد الفیصل ضمن تشکر از مأموران خدمات رسانی و نیروهای امنیتی گفت: «همه ما نحوه برخورد خوب مأموران امنیت با شهروندان و غیر شهروندان از حج‌گزاران را می‌دانستیم، می‌بینیم و می‌شنویم این رفتار مایه سربلندی همه ما است از همه آنها تشکر می‌کنم».

در همین رابطه، دیشب در مکه طبق عادت سالانه در روز نهم ذوالحجه در هر سال پردهٔ جدید کعبه جایگزین پردهٔ قدیمی شد و کارکنان ادارهٔ کل امور مسجدالحرام و مسجد نبوی پردهٔ قدیمی کعبه را جدا کرده و پردهٔ جدید را بر آن پوشاندند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای