عدم پذیرش «شورای انتقالی» از سوی گروه های جنوب یمن و آغاز تحقیق از سوی دولت

عدم پذیرش «شورای انتقالی» از سوی گروه های جنوب یمن و آغاز تحقیق از سوی دولت

درگیری شدید برای دومین روز متوالی و هشدار ائتلاف عربی درباره ایجاد ناامنی در عدن
جمعه, 9 اوت, 2019 - 06:45
استقرار ماموران امنیتی در بازار عدن در ۸ اوت (فرانس پرس)

همزمان با تشدید درگیری های مسلحانه در شهر عدن یمن روز پنجشنبه (۸ اوت) میان نیروهای دولتی و هواداران «شورای انتقالی» دامنه آن نیز برای دومین روز متوالی گسترش یافته است.

البته چند ساعتی در شهر عدن تا حدودی آرامش برقرار بود. حکومت یمن سران «شورای انتقالی» را مقصر اصلی درگیری های گسترده خواند و خواستار تحقیق درباره جزئیات این درگیری ها توسط ائتلاف حامی حکومت قانونی شد.

گروه های درگیر روز پنجشنبه از تسلیحات و تجهیزات نظامی سنگین استفاده کردند. شماری از گروه های جنوب یمن خواستار توقف درگیری بین همسنگران جنوب یمن شدند که به جان هم افتاده اند.

محافل داخلی و بین المللی خواستار آتش بس و تقویت آشتی ملی و گفتگو بین گروه های درگیر شدند.

شاهدان عینی به الشرق الاوسط گفتند «درگیری ها در ناحیه کریتر شدت یافته و نیروهای «شورای انتقالی» برای پیشروی به سمت کاخ ریاست جمهوری و کنترل تاسیسات دولتی از جمله بانک مرکزی در ناحیه خور تلاش می کنند که منجر به درگیری بین آنها و ماموران دولتی شد».

آرامش نسبی صبح جمعه (۹ اوت) در شهر برقرار بود اما صدای خمپاره و سلاح های تهاجمی در چند نقطه شهر طنین انداز شد. خبرهایی درباره چندین کشته در حمله ها منتشر شد. یک دختر بچه نیز در میان کشته شدگان بود. 

دود ناشی از حملات متقابل میان لشکر یکم شورای انتقالی در جبل حدید و نیروهای حکومتی در پادگان بدر آسمان منطقه را پوشاند. چندین تانک و خودروی نظامی در چند خیابان شهر و تک تیراندازها در پشت بام ساختمان ها مستقر شدند. هانی بن بریک معاون رییس شورای انتقالی جنوب یمن و وزیر سابق حکومت قانونی یمن روز چهارشنبه (هفتم اوت) آماده باش عمومی برای یورش به کاخ ریاست جمهوری در معاشیق در عدن اعلام کرد. 

بن بریک افزود شورای انتقالی به دنبال بیرون راندن عوامل حزب اصلاح از کاخ ریاست جمهوری است.

 اما زمزمه ها برای سرنگونی حکومت قانونی و اخراج آن از پایتخت موقت عدن و اعطای خود مختاری به عدن و بخش های جنوبی یمن شنیده شد. 

-فراخوان سازمان های بین المللی و محلی برای برقراری آتش بس ائتلاف حامی حکومت قانونی یمن روز چهارشنبه (هفتم اوت) مخالفت شدید خود را با «تحولات اخیر» در پایتخت موقت کشور -عدن- ابراز کرد و گفت «کشورهای عضو ائتلاف عربی به هیچ وجه زیر بار اقدامات برای ضربه زدن به منافع مردم یمن نمی روند». سرتیپ ترکی المالکی سخنگوی نیروهای ائتلاف در بیانیه ای که توسط خبرگزاری رسمی سعودی منتشر شد گفت فرماندهی مشترک رویدادهای عدن را با نگرانی دنبال می کند و از همه گروه ها می خواهد تا خردورزی در پیش گرفته و منافع ملی را در اولویت قرار دهند. این بیانیه از همه گروه ها خواست تا در راستای عبور از شرایط حساس کنونی با حکومت قانونی یمن همکاری کنند. المالکی افزود «نباید فرصت در اختیار گروه های شبه نظامی و تروریستی حوثی و القاعده و داعش گذاشت. این گروه ها آتش فتنه و فرقه گرایی را بین مردم یمن برافروختند». اتحادیه اروپا نیز با انتشار بیانیه رسمی از تنش زایی انتقاد کرد و به خبرهای منتشر شده درباره حمله به نهادهای حکومتی و اقدامات تلافی جویانه اشاره کرد.

این بیانیه بار دیگر بر لزوم پایبندی به حفظ یکپارچگی و حاکمیت و استقلال یمن تاکید کرد و ضمن همراهی با فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن از همه گروه ها خواست تا مذاکرات را فورا آغاز کنند. محمد آل جابر سفیر سعودی در یمن با انتشار توییتی گفت «عدن با دور اندیشی خردمندان و حمایت ائتلاف با ثبات و امن خواهد ماند».

آل جابر خاطر نشان کرد «شبه نظامیان تروریستی حوثی مورد حمایت ایران تنها گروهی هستند که از درگیری های عدن سود می برند. این گروه تروریستی به پادگان الجلاء و پاسگاه پلیس حمله کرد».

انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات گفت «تحولات و درگیری ها در اطراف کاخ ریاست جمهوری نگرانی کننده است و فراخوان برای توافق آتش بس ضروری به نظر می رسد». او با انتشار توییتی افزود «تنش آفرینی گزینه مورد قبول نیست». او خاطر نشان کرد «چارچوب سیاسی و گفتگو درباره مشکلات و چالش ها گزینه مناسب است نه توسل به زور». گروه های جنوب یمن: نه به خونریزی تشکلات نظامی و سیاسی در جنوب یمن ضمن انتقاد از درگیری هایی که شورای انتقالی جنوب مقصر آن است خواهان فاصله گرفتن از خشونت و خردورزی شدند. گردان العمالقه الجنوبیه مستقر در ساحل غربی در بیانیه رسمی ضمن نکوهش رفتارهای قانون شکنانه و موردی خشونت آمیز گفت «درگیری بین گارد ویژه ریاست جمهوری و گروه های هوادار شورای انتقالی جنوب یمن و کشتن مردم بیگناه به مصلحت گروه حوثی و گروه های تروریستی است». این بیانیه همه گروه ها در عدن را به خویشتنداری و خردورزی و مذاکره و اجتناب از رویکرد مسلحانه به عنوان عامل بستر ساز تفرقه افکنی فراخواند.

این بیانیه خواستار دخالت فوری و قاطعانه پرزیدنت هادی و فرماندهی ائتلاف عربی برای توقف عاملان بی ثباتی و ناامنی شد.

گروه «جنبش جنوب» به عنوان عضو کابینه دولت قانونی یمن در بیانیه ای خواستار آرامش و خردورزی شد و گفت «درگیری میان گروه های جنوب یمن تنها به مصلحت دشمن اصلی (ایران و حوثی ها) است و در راستای تامین منافع گروه های خارجی است که می خواهند به کشور و مردم یمن ضربه بزنند و ائتلاف حمایت حکومت قانونی را تضعیف کنند». این بیانیه ضمن رد کردن تبعیت از آنچه از آنها به گروه های تندرو یاد کرده از ائتلاف حمایت از حکومت قانونی خواست تا «به مسئولیت های ملی خود در راستای پایان دادن به تهدیدها عمل کند». انتقاد حکومت حکومت قانونی یمن با انتشار اطلاعیه رسمی «شورای انتقالی» را مقصر اصلی در تشدید درگیری مسلحانه در عدن و نتایج وخیم آن دانست. این اطلاعیه افزود «حکومت یمن این رفتارهای غیر مسئولانه محافل شورای انتقالی را رد می کند. کار آنها به جایی کشیده که با تجهیزات نظامی به دنبال یورش به نهادهای حکومتی و پادگان ها هستند». حکومت یمن از اینکه شورای انتقالی شهر عدن و مردم را در معرض نابسامانی و کشتار قرار داده ابراز تاسف کرده و گفت «این اقدامات بر خلاف برقراری صلح و خدمتگزاری در چند سال اخیر بعد از آزاد سازی شهر عدن از دست شبه نظامیان شورشی حوثی تابع ایران است».

به گفته اطلاعیه حکومت یمن، کمیته تحقیق در مورد رویدادهای عدن با همکاری ائتلاف حامی حکومت قانونی تشکیل خواهد شد. حکومت یمن افزود «در چنین شرایطی از همه خردمندان انتظار می رود که مسئولیت پذیر بوده و رویکرد عقلانی و با تدبیر بر مبنای تامین منافع ملی کشور در پیش بگیرند تا شهر عدن و بخش های آزاد شده از پیامدهای شورش یا جنگ داخلی یا هرج و مرج در امان بماند».

اطلاعیه حکومت یمن خاطر نشان کرد «درگیری های عدن ضربه سهمگینی به تلاش های ائتلاف حامی حکومت قانونی یمن می زند و تنها به مصلحت شبه نظامیان کودتاچی حوثی و پروژه فرقه گرایانه ایران در منطقه تمام می شود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای