قطار حرمین؛ ۶۴ سفر هفتگی در اولین تجربه در مراسم حج

قطار حرمین؛ ۶۴ سفر هفتگی در اولین تجربه در مراسم حج

شنبه, 10 اوت, 2019 - 16:15
حاجیان در ایستگاه قطار سریع السیر حرمین در مکه (واس)

قطار سریع السیر حرمین که دو شهر مکه و مدینه را به یکدیگر متصل می کند ۱۵۸ هزار حاجی را در مراسم حج امسال جابه جا خواهد کرد.
برنامه زمانی این قطار با برنامه تفویج و جابه جایی حجاج بین حرمین شریفین همزمان است. ۶۴ برنامه سفر در هفته برای قطار حرمین در نظر گرفته شده که ظرفیت جابه جایی حاجیان به ۸۰ مورد سفر افزایش پیدا می کند.
این پروژه به منظور تسهیل جابه جایی زائران بین مکه و مدینه راه اندازی شده است.
پروژه قطار سریع السیر حرمین نمونه دیگری از تلاش دولت سعودی برای به کارگیری امکانات و خدمات در راستای خدمتگزاری و آسایش حاجیان برای سفر بین مکه و مدینه است.
همزمان با رشد جمعیت حاجیان و عمره گذاران خارجی و داخلی پروژه قطار سریع السیر حرمین در راستای کاهش ازدحام و ترافیک جاده ها سهیم است.
ضمنا، حاجیان می توانند با استفاده از قطار سریع السیر حرمین سفر ۱۲۰ دقیقه ای راحت و آسوده ای بین مکه و مدینه داشته باشند.
این قطار مسافت ۴۵۰ کیلومتر دو طرفه را با سرعت ۳۰۰ کیلومتر در ساعت طی می کند.
قطار حرمین ۵ ایستگاه دارد که در حال حاضر ۴ ایستگاه آن فعال هستند. خط آهن برقی مکه به مدینه برای خدمتگزاری به حاجیان و عمره گزاران و شهروندان از استان جده و شهر اقتصادی ملک عبد الله نیز عبور می کند.
پروژه قطار سریع السیر حرمین یکی از بزرگ ترین طرح های قطار سریع السیر در جهان است. ایستگاه مکه در ورودی اصلی شهر مکه قرار دارد و حدود سه کیلومتر با حرم مکی فاصله دارد.
ایستگاه مدینه در شهر اقتصادی معرفت قرار دارد.
به گفته آمارها، ظرفیت جابه جایی قطار در ماه های ژوئن و جولای به ترتیب ۹۴ هزار و ۸۴۴ نفر و  ۷۰ هزار و ۶۹۴ نفر بوده است. دقت برنامه حرکت قطارها به ترتیب ۹۶ درصد و ۹۷ درصد است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای