تاکید سعودی و یمن بر گسترش روابط و برقراری ثبات و امنیت

تاکید سعودی و یمن بر گسترش روابط و برقراری ثبات و امنیت

بررسی تحولات تازه در منطقه و یمن محور گفتگوهای ملک سلمان و پرزیدنت هادی در منا
دوشنبه, 12 اوت, 2019 - 07:30
خادم حرمین شریفین رییس جمهور یمن را در کاخ منا به حضور پذیرفت (خبرگزاری سبا)

ملک سلمان بن عبد العزیز خادم حرمین شریفین و عبد ربه منصور هادی رییس جمهور یمن درباره تحولات تازه در منطقه به خصوص در یمن و تلاش های گوناگون در راستای برقراری امنیت و ثبات گفتگو کردند.

ملک سلمان بن عبد العزیز و پرزیدنت هادی روز یکشنبه (۱۱ اوت) در دیوان پادشاهی در کاخ منا دیدار کردند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی دو طرف درباره روابط محکم بین دو کشور برادر رایزنی کردند. 

شاهزاده عبد العزیز بن سعود بن نایف وزیر کشور سعودی و رییس کمیته عالی حج و خالد الحمیدان رییس اداره کل اطلاعات سعودی در این جلسه حضور داشتند.

سپهبد علی محسن الأحمر معاون رییس جمهور یمن و دکتر معین عبد الملک نخست وزیر یمن نیز از جمله شرکت کنندگان در نشست بودند.

به گزارش خبرگزاری رسمی یمن (سبا) پرزیدنت هادی ضمن ستایش از مواضع برادرانه سعودی درباره عدم پذیرش کودتا علیه حکومت یمن و تاکید سعودی بر حمایت از حکومت قانونی و یکپارچگی و امنیت و ثبات یمن گفت «این دیدگاه ناشی از پیوندهای مشترک و روابط دوستی و سرنوشت مشترک بین دو کشور است که آنها را برای مقابله با پروژه ایران و مزدورانش در شمال و جنوب متحد کرده است. ایران به دنبال ایجاد ناامنی و بی ثباتی در یمن و منطقه است». یک مقام مسئول در وزارت امور خارجه سعودی پیشتر گفت «سعودی با نگرانی تحولات در عدن پایتخت موقت یمن را دنبال می کند. سعودی از دولت یمن و گروه های درگیر در عدن می خواهد تا برای گفتگو در مورد اختلافات و در پیش گرفتن رویکرد عقلانی و مذاکره و دوری از تفرقه و توقف فتنه و اتحاد در جلسه فوری در سعودی شرکت کنند. متوقف کردن شبه نظامیان تروریستی حوثی های مورد حمایت ایران و دیگر گروه های تروریستی و بازگشت حکومت یمن و برقراری امنیت و ثبات در یمن هدف اصلی نشست یادشده در سعودی است». ائتلاف حامی حکومت قانونی یمن روز شنبه (۱۰ اوت) خواستار آتش بس فوری در عدن با توجه به برنامه زمنی مشخص شد و گفت «نیروهای ائتلاف با متخلفان با توسل به گزینه نظامی برخورد می کند».

ائتلاف از همه گروه ها و تشکیلات نظامی شورای انتقالی و نیروهای کمربند امنیتی خواست تا فورا به پادگان های خود عقب نشینی کرده و از مناطقی که در چند روز پیش تصرف کرده خارج شوند و املاک دولتی و خصوصی را تخریب نکنند.

با پایان ضرب الاجل تعیین شده جنگنده های ائتلاف حامی دولت قانونی سحرگاه روز ۱۱ اوت یکی از مناطق را هدف گرفتند. این منطقه تهدید مستقیمی برای یکی از تاسیسات مهم دولت قانونی تلقی می شد.

یک مقام ائتلاف گفت «چنانچه گروه ها ضرب الاجل تعیین شده را رعایت نکنند عملیات نظامی بیشتری در راه خواهد بود. نیروهای ائتلاف دفاع از تاسیساتی که نیروهای شورای انتقالی تحویل می دهند را به عهده خواهند گرفت». دو ساعت بعد از عملیات نظامی ائتلاف مقام ائتلاف گفت عیدروس الزبیدی رییس شورای انتقالی جنوب یمن گفت که حاضر به پذیرش خواسته های ائتلاف است. عقب نشینی از مناطق تحت کنترل و حضور در نشست در سعودی از جمله خواسته های مورد پذیرش شورای انتقالی هستند.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد «نیروهای شورای انتقالی جنوب یمن در حال خروج از برخی تاسیسات تحت کنترلشان هستند». او گفت ما ضمن استقبال از اقدامات اولیه شورای انتقالی همه تحرکات آنان را تا خروج کامل از مناطق تحت کنترلشان زیر نظر داریم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای