آخرین آمارهای موسم حج.. قدردانی شخصیت‌ها از برگزاری موفق حج

آخرین آمارهای موسم حج.. قدردانی شخصیت‌ها از برگزاری موفق حج

بهداشت جهانی: هیچ بیماری واگیرداری گزارش نشده‌است
پنجشنبه, 15 اوت, 2019 - 11:00

بر اساس آمار رسمی از سوی سازمان آمار سعودی، در سال جاری در مجموع دو میلیون و ۴۸۹ هزار و ۴۰۶ نفر در حج تمتع شرکت کردند که از این تعداد، یک میلیون و ۸۵۵ هزار و ۲۷ نفر خارجی و ۶۳۴ هزار و ۳۷۹ نفر حجاج داخل سعودی بودند. در این میان، سازمان بهداشت جهانی تأکید کرد در موسم حج امسال هیچ گونه بیماری واگیرداری در میان زائران گزارش نشده‌است.

به گزارش الشرق الاوسط، بر اساس این گزارش، تعداد حاجیان مرد امسال یک میلیون و ۳۸۵ هزار و ۲۳۴ نفر و حاجیان زن یک میلیون و ۱۰۴ هزار و ۱۷۲ نفر بود.

این رقم نسبت به آمار سال گذشته تعداد ۱۱۷ هزار و ۷۳۱ نفر افزایش نشان می‌دهد.

از مجموع حجاج خارجی یادشده، بیش از یک میلیون و ۷۴۰ هزار نفر با هواپیما، ۹۷ هزار نفر با اتوبوس و سایر خودروها و حدود ۱۸ هزار نفر نیز با کشتی خود را به سرزمین وحی رسانده بودند.

آمارهای سازمان مدیریت حاجیان کشورهای عربی نیز نشان می‌دهد که ۳۸۲ هزار و ۹۱ حاجی از کشورهای عربی امسال مناسک حج را ادا کرده‌اند.

کشور مصر با ۸۵ هزار و ۶۶۳ حاجی رتبهٔ نخست، کشور عراق با ۵۷ هزار و ۹۷۵ حاجی رتبهٔ دوم با بیست هزار حاجی افزایش نسبت به سال قبل و کشور الجزایر با ۳۶ هزار و ۴۷۸ رتبهٔ سوم را به خود اختصاص داده‌اند.

در این میان، احمد الطیب شیخ الازهر، پایان موفقیت‌آمیز موسم حج امسال (۱۴۴۰هـ) را به خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود تبریک و تهنئت گفت.

الطیب با صدور بیانیه ای، تلاش‌های نهادهای مختلف سعودی در خدمت به حجاج و تأمین فضای مناسب برای انجام مناسک حج را مورد تمجید قرار داد.

همچنین، یوسف بن احمد العثیمین دبیرکل سازمان همکاری اسلامی، پایان موفقیت‌آمیز موسم حج امسال (۱۴۴۰هـ) را به دولت و ملت سعودی تبریک و تهنئت گفت.

وی گفت: تلاش‌های فوق العادهٔ حکومت سعودی در خدمت رسانی حجاج به موفقیت چشمگیر موسم حج انجامید، این موفقیت در نتیجه برنامه‌های منظم و زحمات بی وقفه برای فراهم کردن همه امکاناتی که انجام پنجمین رکن اسلام را برای حجاج آسان می‌سازد؛ به دست آمد.

دبیرکل سازمان همکاری اسلامی، میزبانی سعودی از بستگان خانواده‌های شهدای حادثه تروریستی نیوزیلند در قالب میهمانان ویژه برنامه خادم حرمین شریفین برای حج و عمره را نیز مورد تمجید قرار داد.

در همین رابطه، ملک حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین، پایان موفقیت‌آمیز موسم حج امسال (۱۴۴۰هـ) را به خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعودی تبریک و تهنئت گفت.

پادشاه بحرین در پیام تبریک خود به خادم حرمین شریفین، ضمن اینکه از درگاه الله تعالی برای دولت و ملت سعودی در سایهٔ رهبری خادم حرمین شریفین موفقیت و پیشرفت مزید را مسئلت کرد، خواهان تکرار این مناسبت بر امت اسلامی و عربی توأم با خیر و برکت وافر شد.

از سوی دیگر، سازمان بهداشت جهانی در گزارشی اعلام کرد که مراسم حج امسال از نظر بهداشتی در سلامت کامل برگزار شد و هیچ بیماری همه‌گیری میان حجاج گزارش نشد.

این سازمان افزود: یک تیم پزشکی برای همکاری با وزارت بهداشت سعودی و برای پیشگیری و مقابله با شیوع هرگونه بیماری واگیردار به سعودی اعزام شده‌اند.

سازمان بهداشت جهانی تأکید کرد به هدف تسهیل در تشخیص و مداوای بیماری‌ها با همکاری وزارت بهداشت سعودی از سیستم هشدار زودهنگام استفاده می‌شود و کادر پزشکی سازمان بهداشت جهانی به جهت اطمینان از عملکرد صحیح این سیستم از مراکز بهداشتی و بیمارستان‌های منا، المزدلفه و عرفات بازدید کرده‌است.

در این بیانیه همچنین تأکید شده‌است که ریاض برای پیشگیری با بیماری‌های احتمالی از جمله گرمازدگی و مسمومیت غذایی در ازدحام‌های ادای مناسک حج اعلام آمادگی کرده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای