افزایش حضور نظامی ترکیه در قطر

افزایش حضور نظامی ترکیه در قطر

اردوغان دومین پایگاه نظامی کشورش را در پاییز افتتاح می‌کند
پنجشنبه, 15 اوت, 2019 - 11:30

منابع رسانه ای نزدیک به دولت ترکیه گزارش دادند که دولت این کشور در پی ساخت یک پایگاه نظامی جدید در قطر است. حضور نیروهای ترک در قطر، پس از قطع روابط چهار کشور عربی با دوحه دو چندان شده‌است.

به گزارش الشرق الاوسط، روزنامه حرییت ترکیه گزارش کرد که سربازان ترک تحت فرماندهی مشترک نیروهای قطر و ترکیه، کماکان در دوحه مشغول انجام وظیفه هستند و رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در پاییز آینده پایگاه نظامی جدید کشورش در قطر را افتتاح می‌کند.

هاندی فرات نویسنده سرشناس ترکیه‌ای در روزنامه حرییت این کشور نوشت: «پایگاه جدید ترکیه در نزدیکی پایگاه نظامی طارق بن زیاد در دوحه قرار دارد که به زودی عملیات ساخت و ساز آن به پایان خواهد رسید».

وی افزود: «قطر اهمیت بسیاری برای این پایگاه نظامی قائل است، آنها از مراسم بزرگ افتتاح در پاییز سخن می‌گویند. انتظار می‌رود شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر و رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه به زودی دربارهٔ مراسم افتتاح این پایگاه اطلاع‌رسانی کنند.»

این نویسنده ترک پس از سفر به قطر و مشاهده پایگاه نظامی طارق بن زیاد نوشت: «سربازان ترکیه‌ای از اکتبر سال ۲۰۱۵ میلادی در چارچوب مناسبات و توافق دو جانبه، در پایگاه طارق بن زیاد مستقر شده‌اند.»

پیش از این نیز برخی رسانه‌های غربی گزارش کرده بودند که پس از تشکیک دوحه در وفاداری بخشی از نیروهای نظامی‌اش، نیروهای ترک بخشی از ماموریت‌های امنیتی از جمله حمایت از کاخ‌ها و ساختمان‌های دولتی حساس را بر عهده گرفته‌اند.

روزنامه حرییت همچنین گزارش کرد که اولین پایگاه ترکیه در قطر کار خود را در اکتبر ۲۰۱۵ و در چارچوب روابط بین دوحه و آنکارا آغاز کرد و در دسامبر ۲۰۱۷ به «فرماندهی مشترک نیروهای قطر و ترکیه» تغییر نام داد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای