چین خواستار نشست شورای امنیت درباره اوضاع کشمیر شد

چین خواستار نشست شورای امنیت درباره اوضاع کشمیر شد

وزیر امور خارجه پاکستان: هند نباید خویشتنداری ما را به پای ضعف بگذارد
جمعه, 16 اوت, 2019 - 09:15
دو موتور سوار با پرچم هند به مناسبت عید استقلال در یکی از خیابان های جامو (فرانس پرس)

چین روز چهارشنبه (۱۴ اوت) تایید کرد که پاکستان خواستار برگزاری نشست شورای امنیت درباره اوضاع جامو و کشمیر شده است. 

رویترز به نقل از دیپلمات ها گزارش داد پاکستان خواسته که این جلسه «محرمانه» روز پنجشنبه یا جمعه (۱۵ یا ۱۶ اوت) تشکیل شود.

دیپلمات ها گفتند «فرانسه در واکنش به این پیشنهاد گفت که این موضوع می تواند هفته آینده و در سطح رسمی پایین مورد بررسی قرار بگیرد».

لهستان رییس شورای امنیت در ماه اوت تنظیم تاریخ توافقی پانزده کشور عضو شورا را به عهده دارد.

کشمیر در دامنه کوه های هیمالایا قرار دارد و همواره کانون تنش و درگیری بین هند و پاکستان بوده است. پیشتر منطقه جامو و کشمیر آزاد بود قوانین خاص خود را وضع کند اما به دنبال تصمیم هند برای لغو خودمختاری این منطقه جامو و کشمیر از این حق محروم شدند و ضمنا افراد غیر مقیم در آنجا می توانند ملک بخرند. جمعیت کشمیر عمدتا مسلمان هستند. پاکستان نیز خواستار الحاق کشمیر به خاک خود است. اما بعد از لغو خودمختاری بخش هندی کشمیر از سوی هند در ۴ اوت این منطقه در محاصره کامل به سر می برد. تلفن و اینترنت و شبکه های تلویزیونی در این منطقه قطع شده و مقام های هندی محدودیت های شدید رفت و آمد در آنجا اجرا کرده اند. 

دولت هند که از تظاهرات اعتراضی گسترده در کشمیر بیم دارد چندین هزار نیرو در آنجا برای کنترل اوضاع و نحوه اجرای این تصمیم ناگهانی ناریندا مودی نخست وزیر هند مستقر کرده است.

به گزارش رویترز مسعود قرشی وزیر امور خارجه پاکستان در نامه خطاب به شورای امنیت گفت «پاکستان عامل آغاز جنگ نخواهد بود اما هند نباید خویشتنداری ما را به پای ضعف بگذارد». او در ادامه خاطر نشان کرد «اگر هند رویکرد نظامی در پیش بگیرد پاکستان با اقتدار از خود دفاع می کند». آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل از هند و پاکستان خواست تا «از هر گونه اقدام درباره افزایش تنش درباره شرایط ویژه جامو و کشمیر خودداری کنند». او درباره «انتشار برخی گزارش ها درباره ایجاد محدودیت درباره بخش هندی کشمیر» ابراز نگرانی کرد. چندین قطعنامه در سال ۱۹۴۸ و در دهه پنجاه میلادی درباره کشمکش بین هند و پاکستان درباره کشمیر صادر شد. در یکی از قطعنامه ها به لزوم برگزاری همه پرسی درباره تعیین سرنوشت کشمیر اشاره شده است. نیروهای نگاهبان صلح سازمان ملل از سال ۱۹۴۹ برای نظارت بر توافق آتش بس بین هند و پاکستان در جامو و کشمیر مستقر شده اند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای