​رئیس شورای حاکمیت و نخست‌وزیر انتقالی سودان انتخاب شدند

​رئیس شورای حاکمیت و نخست‌وزیر انتقالی سودان انتخاب شدند

ورود رئیس اطلاعات سابق به آمریکا ممنوع شد.. فردا؛ امضای سند قانون اساسی و سیاسی
جمعه, 16 اوت, 2019 - 09:15

پنج تن از اعضای شورای نظامی انتقالی سودان به عنوان نماینده در شورای حاکمیت سودان برگزید شدند و سرلشکر عبدالفتاح البرهان نامزد ریاست این شورا شد. در مقابل، ائتلاف احزاب مخالف در سودان عبدالله حمدوک را برای دوره انتقالی در این کشور، نامزد پست نخست‌وزیری کردند.

به گزارش الشرق الاوسط، شورای نظامی افزون بر سرلشکر عبدالفتاح برهان همچنین سرلشکر محمد حمدان معروف به «حمیدتی»، سرلشکر شمس‌الدین کباشی، سرلشکر یاسر العطا و سرلشکر صلاح عبدالخالق را برای عضویت در شورای حاکمیت که متشکل از نظامیان و غیرنظامیان مخالف رژیم سابق است برگزید.

در مقابل، گروه‌های آزادی و تغییر (اپوزیسیون) سودان (پنج‌شنبه) عبدالله حمدوک را به عنوان نخست‌وزیر دوره انتقالی معرفی کردند.

گروه‌های آزادی و تغییر سودان ضمن اشاره به برگزاری نشست‌هایی در قاهره با دعوت دولت مصر اعلام کرد: در نشستی که روزهای یکشنبه و دوشنبه گذشته در قاهره در چارچوب ایجاد بستری برای آغاز روند صلح و اجرای طرح دولت مصر برگزار شد، نمایندگانی از این گروه‌ها از جمله رهبران جبهه انقلابی سودان حضور داشتند.

گروه‌های یاد شده تأکید کردند، در این مذاکرات بر اهمیت برقراری صلح به عنوان اصلی برای اجرای سایر ماموریت‌های دوره انتقالی و لزوم تضمین سند آدیس آبابا در سند قانون اساسی تأکید و دربارهٔ شرایط داخلی گروه‌های آزادی و تغییر و چگونگی اجرای توافق‌های صلح آتی در توافق‌نامه نهایی گفت‌وگو شد.

همچنین طرف‌های شرکت کننده دربارهٔ ادامه گفت‌وگوها دربارهٔ مسائل صلح تا تحقق کامل و عادلانه آن و رسیدگی به ریشه‌های این بحران ملی به توافق نظر رسیدند.

این گروه‌ها همچنین بر تلاش مستمر و جدیت خود برای برقراری صلحی همه‌جانبه تأکید و اعلام کردند زمان‌های تعیین شده برای تشکیل هیئت‌های مرحله انتقالی هنوز تغییر نکرده‌اند و تشکیل دولت انتقالی به منزله گامی اساسی و شرطی لازم برای برقراری صلح است.

در این میان، ساطع الحاج یکی از اعضای رهبری نیروهای آزادی‌خواه و تحول‌طلب از تکمیل مقدمات برای امضای سند قانون اساسی و سیاسی در ۱۷ اوت جاری در سالن الصداقه خارطوم خبر داد.

او گفت، امضای سند قانون اساسی و سیاسی بیانگر مرحلهِ نخستِ طرحی بزرگ است که به منظور تطبیق آرمان‌های ملت سودان در راه تحول دمکراتیک، برقراری صلح پاینده و تشکیل دولت شهروندی، قانون و حقوق برپایه صورت می‌گیرد.

در چهارم اوت جاری نمایندگان شورای انتقالی نظامی و ائتلاف اصلی مخالفین سودانی اعلامیه قانون اساسی را موقتاً امضا کردند تا زمینه برای تشکیل دولت انتقالی در سودان مهیا شود.

قرار است دو طرف در ۱۷ اوت اعلامیه قانون اساسی را به‌طور نهایی امضا کنند و یک روز بعد یعنی در ۱۸ اوت تشکیل شورای حاکمیت سودان ایجاد خواهد شد تا در ۲۰ اوت نخست‌وزیر را انتخاب و در ۲۸ اوت دولت جدید را برگزیند.

از سوی دیگر، مقامات آمریکایی اعلام کردند که ورود صلاح قوش رئیس سابق دستگاه امنیت و اطلاعات سودان به اراضی آمریکا ممنوع است.

علت ممنوعیت اعمال شده برای قوش، دست داشتن در شکنجه‌هایی است که در طول عهده‌دار بودن ریاست دستگاه امنیتی سودان رخ داده‌است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که وزارت خارجه این کشور اطلاعاتی در دست دارد که نشان می‌دهد که صلاح قوش در شکنجه‌ها دست داشته‌است و نمی‌تواند به همراه همسر و فرزندش وارد آمریکا شود.

دولت عمر البشیر ۲۲ فروردین ماه با دخالت ارتش، سرنگون شد و پس از آن، ارتش سودان با تشکیل نهادی با عنوان شورای نظامی انتقالی به ریاست ژنرال عبدالفتاح البرهان قدرت را در دست گرفت.

اما سرنگونی البشیر، گروه‌های معترض سودانی را راضی نکرد و آنها همچنان خواستار کنار رفتن نظامیان و انتقال مسالمت آمیز قدرت به غیر نظامیان بودند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای