چرا مارک زاکربرگ «خطرناک ترین مرد جهان» است؟

چرا مارک زاکربرگ «خطرناک ترین مرد جهان» است؟

جمعه, 16 اوت, 2019 - 09:30
مارک زاکربرگ در هشتمین نشست سالانه فیس بوک (فرانس پرس)
واشنگتن: الشرق الاوسط

مارک زاکربرگ مدیر عامل فیس بوک مورد توجه میلیون ها نفر قرار دارد و از اختیارات باور نکردنی برخوردار است.

اسکات گالووی استاد اقتصاد دانشگاه نیویورک در گفتگو با بلومبرگ گفت «مدیر عامل فیس بوک خطرناک ترین مرد جهان است».

گالووی افزود «فیس بوک قصد دارد امکان چت همزمان در مسنجر و اینستاگرام و واتساپ را فراهم کند. «یکپارچه سازی اپلیکشن ها» یکی از برنامه های زاکربرگ است که در اواخر سال جاری میلادی یا اوایل ۲۰۲۰ اجرا می شود.

گالووی افزود «زاکربرگ به این دلیل خطرناک است که با یکپارچه سازی اپلیکشن ها می تواند توسط یک شبکه ارتباطی ۲.۷ میلیارد کاربر در جهان را زیر نظر بگیرد».

شرکت فیس بوک اعلام کرد که بیش از ۲.۷ میلیارد نفر دستکم هر ماه از یکی از اپلیکشن های این شرکت استفاده می کنند. شمار کاربران فیس بوک مسنجر یا اینستاگرام و واتساپ بیش از ۲.۱ میلیارد نفر اعلام شده است.

گالووی درباره دیدگاه خود به سی ان بی سی آمریکا گفت «خب فردی که الگوریتم های فیس بوک را تعیین می کند صرفنظر از مقاصد مدیر عامل فیس بوک اما این موضوع خطرناکی به نظر می رسد. چند صدایی و دیدگاه های گوناگون موجب کارآمد بودن روند دموکراسی می شود».

او خاطر نشان کرد «وجود رسانه ها و دیدگاه های گوناگون و متفاوت موجب ایجاد تعادل در جامعه می شود. مردم باید نگران این باشند که از این به بعد الگوریتم ها زیر نظر یک نفر (که از مقامش رفتنی نیست) قرار می گیرد».

او در ادامه گفت «این موضوع بر ساختار اساسی فیس بوک به عنوان منبع اطلاعاتی روزانه چند میلیارد نفر کاربر در جهان تاثیر منفی دارد».

گالووی به یک مساله نگران کننده دیگر درباره زاکربرگ و فیس بوک اشاره کرد و گفت «این شرکت به دلیل چند مورد بدرفتاری مثل حمایت از دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ در آمریکا از طریق انتشار اخبار دروغ و تفرقه افکنی مورد انتقاد گسترده قرار دارد».

زاکربرگ در پاسخ به این اتهامات در آن زمان گفت «او به سرعت برای مقابله با دخالت روسیه دست به کار شد».

گالووی معتقد است زاکربرگ با یکپارچه سازی اپلیکشن های شرکتش می خواهد تا جایی پیش برود که اگر دولت آمریکا اگر هم بخواهد نتواند فیسبوک را تعطیل کند چرا که در این صورت کل ساختار شبکه ارتباط اجتماعی فرومی پاشد. 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای