نتايج یک پژوهش: تاثیر منفی شبکه های اجتماعی بر دختران بیشتر از پسران است

نتايج یک پژوهش: تاثیر منفی شبکه های اجتماعی بر دختران بیشتر از پسران است

شنبه, 17 اوت, 2019 - 21:15
یک نوجوان در حال گشت و گذار در شبکه های اجتماعی (گتی)

نتایج یک پژوهش تازه نشان داد که تاثیر منفی شبکه های اجتماعی بر دختران بیشتر از پسران است.

به گفته نشریه آمریکایی تایم استفاده از شبکه های اجتماعی به خودی خود تاثیر مخرب ندارد اما استفاده بیش از حد از شبکه های اجتماعی و عدم انجام فعالیت های مناسب افراد در رده های سنی گوناگون مضر است. کما اینکه اینترنت گاهی برای افراد دردسرساز است.

این تحقیق گفت «دخترانی که مرتب سرگرم شبکه های اجتماعی هستند و مورد آزار و اذیت سایبری قرار می گیرند دچار بی خوابی می شوند و ورزش کافی انجام نمی دهند».

این پژوهش در نشریه لنست -مجله تخصصی سلامت کودکان و جوانان- در بهار منتشر شده است. البته پژوهش به این موضوع اشاره نکرده که چطور شبکه های اجتماعی می توانند به دختران نوجوان ضربه بزنند اما گفته که بیماری های ناشی از استفاده از شبکه های اجتماعی در دختران بیشتر از پسران است. در این پژوهش ده هزار دختر و پسر ۱۳ و ۱۴ ساله انگلیسی در عرض سه سال شرکت کردند. شرکت کنندگان به سوالاتی درباره استفاده از شبکه های اجتماعی و شرایط روحی و روانی و سلامت جسمی و آزار و اذیت سایبری جواب دادند.

نتایج پژوهش نشان داد که تاثیر منفی استفاده از شبکه های اجتماعی در دختران بیشتر از پسران است. در این پژوهش به چند توصیه به جوانان اشاره شده تا از تاثیر منفی شبکات اجتماعی در امان بمانند؛ از جمله: خواب کافی و ارتباط با دوستان غیر مجازی و ورزش.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای