«سپاه»: حضور آمریکا و بریتانیا در خلیج به معنای ناامنی است

«سپاه»: حضور آمریکا و بریتانیا در خلیج به معنای ناامنی است

یکشنبه, 18 اوت, 2019 - 19:15

دریادار علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی «سپاه پاسداران» ایران روز یکشنبه ۲۷ مردادماه در همایشی در تهران گفته‌است «حضور آمریکا و بریتانیا در منطقه خلیج به معنای ناامنی است».

به گزارش الشرق الاوسط، خبرگزاری ایلنا به نقل از تنگسیری گفت: «ایران می‌تواند پرچم‌دار امنیت در منطقه شود و با همگرایی کشورهای همسایه از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های حداکثری این منطقه استفاده کند».

به گفته وی این کشور همواره به دنبال انتقال پیام صلح و دوستی به کشورهای حوزه خلیج بوده‌است.

اما طبق گزارش خبرگزاری مهر تنگسیری تهدید کرده‌است که «ایران مشکل آب شیرین ندارد اما سایر کشورهای حوزه خلیج تنها آب این منطقه را با آب‌شیرین‌کن قابل شرب می‌کنند. حال اگر برای یکی از ناوهای اتمی اتفاقی رخ دهد، مردم این کشورها از تشنگی می‌میرند».

سخنان دریادار علیرضا تنگسیری در حالی ایراد شد که در هفته‌های اخیر روابط ایران و برخی کشورهای غربی به دلیل توقیف یک نفتکش حامل نفت ایران توسط جبل طارق و نیز توقف یک کشتی بریتانیایی از سوی نیروهای سپاه دچار تنش شده‌است.

کشتی «گریس ۱» که اکنون به «آدرین دریا» تغییر نام داده و گفته می‌شود که نفت ایران را به مقصد سوریه حمل می‌کرد در منطقه جبل طارق روز پنج‌شنبه ۱۳ تیر به دست نیروهای بریتانیایی به دلیل «نقض تحریم‌های اروپا علیه سوریه» توقیف شد.

این کشتی روز پنج‌شنبه ۲۴ مرداد بنا به تصمیم دیوان عالی محلی جبل طارق آزاد شد و اجازهٔ ادامهٔ مسیر یافت. این رای در شرایطی صادر شد که دولت آمریکا طی نامه‌ای به صورت رسمی خواستار تمدید توقیف این نفتکش ایرانی شده بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای