نگرانی در آمریکا به دلیل بروز بیماری مرموز در ارتباط با سیگار الکترونیکی

نگرانی در آمریکا به دلیل بروز بیماری مرموز در ارتباط با سیگار الکترونیکی

یکشنبه, 18 اوت, 2019 - 19:30
هشدار موسسات بهداشت آمریکا به نوجوانان درباره سیگارهای الکترونیکی (فرانس پرس)

موسسات پزشکی آمریکا درباره یک بیماری رئوی مرموز تحقیق می کنند که ظاهرا با استفاده از سیگارهای الکترونیکی در ۱۴ ایالت کشور ارتباط دارد و تا حالا ۱۰۰ مورد گزارش شده است.

به گزارش روزنامه ایندیپیدنت اغلب مبتلایان به بیماری نوجوانان و جوانان بوده اند که به بیمارستان انتقال یافته اند و گروهی هم در بخش مراقبت های ویژه با دستگاه تنفس مصنوعی بستری هستند.

پزشکان می گویند مشخص نیست که حال این بیماران بهتر می شود یا نه. این در حالیست که  به دلیل بروز یک بیماری رئوی خطرناک وضعیت فوق العاده اعلام شده است.

بیماران قبل از بستری شدن عوارضی مثل تنگی نفس و درد قفسه سینه داشتند. پزشکان می گویند موارد تب و سرفه و اسهال و استفراغ نیز گزارش شده است.

مراکز پزشکی دستکم پنج ایالت کالیفرنیا و ایلینوی و ایندیانا و مینه سوتا و ویسکانسن در حال بررسی علل این بیماری مرموز رئوی هستند.

گزارش های متعددی درباره استفاده نوجوانان و جوانان از سیگارهای الکترونیکی در هفته های گذشته منتشر شده است.

این روزنامه افزود «مقام های آمریکا گفتند ۳۱ نفر به این بیماری مرموز مبتلا هستند و ۹۴ مورد مشابه در ۱۴ ایالت در دست بررسی است».

اگرچه برخی عوارض در میان بیماران شباهت دارند اما مقام های آمریکا می گویند هنوز مشخص نیست که سیگارهای الکترونیکی تنها دلیل بروز این بیماری هستند یا اینکه برخی آلوده کننده ها نیز در ابتلا به بیماری نقش دارند».

مسئولان پزشکی می گویند «کسانی که سیگار الکترونیکی (ویپ) می کشند یک بخش گرم کننده این مایع را به صورت بخاری در می آورند که فرد با پک زدن استنشاق می کند که با نیکوتین و مواد دیگری مثل ماری جوانا همراه است».

مقام های مراکز پزشکی می گوید که نگرانی درباره این بیماری رو به افزایش است و به همه تاسیسات پزشکی و درمانگاه های کشور درباره این بیماری و شیوه درمان آن هشداری در این باره ابلاغ می شود. 

گفتنی است که سیگارهای الکترونیکی در ده سال گذشته محبوبیت رو به رشدی کسب کرده اند. اداره بهداشت درباره تاثیر زیانبار سیگار الکترونیکی کشیدن جوانان زیر ۱۸ سال هشدار داده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای