​یک نفتکش ایرانی در دریای سرخ دچار نقص فنی شد

​یک نفتکش ایرانی در دریای سرخ دچار نقص فنی شد

چهارشنبه, 21 اوت, 2019 - 17:30

خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا) امروز چهارشنبه گزارش داد، یکی از کشتی‌های متعلق به شرکت ملی نفتکش ایران به نام نفتکش «هِلم» (HELM) در دریای سرخ دچار نقص فنی شده اما خدمه سالم هستند و تعمیرات برای رفع نقص در حال انجام است.

به گزارش الشرق الاوسط، اکبر جبل‌عاملی مدیر فنی شرکت ملی نفتکش ایران در این باره گفته: «کارکنان کشتی در حال برطرف کردن نقص ایجاد شده هستند و شناور از لحاظ ایمنی در شرایط پایدار و با ثبات است».

جبل‌عاملی تأکید کرده‌است که خدمه کشتی «ایمن هستند».

این مقام ارشد شرکت ملی نفتکش ایران دربارهٔ جزئیات و دلایل این نقص فنی و تعداد خدمه این نفتکش، توضیح نداده‌است.

بنا بر اعلام شرکت ملی نفتکش ایران، نفتکش هلم، صبح روز گذشته (سه‌شنبه ۲۹ مرداد) دچار نقص فنی شده‌است اما پس از گذشت بیش از ۲۴ ساعت از زمان وقوع این نقض فنی، این خبر در رسانه‌های داخل ایران بازتاب یافته‌است.

این اتفاق در حالی رخ داده‌است که در سایت‌های مسیریاب کشتی‌ها، اطلاعاتی دربارهٔ وضعیت این نفتکش که با پرچم ایران حرکت می‌کند، وجود ندارد و مقصد آن ذکر نشده‌است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نام کشتی هلم در فهرست نهادهای حقیقی و حقوقی و شناورهایی قرار دارد که از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا مورد تحریم قرار گرفته‌است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در نوامبر ۲۰۱۸ بیش از ۷۰۰ نهاد حقوقی، فرد، هواپیما و شناور ایران را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

همین تحریم‌ها بود که باعث شد واشنگتن خواستار جلوگیری از رفع توقیف نفتکش گریس ۱ در جبل طارق شود؛ آنچه در نهایت با موافق جبل طارق روبه‌رو نشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ایران از ناوگان بزرگی از نفتکش‌ها بهره می‌برد، اما تحریم‌ها و نگرانی‌ها از واکنش احتمالی آمریکا جلوی جایگزینی آن‌ها با شناورهای جدید را گرفته‌است.

پیش از این یک نفتکش دیگر، موسوم به «هپینس ۱»، متعلق به شرکت ملی نفتکش ایران، دارای ۲۶ خدمه در آب‌های دریای سرخ دچار مشکل فنی شده بود و به سوی بندر جده در سعودی، هدایت شده بود.

این نفتکش پس از سه ماه، با اجازه سعودی به سوی آب‌های ایران حرکت کرد.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای