واشنگتن: توانستیم ۲٫۷ میلیون بشکه نفت خام ایران را از بازار حذف کنیم

واشنگتن: توانستیم ۲٫۷ میلیون بشکه نفت خام ایران را از بازار حذف کنیم

وزیر خارجه آمریکا: اگر نفتکش ایرانی مجدداً به سوی سوریه حرکت کند علیه‌اش اقدام خواهیم کرد*برایان هوک خواستار تداوم تحریم‌های تسلیحاتی و مسافرتی سازمان ملل علیه ایران شد
چهارشنبه, 21 اوت, 2019 - 21:30

وزیر خارجه آمریکا در نشست شورای امنیت تأکید کرد که «ایران به گسترش تروریسم ادامه می‌دهد»، وی در عین حال اعلام کرد «توانستیم ۲٫۷ میلیون بشکه نفت خام ایران را از بازار حذف کنیم» او به خبرنگاران نیز گفته «اگر نفتکش ایرانی مجدداً به سوی سوریه حرکت کند علیه‌اش اقدام خواهیم کرد» در همین رابطه، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران خواستار تداوم تحریم‌های تسلیحاتی و مسافرتی سازمان ملل علیه ایران شد.

به گزارش الشرق الاوسط، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، با اشاره به نزدیک شدن زمان پایان تحریم تسلیحاتی ایران و محدودیت سفر مقامات رژیم ایران از جمله قاسم سلیمانی گفت که جامعه جهانی باید برای جلوگیری از اشاعه ترور توسط ایران چاره جویی کند.

پمپئو عصر سه شنبه ۲۹ مرداد در سخنان خود در نشست شورای امنیت دربارهٔ خاورمیانه، با اشاره به پایان این تحریم‌ها در اکتبر سال ۲۰۲۰ و بیان اینکه زمان برای جلوگیری از اشاعه ترور توسط ایران در حال از دست رفتن است، گفت: «جامعه جهانی باید ببیند چقدر زمان باقی است تا ایران خود را از بند این محدودیت رها کرده و آشوب تازه ای خلق کند، و جامعه جهانی برای جلوگیری از چنین اتفاقی چه می‌تواند بکند.»

وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه ایران و گروه‌های نیابتی آن به اشاعه ترور و ناآرامی در عراق، لبنان، سوریه و یمن ادامه می‌دهند و پیامدهای انسانی [اقدامات‌شان] ویرانگر بوده‌است، گفت: «از زمانی که آمریکا در ماه آوریل اعلام کرد که قصد دارد خرید نفت از ایران را به صفر برساند، آیت الله همه تلاش خود را صرف یک دیپلماسی اخاذی کرده‌است.»

او سپس به فهرستی از اقدامات ایران از ماه ژوئیه (تیر و مرداد)، از جمله عبور از سقف ۳۰۰ کیلوگرم ذخیره اورانیوم غنی شده، حملات حوثی‌های مورد حمایت ایران به فرودگاهی در سعودی، رسیدن به سطح اورانیوم غنی شده ۴٫۵ درصد و گذر از سقف ۳٫۶۷ درصدی که به آن متعهد شده بود، تهدید ایران به توسعه بیشتر برنامه هسته‌ای خود برخلاف تعهدات بین‌المللی آن کشور، توقیف چند نفتکش بریتانیایی و اماراتی توسط نیروهای سپاه و توقیف یک نفتکش بریتانیایی، و آزمایش یک موشک بالیستیک در سرپیچی از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت اشاره کرد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین یادآوری کرد که ایالات متحده تلاشی را برای حفاظت از امنیت دریانوردی در تنگه هرمز آغاز کرده‌است و از دیگر کشورها خواست که همچون بریتانیا و بحرین به این ائتلاف بپیوندند.

در همین رابطه، وزیر خارجه آمریکا سه‌شنبه ۲۰ اوت اعلام کرد که آمریکا تمام توان خود را به کار خواهد گرفت تا تدابیر لازم برای ممانعت از تحویل محموله نفت نفتکش ایرانی به سوریه که نقض تحریم‌های آمریکایی است را اتخاذ کند.

مایک پمپئو در یک کنفرانس خبری به خبرنگاران گفت «توضیح داده‌ایم که هر کسی آن (محموله نفتکش) را تحویل دهد، هر کسی به آن کمک کند، یا هر کسی که به آن نفتکش اجازه لنگر انداختن بدهد با خطر قرار گرفتن در معرض تحریم‌های آمریکایی مواجه خواهد شد».

پمپئو همچنین افزود که «اگر آن نفتکش مجدداً به سوی سوریه حرکت کند تمام توان خود را به کار خواهیم گرفت تا تدابیر هماهنگ با تحریم‌ها را برای ممانعت از آن اتخاذ کنیم».

پمپئو همچنین در گفت‌وگویی اختصاصی با MSNBC اعلام کرد: ما توانستیم ۲٫۷ میلیون بشکه نفت خام ایران را از بازار حذف، سرمایه لازم برای ایجاد کمپین‌های تروریستی را از ایران سلب و بازار نفت را تأمین کنیم. من معتقدم که ما می‌توانیم به این راه خود (در قبال ایران) ادامه دهیم.

در همین رابطه، برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، با اشاره به پایان یافتن تحریم‌های تسلیحاتی و مسافرتی سازمان ملل علیه ایران در پاییز سال آینده هشدار داد که این امر کمکی به برقراری صلح در منطقه نخواهد کرد.

هوک روز سه‌شنبه ۲۹ مرداد در کنفرانسی خبری به تشریح سیاست‌های واشنگتن در قبال ایران پرداخت و با برشمردن برخی ابعاد توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران از جمله به سرآمدن تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل در آینده‌ای نزدیک، خواستار توجه جامعه جهانی به آن شد.

به گفته وی، طبق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد که در پیوند با توافق هسته‌ای صادر شده‌است، تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی در اکتبر سال ۲۰۲۰ به پایان خواهد رسید و ممنوعیت سفر کسانی چون قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران و ۲۲ ایرانی دیگر هم برطرف خواهد شد.

این مقام آمریکایی سپس بر لزوم تداوم این تحریم‌ها تأکید کرد و گفت که مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده هم در نشست روز سه‌شنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد به این امر خواهد پرداخت.

برایان هوک در ادامه سخنان خود بار دیگر ایران را به حمایت‌های مالی از تروریسم در سراسر جهان متهم ساخت و تأکید کرد که واشنگتن همچنان تحریم‌ها علیه این کشور را ادامه خواهد داد.

وی همچنین اطمینان داد که تحریم‌های ایالات متحده صادرات نفت ایران را «به صفر رسانده‌است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای