تأکید سعودی بر پایبندی به اصول قانون بین‌الملل

تأکید سعودی بر پایبندی به اصول قانون بین‌الملل

المعلمی: اسرائیل و ایران منطقه را در معرض خطر قرار می‌دهند
چهارشنبه, 21 اوت, 2019 - 21:45

پادشاهی عربی سعودی نسبت به تعهد و پایبندی خود به اصول قوانین بین‌الملل و برپایی امنیت، ثبات و صلح در منطقه تأکید کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، این اظهارات توسط عبدالله بن یحیی المعلمی نمایندهٔ دائم سعودی در سازمان ملل متحد در جلسه‌ای با عنوان «حمایت از امنیت و صلح جهانی: چالش‌های پیش روی صلح و امنیت در خاورمیانه» در شورای امنیت مطرح شد.

وی با اشاره به دلایل ریشه ای اختلافات و درگیری‌های موجود در خاورمیانه گفت: ادعای اختلاف ریشه‌دار قومی و مذهبی که سابقه صد ساله و هزار ساله دارند به خصوص در رابطه با ایران و اسرائیل به عنوان دو مسئول اصلی به خطر افتادن صلح و امنیت در منطقه دور از واقعیت است.

به گفته او، درگیری فلسطینی -اسرائیلی هیچ‌گاه درگیری ریشه‌دار قومی و مذهبی نبود و عرب‌های مسلمان فلسطین در طول حکومت اسلامی در این سرزمین در صلح و امنیت با شهروندان یهودی و مسیحی زندگی کردند تا اینکه جنبش نژادپرستانه و استعماری صهیونیستی آغاز شد و در اوایل قرن بیستم بر سرزمین و خانه‌های مردم فلسطین چیره شد سپس گروهک‌های صهیونیستی شروع به عملیات پاکسازی قومی کردند که مردم فلسطین را هدف قرار داده و آنها را به پناهنده تبدیل کردند و همچنین آنها را از حق زندگی و حق تعیین سرنوشت محروم کردند.

المعلمی در ادامه گفت: از سوی دیگر برخی در رابطه با درگیری و اختلاف تاریخی دیگری صحبت می‌کنند و می‌گویند که عمری چندین ساله دارد و آن اختلاف شیعی- سنی است و اختلافات با ایران را در همین راستا می‌دانند.

نماینده سعودی در سازمان ملل تأکید کرد: علیرغم اینکه مذهب شیعه تقریباً بیش از هزار و دویست سال پیش در برخی کشورهای عربی ایجاد شد اما این مذهب در قرن شانزدهم و به دست حکومت صفوی در ایران منتشر شد؛ کسانی که در شیعه کردن اغلب مردم ایران موفق شدند اما نتوانستند این مذهب را به خارج از ایران صادر کنند بنابراین سخن گفتن در رابطه با اختلافات مذهبی و تاریخی هزار و چند ساله در منطقه تنها یک تخیل است و شیعه‌ها در کشورهای عربی در صلح و امنیت در کنار برادران اهل سنت خود زندگی کرده‌اند.

این مقام سعودی گفت که اختلاف با ایران زمانی آغاز شد که انقلاب ایران روی کار آمد و تلاش کرد که مذهب تشیع را به جهان اسلام منتقل کند و این مسئله یکی از بندهای قانون اساسی ایران است.

وی همچنین گفت که اعتراف به چنین حقایق تاریخی می‌تواند نقطه عطفی در تحقق صلح و امنیت بین‌المللی در خاورمیانه باشد.

وی در پایان افزود: سعودی همواره دست همکاری به سوی دیگران دراز و تأکید کرده‌است که اختلافات را باید از طریق گفتگو و راه‌های مسالمت آمیز حل کرد اما در عین حال تأکید می‌کند این گفتگوها باید همراه با توقف تهدیدها و مداخله در امور داخلی کشورها و اقدامات خصمانه علیه مقرهای دیپلماتیک و تلاش برای ترور دیپلمات‌ها باشد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای