شهروند سعودی در فهرست پژوهشگران علمی

شهروند سعودی در فهرست پژوهشگران علمی

برنده چهار جایزه بین المللی در حوزه عکاسی از حشرات
جمعه, 23 اوت, 2019 - 08:30

مفید ابو شلوه (۳۵ ساله) عکاس سعودی هیچ گاه فکر نمی کرد که علاقمندی اش به کارهای پژوهشی موجب شهرت او در محافل پژوهشی در عرصه حشرات شود.
تخصص ابو شلوه در زمینه عکاسی ماکرو و میکرو است. او حالا یکی از اعضای تیم پژوهشگران علمی کانادا شده که درباره «سوسک های جواهری» و «سوسک جنین» تحقیق می کنند.
او تا حالا برنده چهار جایزه بین المللی شده که مهم ترین آنها لقب برنده مسابقه انجمن عکاسی آمریکا است.
عکس های ابو شلوه مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته است. این عکس ها به عنوان منابع اطلاعاتی و دایره المعارف مصور مورد استفاده قرار گرفته است.
او در مسابقات موسسه «اسمیتسونیان» شرکت کرد. این یک موسسه آموزشی و پژوهشی آمریکایی است. عکس ابوشلوه در این مسابقه درباره عنکبوت های گرگی و نحوه کنترل زاد و ولد آنها بود. برخی دانشگاه های بین المللی از جمله دانشگاه میزوری در آمریکا با ابو شلوه تماس گرفتند تا عکس های حشرات مناطق عربی را در اختیارشان قرار دهد.
ابو شلوه به الشرق الاوسط با افتخار از این پژوهش های علمی گفت و افزود «تعداد بازدیدکنندگان عکس هایم در سایت یوبیک از مرز ده میلیون نفر گذشت. در سال ۲۰۱۷ برنده بهترین عکاس ماکرو در میان چند هزار شرکت کننده در جهان شدم».
ابو شلوه افزود «ماکرو گرافی دشواری های فراوانی دارد. موضوع عکاسی ماکرو اشیا و موجودات ریز مانند حشرات و گیاهان از زوایه نزدیک است. تصویر تهیه شده نمای کاملی را به نمایش می گذارد».
او خاطر نشان کرد «تعیین مکان و زمان عکس نیز از اهمیت برخوردار است. ماکرو گرافی نیاز به دقت بسیار عالی دارد تا عکس خوبی از آب دربیاید. هر چقدر که سختی بیشتر باشد من لذت بیشتری می برم. این سبک عکاسی را به شکل روزمره انجام می دهم و بخشی از زندگی ام شده است».
ابوشلوه در مسابقات عکاسی گوناگونی در سطح بین المللی شرکت کرده است. او در جشنواره بین المللی ۳۵ در روسیه مقام اول را کسب کرد. بیش از ۱۱۲ هزار عکاس و ۳۹۱ هزار عکس در ۱۷۲ کشور در این مسابقه شرکت کردند. ابوشلوه با عکس «حیوانات وحشی کوچک» برنده شد.
ابوشلوه درباره برنامه های آینده اش گفت «به زودی اولین کتابم منتشر می شود. این کتاب دارای دو فصل است: نخست حشرات منطقه ما و دوم حشرات مناطق غرب. این کتاب به دو زبان عربی و انگلیسی منتشر می کند».
ابو شلوه افزود «می خواهم فیلم کوتاهی درباره حشرات تهیه کنم و برای این کار باید برای عکاسی از عجیب و غریب ترین حشرات دنیا به جنگل های آمازون سفر کنم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای