سعودی: حجاج سال آينده كارت شناسايى هوشمند دريافت مى‌كنند

سعودی: حجاج سال آينده كارت شناسايى هوشمند دريافت مى‌كنند

جمعه, 23 اوت, 2019 - 22:00

سعودی مراحل مقدماتی کار بر روی صدور کارت شناسایی هوشمند برای حاجیان ویژه موسم سال آینده حج را آغاز کرد، همچنین مقامات مسئول از پیشرفت ۸۵ درصدی طرح توسعه صحن‌های حرم شریف مکی و مسجد الحرام خبر دادند.

به گزارش الشرق الاوسط، دولت سعودی برای تکمیل طرح توسعه خانه خدا به منظور افزایش گنجایش و پذیرش زائران در ایام حج و عمره تلاش گسترده‌ای را دنبال می‌کند. طرح توسعه مسجدالحرام از بزرگترین طرح‌هایی است که حرم شریف مکی در طول تاریخ شاهد آن بوده‌است.

کار در طرح توسعه مسجدالحرام در سه محور اصلی اجرا می‌شود، اولین محور توسعه خود حرم است تا پس از اجرای طرح، ظرفیت آن به دو میلیون زائر و نمازگزار برسد. محور دوم مربوط به صحنهای خارجی است که شامل سرویسهای بهداشتی، گذرگاه‌ها، تونلها و دیگر اماکن پشتیبانی است که برای روان‌تر شدن حرکت ورود و خروج زائران، عمره گزاران و حجاج عمل می‌کند. محور سوم هم در منطقه خدماتی و سیستم تهویه، برق و آب خلاصه می‌شود.

ریاست عمومی امور مسجدالحرام و مسجد النبی در این باره اعلام کرد این طرح شاهد پیشرفت ۸۵ درصدی است علاوه بر این آماده‌سازی مساحت ۳ هزار متر مربعی فضای مسجد الحرام نیز با هدف تسهیل تردد حجاج و مدیریت آنها نیز شامل این طرح می‌شود.

از سوی دیگر، محمد بنتن وزیر حج و عمره سعودی اعلام کرد که این وزارت برای سال آینده کارت‌های شناسایی هوشمند برای حاجیان صادر می‌کند.

بنتن در حساب توییتری خود با اشاره به چاپ این کارت در کشور مبدأ افزود حجاج با داشتن این کارت از حمل گذرنامه بی‌نیاز خواهند شد.

بر این اساس نیز سعودی برای حج آینده سه هزار صفحه الکترونیکی هوشمند در مشاعر مقدس نصب خواهد کرد.

بنا بر این گزارش، این صفحه‌های الکترونیکی این قابلیت را دارند که حاجیان با عبور دادن کارت شناسایی هوشمندشان از محل اقامتشان آگاه می‌شوند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای