سعودی خواستار گفت‌وگو و توقف فتنه در یمن شد

سعودی خواستار گفت‌وگو و توقف فتنه در یمن شد

هیئت دولت سعودی طرف‌های متنازع در عدن را به نشست جده فراخواند و تخریب امارات را محکوم کرد
سه شنبه, 27 اوت, 2019 - 21:45

هیئت دولت سعودی بار دیگر از طرف‌های متنازع در عدن برای شرکت در نشست جده سعودی برای بررسی اختلافات داخلی دعوت کرد و خواستار اولویت دادن به منطق عقلانیت و گفت و گو، دوری از چنددستگی و جلوگیری از فتنه و یکپارچگی در برابر شورشیان حوثی مورد حمایت رژیم ایران و سایر سازمان‌های تروریستی شد.

به گزارش الشرق الاوسط، هیئت دولت سعودی در جلسهٔ هفتگی خود به ریاست خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، بعد از ظهر امروز در کاخ «السلام» شهر جده، به آنچه که در بیانیه مشترک سعودی و امارات آمده و تاکیداتی که در خصوص اهتمام و تلاش همه‌جانبه دو کشور برای حفاظت از دولت یمن و منافع مردم این کشور و امنیت و ثبات و استقلال و تمامیت ارضی یمن به رهبری رئیس‌جمهور مشروع این کشور، و مقابله در برابر شورشیان حوثی و بقیه سازمان‌های تروریستی شده، تأکید کرد.

خادم حرمین شریفین در این جلسه گفت: «خدا را شکرگزاریم که به توفیق او حجاج بیت الله الحرام فریضه حج را با آرامش و اطمینان در فضای پُر از معنویت و امنیت ادا کردند و موفق به زیارت مسجد رسول‌الله شدند، برگزاری موفق این مراسم در نتیجه تلاش‌های مخلصانه تمامی نهادهای دولتی و غیردولتی شرکت کننده در روند خدمت رسانی به حجاج تحقق یافت».

بعد از سخنان خادم حرمین شریفین، اعضای هیئت دولت موفقیت سازماندهی مراسم حج امسال را که طی آن ۲ میلیون و ۴۸۹ هزار و ۴۰۶ حاجی در فضای عاری از هرگونه بیماری و در سایه خدمات و تسهیلات فراهم شده توسط ارگان‌های خدمت رسان، موفق به انجام رکن پنجم شدند، به مقام خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، و ولیعهد وی شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز تبریک و تهنئت گفتند.

در ادامه، خادم حرمین شریفین، اعضای هیئت دولت را از نتایج ملاقات‌های وی با عبدربه منصور هادی رئیس‌جمهوری یمن، شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد و نایب فرمانده کل نیروهای مسلح امارات متحده عربی، و محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان مطلع کرد.

در همین باره، ماجد بن عبدالله القصبی وزیر بازرگانی و سرمایه‌گذاری سعودی به نیابت از وزیر اطلاع‌رسانی، پس از پایان این نشست در گفتگو با خبرگزاری رسمی سعودی «واس» گفت: شورای وزیران در نشست امروز خود، تحولات اوضاع و آخرین رویدادها در سطح جهان عرب و بین‌الملل را بررسی قرار داد.

وی گفت، هیئت دولت در این جلسه، بار دیگر یورش نظامیان رژیم اشغالگر اسرائیلی به مسجدالاقصی و تعدی به نمازگزاران در اولین روز عید قربان و استمرار نقض حقوق فلسطینی‌ها توسط رژیم اشغالگر را محکوم کرده و جامعه بین‌المللی را به تشریک مساعی جهت حمایت از ملت فلسطین در برابر رفتارهای خصمانهٔ نظامیان اشغالگر که باعث تحریک احساسات مسلمانان و نقض حقوق مردم فلسطین می‌شود، فراخواند.

وی اضافه کرد که هیئت دولت در این جلسه، توافق تاریخی امضا شده میان جریان‌های مختلف در سودان را که هدف آن تحقق منافع سودان، حفظ امنیت و ثبات، تمامیت ارضی این کشور و تحقق آرمان‌های مردم سودان است تبریک گفته و بر اهتمام سعودی نسبت به هر آنچه که امنیت و ثبات سودان را تأمین می‌کند تأکید کرد. هیئت دولت همچنین بر ایستادگی سعودی در کنار تمامی طرف‌های سودانی با توجه به روابط تاریخی و برادرانهٔ میان دو کشور و به خاطر قدردانی از نقشی که سودان در راستای تحقق امنیت و ثبات در منطقه و بین‌الملل ایفا می‌کند، تأکید کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای