عملیات حساب شدهٔ حزب‌الله در راه است.. هشدار نتانیاهو به نصرالله

عملیات حساب شدهٔ حزب‌الله در راه است.. هشدار نتانیاهو به نصرالله

سه شنبه, 27 اوت, 2019 - 22:00

دو منبع نزدیک به حزب‌الله لبنان از احتمال حمله برنامه‌ریزی شده حزب‌الله به اسرائیل در واکنش به اقدامات اخیر این رژیم در لبنان خبر دادند. همزمان، نتانیاهو به قاسم سلیمانی و حسن نصرالله هشدار داد مراقب اعمال خود باشند. در عین حال شورای عالی دفاع لبنان امروز تشکیل جلسه داد و ارتش اسرائیل نیز در مرزهای لبنان به حالت آماده‌باش درآمد.

به گزارش الشرق الاوسط، این دو منبع امروز سه‌شنبه ۵شهریورماه در گفت‌وگو با رویترز اعلام کردند: حزب‌الله آمادگی حمله به اسرائیل را دارد.

بنا به گفته این منابع، حمله احتمالی در واکنش به هجوم پهپادی اسرائیل به بیروت است اما منجر به جنگ نمی‌شود.

یکی از منابع نیز گفت: اکنون حزب‌الله برای حمله برنامه‌ریزی شده متقابل به شکلی که منجر به جنگ نشود، آماده شده‌است.

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل، نیز نسبت به تهدیدهای حسن نصرالله رهبر گروه حزب‌الله لبنان، پس از سقوط یک هواپیمای بدون سرنشین و انفجار یکی از پهپادهای اسرائیلی در بیروت واکنش نشان داد.

نخست‌وزیر اسرائیل روز سه شنبه (۲۷ اوت) در توییتر فارسی خود به حسن نصرالله رهبر حزب‌الله لبنان، و قاسم سلیمانی فرمانده نیروهای برون‌مرزی سپاه پاسداران ایران، هشدار داد که «مراقب صحبت‌ها و اقدامات خود باشند».

نتانیاهو نوشت: «گفته‌های نصرالله را شنیدم. به نصرالله توصیه می‌کنم آرام شود. او به خوبی می‌داند که اسرائیل بلد است از خود دفاع کند و دشمنانش را به سزای اعمالشان برساند.»

نتانیاهو در ادامه توییت خود همچنین آورده‌است: «به او و به دولت لبنان که این سازمان را که هدفش نابودی ما است در خاکش جا داده و همچنین به قاسم سلیمانی می‌گویم: مواظب حرف‌های خود و به ویژه مواظب اعمال خود باشید.»

روز یکشنبه ۲۵ اوت یک پهپاد اسرائیلی در نزدیکی دفتر رسانه‌ای حزب‌الله در جنوب بیروت سقوط کرد. یک سخنگوی حزب‌الله گفته‌است که پهپاد دومی نیز در مجاورت ساختمان این دفتر در آسمان منفجر شده‌است.

حسن نصرالله بلافاصله واکنش نشان داد و در گفت‌وگو با یک شبکه تلویزیونی اعلام کرد که به طرف پهپادهای اسرائیلی در آسمان لبنان تیراندازی خواهد شد.

بعد از تهدیدهای حسن نصرالله رادیو اسرائیل گزارش داد که ارتش این کشور برای چاره‌اندیشی در مقابل اقدامات احتمالی حزب‌الله لبنان تردد خودروهای نظامی خود را در امتداد مرزهایش با لبنان محدود کرده‌است. مقامات اسرائیلی احتمال می‌دهند که حزب‌الله به شمال این کشور حمله نظامی بکند.

میشل عون رئیس‌جمهوری لبنان دوشنبه چهارم شهریور نیز گفته‌است، حملات پهپادی اسرائیل به خاک لبنان می‌تواند «اعلام جنگ» محسوب شود و لبنان حق دارد از تمامیت ارضی خود دفاع کند.

میشل عون در دیدار با یان کوبیس، هماهنگ‌کننده ویژه سازمان ملل برای لبنان گفته‌است: «آنچه اتفاق افتاده‌است شبیه به نوعی اعلام جنگ است.»

در بیانیه دفتر ریاست جمهوری لبنان به نقل از میشل عون تصریح شده‌است: این (رویداد) به ما اجازه می‌دهد که از استقلال و تمامیت ارضی خود دفاع کنیم.

اسرائیل نیز ارتش خود در مرزهای سوریه و لبنان را به حالت آماده باش درآورده است و نیروهای خود را بار دیگر در مزارع شبعا واقع در مرزهای لبنان مستقر کرد. نظامیان اسرائیلی همچنین یک مرکز بازرسی را در ورودی شهرک الغجر در مثلث مرزهای سرزمین‌های اشغالی - لبنان - سوریه تخلیه کردند.

پیش از این، سعد حریری نخست‌وزیر لبنان نیز از جامعه بین‌المللی خواسته‌است مانع تشدید «تنش خطرناک» شوند.

در همین راستا، شورای عالی دفاع لبنان امروز جلسه ای به ریاست میشل عون در کاخ بیت الدین برگزار کرد و بر مقابله با تجاوز رژیم اسرائیل تأکید کرد.

شورای عالی دفاع لبنان در بیانیه ای بر حق لبنانی‌ها در دفاع از خود با همه ابزار ضد هر تجاوزی تأکید کرد و اینکه وحدت ملی را سلاحی در برابر تجاوز است.

روزنامه «الشرق الاوسط» هم به نقل از منبع وزارتی آگاه نوشت: بعید نیست که هدف از عملیات اسرائیل در ضاحیه ترور یک شخصیت حزبی سرشناس باشد و این همان چیزی است که باعث می‌شود حزب‌الله در این باره سکوت نکند و اصرار به پاسخ داشته باشد؛ حزب‌الله به اسرائیل اجازه نخواهد داد با همان شیوه‌ای که با الحشد الشعبی در عراق رفتار کرد، با این جنبش (حزب‌الله) هم رفتار کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای