سازمان ملل خواستار توقف حملات حوثی‌ها به سعودی شد

سازمان ملل خواستار توقف حملات حوثی‌ها به سعودی شد

دولت یمن از بمباران نیروهایش توسط امارات می‌گوید.. ابوظبی آن را در راستای پیگرد تروریست‌ها می‌داند
جمعه, 30 اوت, 2019 - 20:15

شورای امنیت سازمان ملل متحد دربارهٔ تصرف نهادهای حکومتی در یمن ابراز نگرانی کرد و خواستار توقف حملات حوثی‌ها به سعودی شد، از سوی دیگر دولت یمن از بمباران نیروهایش توسط امارات انتقاد کردر مقابل ابوظبی ضمن تکذیب این خبر، آن را در راستای پیگرد تروریست‌ها دانست. همزمان شورای جنوب از کنترل دوباره عدن خبر می‌دهد.

به گزارش الشرق الاوسط، شورای امنیت سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای پس از نشست پنجشنبه ۲۹ اوت، از تلاش‌های پادشاهی عربی سعودی برای ایجاد گفت‌وگو در جده میان دولت قانونی و شورای انتقالی یمن به منظور حل اختلافات میان طرفین درگیر در مناقشه در جنوب یمن استقبال کرد.

اعضای شورای امنیت خواهان ازسرگیری هرچه‌سریع‌تر مذاکرات میان طرف‌های سیاسی برای حل اوضاع سیاسی و امنیتی و پایان بحران شدند و همچنین نسبت به بالا گرفتن تنش در شهرهای عدن و شبوه ابراز نگرانی کردند.

اعضای شورا در این نشست همچنین ضمن اظهار نگرانی نسبت به تلاش برای به کنترل درآوردن نهادهای دولتی در جنوب یمن بر ضرورت حفظ یکپارچگی سرزمینی این کشور تأکید کرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد حملات حوثی‌ها به مناطق غیرنظامی سعودی را به شدت محکوم کرد.

از سوی دیگر، در حالی که دولت قانونی یمن اعلام کرد که امارات نیروهایش را بمباران کرده، ابوظبی اما دست زدن به چنینی اقدامی را تکذیب کرد.

بر اساس گزارش‌های رسانه‌ای جنگنده‌های امارات بامداد روز پنجشنبه نیروهای دولت قانونی یمن را در عدن بمباران کرد.

خبرگزاری یمن پس از آنکه گزارشی قطری در شبکه‌های اجتماعی در این باره منتشر شد، در آخرین ساعات روز پنجشنبه اعلام کرد که هواپیماهای اماراتی بامداد پنجشنبه نیروهای وابسته به دولت قانونی را در عدن و زنجبار بمباران کرد.

خبرگزاری سبأ افزود که وزارت امور خارجه یمن خواهان توقف کلیه انواع حمایت‌های مالی و نظامی از همه تشکیلات نظامی خارج از چارچوب دولت و حاکمیت قانون شده‌است.

به گزارش خبرگزاری رسمی امارات (وام)، وزارت امور خارجه امارت متحده عربی نیز پنجشنبه با صدور اطلاعیه‌ای در پاسخ به بیانیه وزارت خارجه یمن تأکید کرد که حق دفاع از خود و پاسخگویی به تهدیدها علیه نیروهای ائتلاف عربی محفوظ است.

این بیانیه یادآور شد که سازمان‌های تروریستی، حملات علیه نیروهای ائتلاف و شهروندان غیرنظامی را افزایش داده، بدین سان برای امنیت این نیروها خطرساز شده‌اند تا جایی که ضروری شد تا در تاریخ ۲۸–۲۹ اوت ۲۰۱۹ شبه‌نظامیان تروریست هدف حملات هوایی محدود در چارچوب اصول درگیری بر طبق کنوانسیون ژنو و قانون بین‌المللی قرار گیرند.

وزارت خارجه امارات در بیانیه خود توضیح داد که این عملیات بر اساس اطلاعات میدانی تأیید شده‌ای مبنی بر اینکه شبه‌نظامیان نیروهای ائتلاف را هدف می‌دهند انجام شد، به طوری که ضرورت ایجاب کرد تا با پاسخی مستقیم داده شود تا هرگونه خطری نظامی از این نیروها دور و ضربات به‌طور محدود زده شود.

اطلاعیه وزارت خارجه امارات بیان کرد که هدف قرار دادن نیروهای ائتلاف توسط تجمع‌های مسلحی که عوامل سازمان‌های تروریستی آنها را فرماندهی می‌کنند، اقدام به حمله علیه نیروهای ائتلاف عربی در فرودگاه عدن کردند که در اثر آن دو تن از جمعی نیروهای ائتلاف زخمی شدند، لذا بر این اساس با توسل به حق دفاع از خود به منظور حمایت نیروها و تضمین امنیت آنها، تجمع‌های مسلح تحت تعقب و هدف قرار گرفتند.

اطلاعیه امارات تأکید کرد که دولت امارات هرگاه که ضروری باشد در حمایت از نیروهای ائتلاف عربی دچار تردید نخواهد شد و حق پاسخ دهی و دفاع از خود را محفوظ می‌داند.

این اطلاعیه اشاره کرد که نهادهای اطلاعاتی طی هفته‌های گذشته هسته‌هایی تروریستی را که فعالیت در مناطقی یمنی را آغاز کرده‌اند زیر نظر گرفت، فعالیتی که خطری حقیقی برای اقدامات عظیم ائتلاف جهت نابودی تروریسم در یمن تشکیل داده و تلاش‌های صورت گرفته به منظور رویارویی با شبه‌نظامیان حوثی که بیشترین استفاده را از گسترش هرج و مرج و گروه‌های تروریستی می‌برد، نقش بر آب می‌کند.

این اطلاعیه نگرانی شدید امارات در قبال اوضاع و تنش در جنوب یمن را مورد اشاره قرار داده، از جامعه بین‌المللی خواست تا به منظور تضمین عدم سوء استفاده سازمان‌های تروریستی از وضعیت کنونی جهت بازگشت قوی آنها به یمن برای دست زدن به حملات تروریستی، اقدام کند.

اطلاعیه وزارت خارجه امارات موفقیت سال‌های گذشته ائتلاف عربی در رویارویی با سازمان‌های تروریستی در یمن و در پیشاپیش آنها تشکیلات القاعده در شبه جزیر عرب که از خطرناکترین سازمان‌های بین‌المللی است را یادآور شد و تأکید کرد که ائتلاف عربی توانست خطر این تشکیلات را به شدت محدود کند.

از سوی دیگر، یک روز پس از آنکه نخست‌وزیر یمن از بازگشت نیروهای دولتی به عدن خبر داد، «شورای انتقالی جنوب» روز پنج‌شنبه اعلام کردند که کنترل شهر را دوباره در دست گرفته‌اند.

«شورای انتقالی جنوب» با اعلام بازپس‌گیری عدن، اوضاع در این شهر را «آرام» توصیف کردند.

یک مقام دولتی یمن نیز به خبرگزاری فرانسه گفت جدایی‌طلبان بخش‌هایی از استان «ابین» را نیز تصاحب کرده‌اند.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای