فرمان اسد برای انحلال شبه نظامیان مخلوف و محدودیت برای حزب قومی

فرمان اسد برای انحلال شبه نظامیان مخلوف و محدودیت برای حزب قومی

محدود کردن فعالیت های تجاری رامی مخلوف
جمعه, 30 اوت, 2019 - 20:30
رامی مخلوف و بشار اسد

به گفته برخی منابع، بشار اسد رییس جمهور سوریه اقداماتی برای محدود کردن فعالیت های تجاری رامی مخلوف پسر خاله اش اتخا‍ذ کرده است.
محدودیت ها شامل «سازمان خیریه البستان» و گروه های مسلح زیر مجموعه این سازمان می شود.
تصمیم بشار اسد به احتمال زیاد پیامدهای منفی برای «حزب قومی اجتماعی سوریه» و گروه های مسلح تابع آن به دنبال دارد.
شبکه دیده بان حقوق بشر سوریه گفت «بازوی نظامی سازمان البستان به ریاست سامر درویش با فرمان بشار اسد تعطیل و منحل خواهد شد. این تصمیم به دنبال فرمان روس ها برای جلوگیری از افزایش عضوگیری این سازمان گرفته شده است. البستان در ازای حقوق های بالا به جذب نیرو به ویژه در جنوب سوریه اقدام می کند».
به گفته منابع «فعالیت این سازمان در امور خیریه متوقف نخواهد شد. پرسنل و مدیران سازمان نیز تحت نظر دفتر ریاست جمهوری و وزارت امور اجتماعی به فعالیت ادامه می دهند».
دیده بان حقوق بشر سوریه اواخر پارسال گفت «سازمان البستان از طریق نمایندگی هایش با پیشنهاد حقوق های بالا یعنی چیزی معادل ۳۵۰ دلار در ماه جوانان و مردان را جذب می کنند».
سازمان البستان در شهر درعا و قرفا و ازرع و الشیخ مسکین و روستاهای منطقه اللجاه در شرق درعا فعالیت می کند.
سازمان البستان تحت پوشش امور خیریه فعالیت نظامی انجام می دهد و در مدت کوتاهی موفق به جذب حدود ۱۰۰۰ نفر شده است. جذب جوانان منطقه ساحل سوریه پیش از این از سوی سازمان های حکومتی دیگری نیز دنبال شده است. این افراد بعد از عضویت در سازمان های حکومتی در آن زمان به جبهه های جنگ با گروه «داعش» در بادیه حمص اعزام شدند.
از سوی دیگر، سازمان البستان در بیانیه ای اعلام کرد «ما به عنوان سازمان البستان بخشی از ملت عرب سوریه بوده ایم و هستیم و خواهیم ماند. این سازمان خدمات خود را به نیازمندان و بیماران تقدیم می کند و همواره آماده خدمت رسانی در بخش های پزشکی و خدماتی و اجتماعی و کمک های دانشجویی در همه مناطق این مرز و بوم است. البستان با حمایت و زیر نظر رهبر این کشور جناب رییس جمهور بشار اسد پاگرفت و رشد کرد و خدمات خود را به هزاران نفر از مردم تقدیم کرد. این سازمان همچنان به ارائه خدمات پزشکی و اجتماعی ادامه می دهد».
در این راستا، اعضای حزب قومی و اجتماعی سوریه از مزایایی که در سال های گذشته از آن برخوردار بودند محروم شدند. این تصمیم به دلیل نقش مهم و تاریخی مخلوف در حمایت از اندیشه حزب گرفته شده است. حزبی که در همه ارکان حاکمیت نفوذ دارد و موفق شد تا گروه های شبه نظامی حامی نیروهای دولتی تشکیل دهد. البته فعالیت حزب قومی و اجتماعی در سال های دورتر به دلیل مخالفت سران حزب بعث حاکم با حزب قومی ممنوع بود.
بشار اسد همچنین در فرمانی فعالیت شرکت های زیر نظر پسرخاله اش رامی مخلوف در سوریه را محدود کرده است.
رامی یکی از بازرگانان سرشناس سوریه پسر محمد مخلوف (۸۴ ساله) است. محمد مخلوف برادر مادر رییس جمهور سوریه است.
شرکت های فراوانی در سوریه زیر نظر رامی مخلوف فعالیت می کنند. او در نیمه های ۲۰۱۱ در راستای مهار تظاهرات مسالمت آمیز در آن زمان اعلام کرد که املاک را در کارهای خیریه سرمایه گذاری می کند. اما رامی مخلوف بعدها با ابزارهای گوناگون به حمایت از نیروهای حکومتی پرداخت؛ از جمله تشکیل سازمان البستان و گروه های شبه نظامی حامی رژیم.
نام سامر الفوز در چندین سال گذشته به عنوان رقیب مخلوف مطرح شده است. الفوز سهام رامی مخلوف در هتل فورسیزن و نیز موسسات دیگر را خریداری کرد. 
مخلوف و الفوز در فهرست تحریم اروپا و آمریکا قرار دارند. این دو نفر به دلیل حمایت از نیروهای رژیم و برخی طرح های عمرانی تحریم شده اند. کشورهای غربی می گویند طرح بازسازی سوریه بدون ایجاد راهکار سیاسی امکانپذیر نیست.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای