مصر؛ محصولات «عید قربان» و افزایش استقبال مردم از سینماها

مصر؛ محصولات «عید قربان» و افزایش استقبال مردم از سینماها

شنبه, 31 اوت, 2019 - 14:30
پوستر فیلم «الفیل الأزرق ۲»

همزمان با گشایش سالن های جدید و رقابت شدید ستارگان سینما بر سر فیلم های عید قربان سینماگران مصر از افزایش استقبال مردم از سینماها در این کشور خبر دادند.
فروش فیلم «الفیل الازرق ۲» برای اولین بار از مرز ۱۰۰ میلیون پوند مصر گذشت (یک دلار با ۱۶.۵ پوند مصری برابری می کند).
برخی سینماگران مصری بر این باورند که فروش بالای فیلم های عرضه شده در عید فطر و عید قربان نشانگر افزایش استقبال مردم از سینماها است.
فیلم «کازابلانکا» با بازیگری امیر کراره که پارسال روی پرده رفت۸۰ میلیون پوند مصری فروش داشت.
محصولات جدید امسال سعی می کنند از این رقم پیشی گرفته و در صدر پرفروش ترین فیلم ها در تاریخ سینمای مصر قرار بگیرند.
طارق صبری دست اندرکار تولید و توزیع فیلم به «الشرق الاوسط» گفت «مخاطبان فیلم های سینمایی مصری و خارجی به ترتیب ۲۰ درصد و ۱۵ درصد نسبت به پارسال افزایش یافتند».
صبری درباره نحو ارزیابی رشد استقبال مردم از سینما در پرتو نبود آمارهای رسمی در این باره افزود «سه شرکت توزیع فیلم های خارجی در مصر فعالیت می کنند. این شرکت ها باید آمارهای دقیق درآمدها و استقبال مردم و فروش را در هر سالن سینما منتشر کنند و با این اوصاف همه آمارهای اعلام شده از سوی آنها صد در صد درست است».
صبری خاطر نشان کرد «۱۴ میلیون نفر در مصر هر ساله به تماشای فیلم های اکران شده در حدود ۴۵۰ سالن می نشینند».
او افزود «تنها یک درصد کل درآمدهای فروش فیلم های خارجی به خاورمیانه تعلق دارد که مصر در این میان سهم ۷ درصدی دارد».
آمار فروش فیلم های اکران شده در مصر توسط یک مرکز خاص منتشر نمی شود. تولید کنندگان آمار فروش روزانه فیلم های خود را اعلام می کنند و بسیاری نیز مدعی هستند که بالاترین فروش را در روز داشتند.
در این آشفته بازار مطالباتی درباره تشکیل یک نهاد رسمی برای اعلام فروش و ارزیابی استقبال مردم از سینماها مطرح شده است.
محمد دفراوی دست اندر کار توزیع و تولید فیلم ضمن اشاره به افزایش استقبال مردم از سینماها در مصر به «الشرق الاوسط» گفت «کسی نمی تواند منکر این شود که فروش سینماها به طور بی سابقه ای نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. این در حالیست که قیمت بلیط در اوایل سال افزایش یافت و ۵۰ سالن جدید سینما نیز ساخته شده است».
او افزود «وزارت دارایی تنها سازمان رسمی است که می تواند آمار دقیق فروش و استقبال مردم از سینما را منتشر کند. البته این وزارتخانه حق ندارد این آمار را علنی کند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای