دامن راسته؛ پیشینه طولانی انقلاب های نرم

دامن راسته؛ پیشینه طولانی انقلاب های نرم

شنبه, 31 اوت, 2019 - 15:15

گرچه دامن ها تاریخ طولانی دارند اما هیچ گاه محبوبیت خود را از دست نداده اند. دامن های راسته مدل ساده ای دارند و به همین دلیل محبوب تر بوده و از مد نمی روند.

دامن راسته جذابیت و زنانگی را در بر دارد. خانم های شاغل هم با پوشیدن دامن راسته جدی تر و حرفه ای تر به نظر می رسند.

دامن راسته با عنصر زنانگی پیوند خورده است. خانم ها در آغاز در مناسبات رمانتیک دامن راسته می پوشند و به تدریج زنان عملگرا و با اقتدار نیز به صف طرفداران این مدل اضافه شدند. البته دامن راسته هنوز هم مناسب همه زنان در همه رده های سنی و سلیقه و موقعیت شغلی است.

اولین خلبان زن جهان در سال ۱۹۰۸ برای نخستین بار دامن راسته به تن کرد. او نمی توانست با یک دامن گل و گشاد هواپیما را هدایت کند چرا که بیش از حد دست و پا گیر بود. از این رو دامنش را به مچ پا بست.

این ماجرا الهام بخش پل پواره طراح فرانسوی مشهور آن دوره شد. پواره به طراحی دامن های میدی و راسته پرداخت.

پواره دنبال طرح دامنی بود که هم راحت باشد و هم با هیچ نسیم و حتی باد و طوفانی از جایش تکان نخورد. حالا صرفنظر از اینکه این داستان واقعی باشد یا ساخته و پرداخته ذهن اما واقعیت این است که این مدل مورد استقبال گسترده زنان بیست و چند ساله قرار گرفت. آن دوره با آغاز انقلاب زنان علیه سنت ها همزمان بود و جنبش زنان از همانجا شکل گرفت. شاید هم زنان تنها به یک دلیل از مدل راسته خوششان آمده بود: به دلیل نافرمانی و شورش چرا که دامن راسته مدل چندان راحتی نبود. دامن راسته تنگ بوده و هیچ برش یا چینی نداشت و از این رو، خانم ها باید قدم های کوتاه و سریع بردارند.

پیشینه مدل کنونی دامن راسته به جنگ جهانی دوم بازمی گردد که نمونه آن را در فیلم های هالیوود دهه چهل و اوایل دهه پنجاه دیدیم.


کریستوبال بالنسیاگا طراح مد اسپانیایی متد جدیدی برای دوختن دامن راسته عرضه کرد. دامن راسته فرم بدن را کشیده تر و زیباتر نشان می دهد. دوخت های او بیشتر به مجسمه سازی و نقاشی شباهت داشت.

کریستیان دیور در فشن شوی اچ در سال ۱۹۵۴ میلادی نمایه سرشار از زنانگی و عشق به این مدل بخشید. این مدل فرم بدن را لاغرتر و کشیده تر نشان داد و یک شبه به مد روز دهه پنجاه و اوایل دهه شصت میلادی تبدیل شد.

دامن راستا هم بهترین جلوه را بر هر بدن و هیکلی نشان می دهد و هم با وقار است. ستاره های هالیوود مثل مرلین مونرو و سوفیا لورن و غیره برای نشان دادن زیبایی و جذابیتشان طرفدار دامن راسته بودند. اما در عین حال این مدل میان کارکنان زنان یا حتی زنان خانه دار هم جا باز کرد. زنان در محیط کاری معمولا دامن راسته با چاک پشت را ترجیح می دهند تا بتوانند راحت تر قدم بردارند. خانم ها به سبک آدری هیپورن یا میگان مرکل اکثرا دامن راسته را با یک کت همرنگ یا بلوز یا ژاکت ست می کنند. گروهی دیگر نیز همچون خواهران کارداشیان دامن راسته تنگ براق می پوشند.

نکته جالب این است که دامن راسته حالا به قطعه محبوب اغلب خانه های مد مشهور مثل «پرادا» و «گوچی» و «فندی» و غیره تبدیل شده و مدل های مدرن و امروزی این قطعه عرضه می شود. 
توصیه ما:

-دامن راسته را با رنگ های شاد و گلدار انتخاب کنید تا چندان رسمی به نظر نرسد. -دامن راسته خیلی کوتاه نپوشید. بهتر است دامن راسته میدی با طرح های شیک انتخاب کنید. -دامن چرمی یکی از قطعه های اصلی در کمد خانم ها است و از مد نمی رود. آنجلینا جولی و مگان مرکل بعد از ازدواج از دامن های چرمی شیک استفاده می کند. شما نیز می توانید این قطعه را با یک بلوز معمولی در روز و یک شومیز ابریشمی در مهمانی و شب نشینی ست کنید. -اگر فکر می کنید نمی توانید با دامن راسته درست راه بروید این قطعه را از پارچه راحت مثل پشم انتخاب و با یک بلوز یا ژاکت هم جنس آن ست کنید.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای