تنش در نوار مرزی لبنان؛ تبادل آتش میان «حزب‌الله» و اسرائیل

تنش در نوار مرزی لبنان؛ تبادل آتش میان «حزب‌الله» و اسرائیل

سعد حریری از فرانسه و آمریکا درخواست پادرمیانی کرد.. بمباران اسرائیل متوقف شد.. یونیفل خواستار حداکثر خویشتنداری شد
یکشنبه, 1 سپتامبر, 2019 - 22:30

حملات متقابل اسرائیل و حزب‌الله لبنان در مناطق مرزی، تنش بین تل آویو و بیروت را دامن زده‌است. حزب‌الله لبنان تأیید کرد که نیروهایش با راکت ضد تانک، نظامیان و خودروهای اسرائیلی در پایگاه «آویویم» را هدف قرار داد. اسرائیل در پاسخ به این حمله، به سوی جنوب لبنان آتش گشود.

به گزارش الشرق الاوسط، سعد حریری نخست‌وزیر لبنان شامگاه یکشنبه آمریکا و فرانسه را فرا خواند تا با اعمال نفوذ، مانع از تشدید بحران شوند.

حریری ضمن دیدار با دیپلمات‌های ارشد آمریکایی و فرانسوی در بیروت، گفت قویا نگران تحولات خطرناک در مرزهای لبنان و اسرائیل است.

به گفته حزب‌الله، در این حمله «تمامی نظامیان» در یک تانک ارتش اسرائیل «کشته یا زخمی شدند» و یک تانک «منهدم شد». این در حالی است که بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل، گفته که «می‌توانم یک خبر مهم را به اطلاع برسانم، ما هیچ تلفاتی نداشتیم، هیچ‌کس مجروح نشده و حتی خراش هم برنداشته‌اند».

ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای گفته: «شماری موشک ضد تانک از لبنان به سوی پایگاه نیروهای دفاعی اسرائیل و خودروهای ارتش شلیک شد که پاسخ این حملات با شلیک به سوی اهدافی در جنوب لبنان داده شد.»

ارتش لبنان نیز اعلام کرد که اسرائیل بیش از ۴۰ راکت از نوع آتش‌زا و خوشه‌ای در محدوده سه روستا مارون الراس، عیترون و یارون در جنوب لبنان شلیک کرده‌است.

طبق گفته ارتش لبنان این راکت‌ها باعث آتش‌سوزی در آن محدوده شده‌است.

فرمانده نیروهای حافظ صلح سازمان ملل (یونیفل/ کلاه آبی‌ها) در جنوب لبنان در واکنش به تنش اخیر در مرز لبنان و اسرائیل نیز از طرفین منازعه خواسته که حداکثر خویشتنداری را برای حفظ آرامش در مناطق مرزی داشته باشند.

کلاه آبی‌های سازمان ملل از سال ۱۹۷۸ ناظر بر حفظ آتش‌بس در مرز اسرائیل و لبنان هستند. بعد از جنگ حزب‌الله و اسرائیل در سال ۲۰۰۶ تعداد این مأموران تقویت شد. در حال حاضر حدود ۱۰هزار کلاه آبی وضعیت نوار مرزی را کنترل می‌کنند.

هفتهٔ گذشته حزب‌الله لبنان، اسرائیل را به حملاتی با پهپاد متهم کرده بود. اخیراً بنیامین نتانیاهو به حزب‌الله و همچنین به دولت لبنان چند بار هشدار داد.

یک روز قبل از وقوع حملات اخیر، بنی گانتس، ژنرال اسرائیلی و رقیب سیاسی نتانیاهو خطاب به حسن نصرالله رهبر حزب‌الله گفت: «به لبنان رحم کن و کاری نکن که ارتش اسرائیل این کشور را به عصر حجر بازگرداند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای