همزمان با افزایش تنش با ایران، بریتانیا پهپاد به خلیج اعزام می‌کند

همزمان با افزایش تنش با ایران، بریتانیا پهپاد به خلیج اعزام می‌کند

​بریتانیا ۵۰ تانکر نفتی در تنگه هرمز را همراهی کرده‌است
دوشنبه, 2 سپتامبر, 2019 - 19:15

شبکه بریتانیایی «اسکای نیوز» روز دوشنبه ۲ سپتامبر گزارش داد که با ادامه تنش میان ایران و کشورهای غربی، نیروی هوایی بریتانیا در حال بررسی گزینه اعزام پهپاد برای حفظ امنیت کشتیرانی در خلیج برای تأمین امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز است.

به گزارش الشرق الاوسط، این گزارش تأکید کرده که نیروی هوایی بریتانیا پهپادهای نوع «ریپر» دارد که پیش از این در عراق و سوریه و کویت از آنها استفاده کرده و اکنون می‌توان از آنها در خلیج استفاده کرد.

به گزارش تلویزیون اسکای نیوز، نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا تعدادی از پهپادهای ریپر «Reaper» ساخت این کشور را در کویت مستقر کرده‌است. این پهپادها می‌توانند برای انجام عملیات در حریم هوایی عراق و سوریه به کار گرفته شوند.

این گزارش تأکید کرده که از این پهپادها می‌توان برای ردیابی کشتی‌های نفتی استفاده کرد.

به گفته این کانال تلویزیونی بریتانیا در صورت تصمیم‌گیری برای استقرار پهپاد در منطقه خلیج می‌تواند از این پهپادهای ریپر برای عملیات نظامی در خلیج استفاده کند. این پهپادها کاربردهای دیگری نیز دارند.

طبق گزارش این کانال تلویزیونی پهپادهای ریپر می‌توانند در ارتفاعات بالا پرواز کنند و به عملیات شناسایی بپردازند و اطلاعات دقیق را به ناوهای جنگی بریتانیا بدهند.

دولت بریتانیا نیز اعلام کرد این کشور تاکنون ۵۰ تانکر نفتی در تنگه هرمز را همراهی کرده‌است.

دیلی میل اولین روزنامه‌ای است که گزارشگرش را به عرشه ناو مونتروز فرستاده و با ویل کینگ فرمانده آن گفتگو کرده است.

فرمانده کینگ به دیلی میل گفت حمله به شهروندان بریتانیایی از زمان مصادره نفتکس ستینا امپیرو در 19 ژولای آغاز شد به طوری که تهران موشک های کروز خود را به سمت منطقه محل استقرار مونتروز در خلیج قرار داد. در پی این اقدام آژیر هشدار از سیستم کنترل الکترونیک ناو به صدا درآمد و فرماندهان آن نیز آماده باش اعلام کردند. همچنین بالگرد تجسس «وایلدکات» برای جمع آوری اطلاعات اعزام شد.

به نوشته دیلی میل، ردگیری اطلاعاتی گفتگوهای نیروهای ایرانی به بریتانیا نشان داده بود که آنها توقیف استنا ایمپرو مجوز استفاده از سلاح‌هایشان را دارند و نیروی دریایی بریتانیا تردید نداشت که ممکن بود این کار را بکنند.

این روزنامه از قول یکی از افسران این ناو نوشت: "ما دلایلی داشتیم که باور کنیم آنها آن شب آماده جنگ بودند."

فرمانده کینگ به دیلی میل گفت عملکرد نیروهای ایرانی "قطعا تهدیدآمیز" است و "آنها در موقعیتی هستند که علاقه دارند پاسخ بریتانیا را محک بزنند."

روزنامه دیلی میل بریتانیا می‌گوید از زمان توقیف نفتکش استنا ایمپرو، تاکنون بین ناومحافظ بریتانیایی مونتروز و نیروهای ایران ۱۱۵ بار رویارویی اتفاق افتاده است.

به گزارش روزنامه «دیلی میل»، دین باست فرمانده ارشد نیروی دریایی بریتانیا گفت: در حال بررسی اعزام پهپادها به منطقه خلیج برای حفظ کشتی‌های خود در تنگه هرمز هستیم.

وی در ادامه همچنین اظهار داشته‌است: «این پهپادها در جنگ علیه گروه تروریستی داعش در سوریه و عراق استفاده می‌شوند. بریتانیا در حال بررسی گزینه‌هایی برای تقویت حضور نظامی خود در منطقه است».

ناخدا «دین باست» گفت: «تهدید مستقیم علیه کشتی‌های تجاری بریتانیایی هنوز هم وجود دارد. ما چیزی ندیدیم که نشان دهد ایران قصد داشته باشد به تعهدات بین‌المللی پایبند باشد».

وی افزود: «اگرچه ما از ایران می‌خواهیم که به تعهدات بین‌المللی متعهد باشد اما نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا، ملوانان و تفنگداران من و کشتی تحت فرماندهی من قطعاً آمادگی حفاظت و دفاع از کشتی‌های بریتانیایی را در این صحنه دارند».

انگلستان پیش تر خواستار حمایت گسترده جامعه جهانی از طرح امنیت کشتیرانی و مقابله با تهدید ناوبری در تنگه هرمز شده بود.

بریتانیا پس از اینکه ایران یکی از کشتی‌های این کشور را در آب‌های عمان توقیف کرد، چند ناو جنگی به آب‌های خلیج اعزام کرد تا تانکرهای نفتی حامل پرچم بریتانیا را در تنگه هرمز همراهی و حمایت بدهند.

این فراخوان پس از آن صورت می‌گیرد که در ماه ژوئیه ایران یک نفتکش حامل برچم بریتانیایی را در دریای عمان توقیف کرد.

طبق این گزارش، آمریکا هم‌اکنون در حال استفاده از پهپادهایش در فراز حریم هوایی خلیج است و استرالیا هم یک هواپیمای گشت دریایی مدل «پی ۸» به منطقه اعزام کرده‌است.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای