«طرح مکرون» به ایران از ۵ میلیارد دلار از آغاز می‌شود.. همراه با مذاکره دربارهٔ موشک‌ها

«طرح مکرون» به ایران از ۵ میلیارد دلار از آغاز می‌شود.. همراه با مذاکره دربارهٔ موشک‌ها

«الشرق الاوسط» جزئیات سه‌گانه این طرح را منتشر کرد.. مذاکره دربارهٔ نقش منطقه‌ای تهران را شامل می‌شود
دوشنبه, 2 سپتامبر, 2019 - 22:00

رایزنی‌های فشرده برای ایجاد فشار بر ایران به منظور عقب‌نشینی از تصمیم این کشور برای کاهش تعهدات برجامی بیشتر و خروج از این توافق و همچنین ایجاد فضایی برای شکل‌گیری طرح امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در حال انجام است.

منابع دیپلماتیک غربی در این باره به «الشرق الاوسط» خبر دادند فرانسه با هدف نگه داشتن ایران در توافق هسته ای (برجام) و توقف کاهش تعهدات برجامی، راه‌اندازی یک خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری برای پیش خرید نفت ایران را پیشنهاد داده‌است.

بازرسان آژانس انرژی اتمی اخیراً گزارش دادند که آنها از سیستم نظارت بر غنی سازی استفاده کرده و اطمینان حاصل کردند که نسبت غنی سازی اورانیوم در ایران از ۳٫۶۷ درصد (سقف تعیین شده در توافق هسته‌ای) فراتر رفته‌است.

در این میان، حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران با قبول این پیشنهاد اعلام آمادگی کرده اما «سپاه پاسداران» خواستار رفع همه تحریم‌های آمریکا علیه ایران شده‌است. برخی از مقامات دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا نیز با این طرح و همگرایی ایجاد شده مخالفت کرده‌اند و توصیه کردند که سیاست «کارزار حداکثری» ادامه داشته باشد.

پس از آن، پاریس «پیشنهاد چندمرحله ای» دیگری را مطرح کرد، به طوری که مرحله اول از روز جمعه آغاز می‌شود و تهران را ملزم به عدم تهدید به افزایش غنی سازی اورانیوم به نسبت ۲۰ درصد می‌کند. این مرحله به فرانسه این امکان را می‌دهد تا در نیویورک طرف آمریکایی را به راه اندازی خط اعتباری ۵ میلیون دلاری راضی کند.

این منابع همچنین توضیح دادند: مرحله دوم اعطای ۱۰ میلیون دلار در مقابل بازگشت تهران به تعهدات «توافق هسته ای» تا پیش از ۸ می‌گذشته خواهد بود. مرحله سوم نیز شامل مذاکره دربارهٔ نقش منطقه ای این کشور خواهد بود.

این منابع گزارش دادند که طرف آمریکایی به دنبال قراردادن «رفتار بی‌ثبات کننده ایران، نقش (حزب‌الله) و موشک‌های بالستیک دوربرد ایران در برنامه مذاکره است، در حالی که ایران نیز به صورت اولیه با گفتگو دربارهٔ وضعیت منطقه ای بدون اشاره به پرونده‌ها موافقت کرده‌است».

قرار است جان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه این پرونده را در ساعت‌های پیش رو در واشنگتن بررسی کند.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای