اختلاف نظر در دولت ترامپ درباره نقش سازمان سیا در افغانستان

اختلاف نظر در دولت ترامپ درباره نقش سازمان سیا در افغانستان

سه شنبه, 3 سپتامبر, 2019 - 13:00

به گفته مقام های آمریکایی مشاوران بارز کاخ سفید طرحی درباره افزایش حضور مخفیانه سازمان سیا در افغانستان بعد از خروج نیروهای خارجی از این کشور مطرح کرده اند.
اما گویا برخی مقام های سیا و نیز عده ای از نظامیان به این طرح ایراد گرفته اند که همین منجر به بحث و جدل در دولت آمریکا شده است. گفتگو بین آمریکا و طالبان درباره پایان جنگ در افغانستان به دنبال همین اختلاف نظر پیچیده تر خواهد شد.
رسانه های آمریکایی از مقام های پیشین و کنونی نقل کردند که دولت پرزیدنت دونالد ترامپ درباره آینده حضور نیروهای این کشور در افغانستان دچار اختلاف نظر و دو دستگی شده است.
به گفته رسانه ها، محور اصلی اختلاف بر سر نقش احتمالی سازمان سیا در افغانستان است. همزمان با خروج نیروهای آمریکایی، سیا اینک از گروه های شبه نظامی ویژه در افغانستان حمایت می کند.
نیویورک تایمز نوشت اختلاف نظر در دولت ترامپ منجر به پیچیده شدن ماموریت خلیل زاد و لغو توافقات انجام شده با گروه طالبان می شود. این در حالیست که ترامپ به دنبال بهره گیری از این توافقات برای متقاعد کردن سران افغانستان در راستای پایان جنگ است.
مشاوران ارشد کاخ سفید طرحی برای افزایش فعالیت مخفیانه سیا در افغانستان بعد از خروج نیروهای بین المللی از این کشور مطرح کرده اند. آنها می گویند حضور فعال سیا نقش مهمی در تامین منافع آمریکا در این کشور خواهد داشت.
طبق این طرح، شبه نظامیان مورد حمایت سیا به عنوان بخشی از نیروهای مبارزه با تروریسم فعالیت می کنند تا بتوانند جلوی بازگشت مجدد «داعش» یا «القاعده» را بعد از خروج نیروهای آمریکایی بگیرند.
عده ای می گویند گروه های شبه نظامی که هویت خاصی ندارند و به ارتکاب جنایت و وحشی گری متهم هستند چطور می توانند بدون حمایت ارتش آمریکا نقش ضد تروریستی ایفا کنند.
نیویورک تایمز افزود «رییس سازمان سیا گفته که این طرح دغدغه های لجستیکی دارد چرا که نیروهای سیا که به طور مستقیم بر فعالیت شبه نظامیان نظارت دارند به شکل مستقیم به حمایت جنگنده های آمریکایی و پشتیبانی نیروهای آمریکایی برای نظارت و خدمات پزشکی و مین روبی و از کار انداختن مواد منفجره متکی هستند».
کارشناسان سیا می گویند اینکه گروه «داعش» خطرناک است دلیل نمی شود تا با توجه به بودجه محدود امکانات عظیمی را برای آن صرف کنیم. ضمنا گروه «داعش» فارغ از حمله های فراوان علیه شهروندان غیر نظامی و تداوم پیکار با «طالبان» تهدید جدی برای غرب به شمار نمی رود.
ضمنا، تداوم حضور آمریکا هر چقدر هم که مخفیانه باشد اما باعث می شود تا آمریکایی ها در آینده مورد حمله قرار بگیرند و شاید این حملات بعد از خروج نیروهای اصلی آمریکایی شدیدتر شود.
طبق اطلاعات درزکرده که توسط مطبوعات آمریکا منتشر شده مذاکره کنندگان هیات طالبان بر خروج همزمان ماموران سیا و نیروهای آمریکا در چند ماه یا چند سال آینده به عنوان شرط اصلی برای موفقیت گفتگوها تاکید کردند.
در حالیکه زلمی خلیل زاد بر امضای یک توافق قریب الوقوع بین دو طرف تاکید کرد نیویورک تایمز به نقل از یک مقام آگاه به مذاکرات گفت که مساله آینده ماموران امنیتی افغانستانی در این مذاکرات مورد بررسی قرار گرفت اما به سرنوشت گروه های شبه نظامی مورد حمایت سیا اشاره نشده است.
موافقان افزایش فعالیت شبه نظامیان مورد حمایت سازمان سیا می گویند چنانچه نیروهای آمریکا بدون خلع سلاح طالبان خارج شوند کشور در معرض تهدید جدی قرار می گیرد و آمریکا توان مقابله با گروه های تروریستی را نخواهد داشت.
گروه های شبه نظامی مورد حمایت آمریکا در همه مناطق افغانستان فعالیت می کنند و ماموریت های گوناگونی از جمله پیگرد هسته های تروریستی و سران آنها را انجام داده اند.
این گروه های شبه نظامی بعد از سرنگونی حکومت طالبان یعنی حدود 18 سال پیش از سوی آمریکا تشکیل و به گروه های رزمی و جنگجو تبدیل شدند. برخی از این گروه ها بعدها شبه نظامیان آموزش دیده و مجهز شدند که در آغاز خارج از نظارت حکومت افغانستان فعالیت می کردند.
گروه طالبان مخالف فعالیت و نقش آفرینی این شبه نظامیان است؛ به ویژه اینکه گروه های شبه نظامی در دستگاه اطلاعاتی افغانستان ادغام شدند. طالبان حملات فراوانی علیه این شبه نظامیان و به ویژه مراکز امنیتی افغانستان انجام داده است.
اختلاف نظر کنونی مقام های دولت آمریکا در مورد نقش سیا در افغانستان بروز کرده است. عده ای خواهان خروج کامل نیروهای آمریکایی هستند و گروه دوم می گویند که چنانچه نظامیان آمریکا از افغانستان خارج شوند احتمال دارد آمریکا در معرض حملات تروریستی قرار بگیرد.
این گزارش با استناد به گفتگو با شش مقام آگاه به بحث جاری در دولت آمریکا تنظیم شده است. سازمان سیا و کاخ سفید از اظهارنظر در این باره خودداری کردند.
از سوی دیگر، طالبان گفت که نیروهای آمریکا و افسران سیا هیچ فرقی با یکدیگر ندارند و در مذاکرات صلح بر لزوم خروج ماموران سیا و نظامیان آمریکایی و بین المللی در چند ماه یا چند سال آینده تاکید می کند.
همزمان با آغاز گفتگوهای صلح در چند ماه گذشته درگیری ها تشدید شده و دو گروه در صدد تقویت موضع خود هستند.
پرزیدنت دونالد ترامپ در گفتگو با شبکه فاکس نیوز در هفته گذشته گفت که از مجموع 14 هزار نظامی آمریکا 8600 نفر بعد از توافق با طالبان در افغانستان باقی می مانند.
ترامپ به نقش سیا در افغانستان اشاره نکرد اما اختلاف نظر در این باره در دولت آمریکا ادامه دارد. مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا طرفدار گفتگوهای صلح است اما جان بولتون مشاور امنیت ملی با توافق صلح کنونی مخالفت کرده چرا که از فعالیت گروه های تروریستی در افغانستان در آینده بیم دارد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای