آخرین رویدادهای ایران در ۲۴ ساعت گذشته

آخرین رویدادهای ایران در ۲۴ ساعت گذشته

پنجشنبه, 5 سپتامبر, 2019 - 12:30

روحانی: توافق با اروپا نهایی نشده، گام سوم را برمی‌داریم

رئیس‌جمهور ایران گفت «بخش عمده» اختلاف‌ها با اروپا حل شده اما چون توافق نهایی نشده گام سوم کاهش تعهدات برجامی آغاز می‌شود. او مذاکرات را رو به جلو توصیف کرد اما بعید دانست که در یکی دو روز باقی‌مانده، توافق نهایی شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، حسن روحانی در نشست روز چهارشنبه، ۱۳ شهریور هیئت دولت گفت: «مثلاً اگر در ۲۰ مسئله اختلاف داشتیم، این اختلافات اکنون در ۳ مسئله است و بخش عمده آنها حل شده‌اند، اما هنوز به نقطه نهایی نرسیده‌ایم و بعید می‌دانم طی امروز و فردا نیز بتوانیم به توافق نهایی برسیم

روحانی رسماً اجرایی شدن گام سوم از کاهش تعهدات اتمی ایران را اعلام کرد

حسن روحانی شامگاه چهارشنبه ۱۳ شهریورماه، پس از نشست مشترک سران قوا اعلام کرد که گام سوم از کاهش تعهدات هسته‌ای ایران از روز جمعه، ۱۵ شهریورماه، اجرایی می‌شود.

رئیس‌جمهور ایران به سازمان انرژی اتمی دستور داده‌است که محدودیت‌های مربوط به تحقیق و توسعه برنامه‌اتمی ایران را بردارد.
تحریم شبکه نفتی ایران و پاداش ۱۵میلیونی برای افشای چرخه مالی سپاه

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده چهارشنبه ۱۳ شهریور / ۴ سپتامبر اعلام کرد که یک شبکه بزرگ انتقال نفت مرتبط با سپاه قدس را که شامل چندین شرکت، فرد و نفتکش می‌شود مورد تحریم قرار داده‌است.

این شبکه گسترده شامل ۱۶ شرکت، ۱۰ فرد و ۱۱ نفتکش است که برخی از آن‌ها با پوشش مخفی در لبنان و با نظارت حزب‌الله ثبت شده‌اند. یک شرکت دیگر به نام «گروه مهدی» در هند ثبت شده‌است و خود چندین شرکت زیرمجموعه دارد. از جمله رستم قاسمی، وزیر سابق نفت و فرمانده اسبق قرارگاه خاتم‌الانبیا. همچنین برای ارائه اطلاعات از چرخه مالی سپاه نیز ۱۵میلیون دلار پاداش تعیین شده‌است.
ترامپ: دیدار با روحانی آری، لغو تحریم‌ها خیر

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا روز چهارشنبه ۱۳شهریور/۴ سپتامبر، فرض دیدار با همتای ایرانی‌اش را در حاشیهٔ مجمع عمومی سازمان ملل متحد مردود ندانست. اما ترامپ امکان لغو تحریم‌ها را به عنوان پیش‌شرط مذاکره مطلقاً رد کرد.

ترامپ، در پاسخ به پرسش‌هایی در بارهٔ احتمال دیدار ترامپ و روحانی، در حاشیهٔ مجمع عمومی سازمان ملل و با حضور امانوئل ماکرون، گفت: «نمی‌دانم. من سپاسگزار اقدامات امانوئل ماکرون هستم؛ ولی ما از طریق او مسائل را دنبال نمی‌کنیم»...

ترامپ افزود: «ما اگر می‌خواستیم می‌توانستیم از ژاپن کمک بگیریم. ژاپن یکی از اصلی‌ترین خریداران (نفت ایران) است، ولی ما برای توافق نیازی به دیگران نداریم».

ترامپ توضیح داد که مقامات ایرانی گفته‌اند که «تا زمانی که برخی اقدامات انجام نشود و تحریم‌ها لغو نگردد»، آنها نیز به مذاکره باز نخواهند گشت. اما ترامپ با اشاره به لغو تحریم‌ها تأکید کرد که «چنین چیزی روی نخواهد داد».
هوک: استثنا یا معافیت نفتی دیگر در کار نیست

در پی اعلام تحریم‌های جدید علیه سپاه قدس ایران، برایان هوک، مسئول امور ایران در وزارت خارجه آمریکا، تأکید کرد که دیگر معافیتی برای خرید و فروش نفت توسط مشتریان ایران در کار نخواهد بود.

هوک در جلسه پرسش و پاسخ با خبرنگاران تأکید کرد که تنها چیزی که از این پس ادامه خواهد یافت سیاست فشار حداکثری است و تحریم‌های جدید دیگر.

ایران پاداش میلیونی آمریکا را «جایزه خیانت و جاسوسی» نامید

سخنگوی وزارت خارجه ایران شامگاه چهارشنبه ۱۳ شهریور، سخنان اخیر برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، و تعیین جایزه برای اطلاعاتی را که به «متلاشی شدن چرخه مالی سپاه» منجر شود، «ناامیدانه، مضحک و اَعمالی از روی یأس و استیصال» توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، ضمن محکوم کردن سخنان برایان هوک، گفت: «تشدید اظهارنظرهای خصمانه و اقدامات ناامیدانه و مضحک‌تر از همه تعیین جایزه برای خیانت و جاسوسی، اَعمالی از روی یأس و استیصال برای اثرگذاری بر ملت ایران است که چون همیشه ره به جایی نخواهد برد
نتانیاهو: زمان گفتگو با ایران نیست باید فشارها بیشتر شود

نخست‌وزیر اسرائیل در واکنش به ادامه روند کاهش تعهدات برجامی ایران که روز چهارشنبه تحقق آن از سوی حسن روحانی وعده داده شد بر افزایش فشارهای جامعه بین‌المللی بر تهران تأکید کرد.

بنیامین نتانیاهو در آستانه سفر خود به بریتانیا در روز پنج‌شنبه، ۱۴ شهریورماه، تنها یکروز پس از تأکید تهران بر برداشتن گام سوم کاهش تعهدات خود در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک از قدرت‌های جهانی خواست گفتگو با ایران را متوقف کنند و فشارها را بر تهران بیافزایند.

فرانسه: اقدام تهران به زیان تلاش‌های تنش‌زدایانه

وزارت امور خارجه فرانسه روز پنجشنبه پنجم سپتامبر با انتشار بیانیه‌ای نسبت به اظهارات حسن روحانی در نشست سران سه قوه پیرامون آغاز گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران اعلام موضع کرده‌است.

فرانسه از مسئولان ایران خواسته‌است به همه تعهدات خود در توافق هسته‌ای پایبند بمانند.

در این بیانیه آمده‌است که هرگونه کاهش تعهدات و الزام‌های پیش‌بینی شده در برجام می‌تواند تأثیری منفی در تلاش‌های فرانسه در عرصه میانجیگری و کاهش تنش داشته باشد.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای